Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 40 lat temu temu prezydent USA Ronald Reagan ogłosił…
2023-03-23, 12:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

40 lat temu temu prezydent USA Ronald Reagan ogłosił program gwiezdnych wojen

Ronald Reagan. [fot. WikiImages z pixabay.com]
Ronald Reagan. [fot. WikiImages z pixabay.com]
40 lat temu, 23 marca 1983 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, w odpowiedzi na zagrożenie atakiem ZSRR, ogłosił program strategicznej obrony przeciwrakietowej, do realizacji którego planowano wykorzystać przestrzeń kosmiczną. Właśnie dlatego projekt zyskał przydomek „gwiezdnych wojen" od serii filmów fantastycznych George'a Lucasa pod takim samym tytułem. Funkcjonował osiem lat, został zakończony w 1991 roku przez George'a Busha.
Program nosił nazwę Strategic Defense Initiative, czyli Inicjatywa Obrony Strategicznej, i zakładał rozmieszczenie całego systemu naziemnych wyrzutni, za pomocą których byłoby możliwe zestrzelenie pocisków przeciwnika znajdujących się jeszcze w przestrzeni kosmicznej.

Inicjatywa Obrony Strategicznej była największym projektem ze wszystkich amerykańskich programów obrony antybalistycznej i jedynym, w którym zakładano wykorzystanie broni rozmieszczonej w przestrzeni kosmicznej. Budowa systemu miała trwać do 2000 roku i kosztować 125 miliardów dolarów. W 1985 roku Stany Zjednoczone zaproponowały udział w realizacji projektu sojusznikom z NATO oraz Izraelowi, Japonii i Australii. W tym samym roku przeprowadzono udaną próbę zniszczenia satelity w przestrzeni kosmicznej za pomocą rakiety antysatelitarnej, w kolejnych latach między innymi dokonano prób z bronią laserową.

Program "gwiezdnych wojen" oraz pozostałe elementy wywierania presji na ZSRR w ramach Doktryny Reagana, zakładającej twardą walkę z komunizmem, w efekcie doprowadziły do takiego nadwyrężenia rosyjskiej gospodarki, że w ciągu kilku lat Rosjanie uznali, że nie są w stanie dotrzymać tempa USA w wyścigu zbrojeń. Wraz z upadkiem ZSRR kontynuacja amerykańskiego programu "gwiezdnych wojen" przestała być zasadna. Dlatego na początku lat 90. odstąpiono od jego realizacji.

(więcej)

Podstawowym założeniem programu "gwiezdnych wojen" był system tak zwanych "antyrakiet" rozmieszczonych na wyrzutniach naziemnych, mogących zestrzelić nadlatujące pociski przeciwnika z dużej odległości. Miało to następować poza atmosferą ziemi lub - w przypadku zmasowanego ataku - także w stratosferze.

W projekcie przewidziano również rozszerzenie systemu naziemnej obrony przeciwrakietowej o wyrzutnie rakiet i platformy z działami laserowymi, znajdujące się w przestrzeni kosmicznej, aby zminimalizować czas identyfikacji i zniszczenia wrogich obiektów.

SDI nie został nigdy w pełni rozwinięty ani wdrożony, jednak wielomiliardowe nakłady na wybrane technologie programu pozwoliły później rozwinąć technologie pocisków antybalistycznych używanych współcześnie.

Zobacz także

2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej 2024-04-12, godz. 10:00 Premier Estonii i dyrektor IPN upamiętnili Zbrodnię Katyńską Premier Estonii Kaja Kallas i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich… » więcej 2024-04-12, godz. 09:00 95 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP "Wilk" 95 lat temu, 12 kwietnia 1929 roku, we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny - ORP "Wilk". Mimo oficjalnego zakończenia budowy wciąż trwało… » więcej 2024-04-12, godz. 00:20 Kalendarium historyczne 12 kwietnia » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 IPN - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa… » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 W Lublinie wystawa o zbrodni katyńskiej Wystawę "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit" będzie można oglądać w Lublinie. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji… » więcej 2024-04-11, godz. 11:00 Dyskusja „Zbrodnia Katyńska. Wołanie o prawdę i sprawiedliwość” Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o sowieckim… » więcej 2024-04-11, godz. 09:37 Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia 11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia. Ma na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem… » więcej 2024-04-11, godz. 09:46 Kalendarium historyczne 11 kwietnia » więcej 2024-04-10, godz. 20:06 Górki Wielkie: uroczystości w 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej W Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim upamiętniono 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej. Wybitna pisarka, charyzmatyczna konspiratorka z okresu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »