Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 40 lat temu temu prezydent USA Ronald Reagan ogłosił…
2023-03-23, 12:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

40 lat temu temu prezydent USA Ronald Reagan ogłosił program gwiezdnych wojen

Ronald Reagan. [fot. WikiImages z pixabay.com]
Ronald Reagan. [fot. WikiImages z pixabay.com]
40 lat temu, 23 marca 1983 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, w odpowiedzi na zagrożenie atakiem ZSRR, ogłosił program strategicznej obrony przeciwrakietowej, do realizacji którego planowano wykorzystać przestrzeń kosmiczną. Właśnie dlatego projekt zyskał przydomek „gwiezdnych wojen" od serii filmów fantastycznych George'a Lucasa pod takim samym tytułem. Funkcjonował osiem lat, został zakończony w 1991 roku przez George'a Busha.
Program nosił nazwę Strategic Defense Initiative, czyli Inicjatywa Obrony Strategicznej, i zakładał rozmieszczenie całego systemu naziemnych wyrzutni, za pomocą których byłoby możliwe zestrzelenie pocisków przeciwnika znajdujących się jeszcze w przestrzeni kosmicznej.

Inicjatywa Obrony Strategicznej była największym projektem ze wszystkich amerykańskich programów obrony antybalistycznej i jedynym, w którym zakładano wykorzystanie broni rozmieszczonej w przestrzeni kosmicznej. Budowa systemu miała trwać do 2000 roku i kosztować 125 miliardów dolarów. W 1985 roku Stany Zjednoczone zaproponowały udział w realizacji projektu sojusznikom z NATO oraz Izraelowi, Japonii i Australii. W tym samym roku przeprowadzono udaną próbę zniszczenia satelity w przestrzeni kosmicznej za pomocą rakiety antysatelitarnej, w kolejnych latach między innymi dokonano prób z bronią laserową.

Program "gwiezdnych wojen" oraz pozostałe elementy wywierania presji na ZSRR w ramach Doktryny Reagana, zakładającej twardą walkę z komunizmem, w efekcie doprowadziły do takiego nadwyrężenia rosyjskiej gospodarki, że w ciągu kilku lat Rosjanie uznali, że nie są w stanie dotrzymać tempa USA w wyścigu zbrojeń. Wraz z upadkiem ZSRR kontynuacja amerykańskiego programu "gwiezdnych wojen" przestała być zasadna. Dlatego na początku lat 90. odstąpiono od jego realizacji.

(więcej)

Podstawowym założeniem programu "gwiezdnych wojen" był system tak zwanych "antyrakiet" rozmieszczonych na wyrzutniach naziemnych, mogących zestrzelić nadlatujące pociski przeciwnika z dużej odległości. Miało to następować poza atmosferą ziemi lub - w przypadku zmasowanego ataku - także w stratosferze.

W projekcie przewidziano również rozszerzenie systemu naziemnej obrony przeciwrakietowej o wyrzutnie rakiet i platformy z działami laserowymi, znajdujące się w przestrzeni kosmicznej, aby zminimalizować czas identyfikacji i zniszczenia wrogich obiektów.

SDI nie został nigdy w pełni rozwinięty ani wdrożony, jednak wielomiliardowe nakłady na wybrane technologie programu pozwoliły później rozwinąć technologie pocisków antybalistycznych używanych współcześnie.

Zobacz także

2023-09-24, godz. 10:00 Początek Sejmu Śląskiego 101 lat temu także w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego » więcej 2023-09-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 24 września » więcej 2023-09-23, godz. 10:00 Geneami 10 Już dzisiaj w zamku w Brzegu odbędzie się po raz dziesiąty konferencja genealogiczna w której będą uczestniczyli genealodzy z kraju i zagranicy. » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez MKiDN i archidiecezję warszawską przez… Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez kolejne 10 lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję… » więcej 2023-09-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 września » więcej 2023-09-22, godz. 16:00 Pomnik 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Już jutro czyli 23 września br. z inicjatywy Rady Parafialnej w Easton on the Hill oraz Living History Group „First to Fight” odbędzie się uroczystość… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 80 lat Błyskawicy Od dzisiaj w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wernisaż wystawy plenerowej „80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”. » więcej 2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »