Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 95 lat temu urodził się Zbigniew Brzeziński, amerykański…
2023-03-28, 10:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka/K.Koziełł

95 lat temu urodził się Zbigniew Brzeziński, amerykański politolog i publicysta polskiego pochodzenia

Zbigniew Brzezinski, 1977. [fot. źródło: domena publiczna / pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Brzeziński#/media/Plik:Zbigniew_Brzezinski,_1977.jpg]
Zbigniew Brzezinski, 1977. [fot. źródło: domena publiczna / pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Brzeziński#/media/Plik:Zbigniew_Brzezinski,_1977.jpg]
95 lat temu, 28 marca 1928 roku, urodził się Zbigniew Brzeziński, amerykański politolog i publicysta polskiego pochodzenia, współtwórca teorii totalitaryzmu. Był cenionym strategiem w dziedzinie polityki międzynarodowej, a także sowietologiem. W okresie prezydentury Jimmy'ego Cartera, w drugiej połowie lat 70., pełnił funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. Miał ogromne zasługi dla Polski. Był Kawalerem Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Zmarł w 2017 roku.
Jako wybitny ekspert w dziedzinie polityki ZSRR, zabiegał o zróżnicowanie strategii Stanów Zjednoczonych wobec krajów bloku wschodniego i wspieranie poszczególnych ruchów narodowych, aby stopniowo doprowadzić do osłabienia wpływów Związku Radzieckiego w tym regionie. Konsekwentnie prezentował twardą politykę wobec ZSRR, a przy tym był uważany za rzecznika polskich interesów w Waszyngtonie.

W administracji Cartera działał na rzecz zapobieżenia groźbie radzieckiej interwencji w Polsce, w okresie bezpośrednio poprzedzającym zmiany ustrojowe w 1989 roku, ale także na początku lat 80. Między innymi postulował zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w poparcie antykomunistycznego ruchu "Solidarności". W późniejszych latach wspierał przyjęcie naszego kraju do NATO, współpracując z Polonią amerykańską. W opiniach eksperckich nie stronił też od wypowiedzi w sprawach naszej polityki wewnętrznej. Wielokrotnie odwiedzał Polskę.

Po odejściu z Białego Domu był wpływowym ekspertem waszyngtońskich ośrodków analitycznych i aktywnym recenzentem polityki zagranicznej kolejnych prezydentów USA. Postulował zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie, lobbował na rzecz rozszerzenia NATO o kraje bloku wschodniego: Polskę, Węgry i Czechy. Konsekwentnie był zwolennikiem stanowczej postawy wobec Rosji, rządzonej przez Władimira Putina. Popierał plan rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, jako przejaw stabilizacji sił, ale też wyraz sojuszu pomiędzy USA a Polską.

Zmarł 26 maja 2017 roku w Falls Church w stanie Wirginia. W ceremonii pogrzebowej w Waszyngtonie uczestniczyli przedstawiciele polskich i amerykańskich władz państwowych, a pożegnanie wygłosił były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter.

Zbigniew Brzeziński został uhonorowany licznymi odznaczeniami, między innymi najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego w 1995 roku i amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności w 1981.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »