Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 90 lat temu Niemcy utworzyli KL Dachau, pierwszy…
2023-03-22, 08:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

90 lat temu Niemcy utworzyli KL Dachau, pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
90 lat temu, 22 marca 1933 roku, dwa miesiące po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, w Dachau pod Monachium został utworzony pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny. Powstał z rozkazu Heinricha Himmlera, w celu izolowania politycznych przeciwników nazistowskiego reżimu, w tym komunistów, socjaldemokratów, duchownych różnych wyznań oraz Żydów i Romów. Był wzorem dla kolejnych obozów i służył jako "szkoła przemocy". Najpierw pełnił funkcję obozu politycznego, później stał się miejscem eksterminacji, zwłaszcza miejscem kaźni polskiej inteligencji i duchowieństwa.
Do wyzwolenia w 1945 roku, w Dachau więziono ponad 206 tysięcy osób, z których śmierć poniosło ponad 41 tysięcy. Są to dane z dokumentów obozowych, które nie obejmują jednak więźniów niezarejestrowanych, w tym sowieckich. Inne szacunki podają wyższe liczby: 250 tysięcy uwięzionych, z których zmarło około 148 tysięcy, także w licznych podobozach. KL Dachau był głównym obozem przeznaczonym przez Niemców dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród uwięzionych tam 2794 duchownych, ponad połowa - 1773 kapłanów była z Polski. W Dachau zamordowano 868 księży Polaków.

Więźniowie byli zmuszani do wyniszczającej pracy na torfowiskach i w piaskarniach. Przeprowadzano na nich zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne, codziennie wykonywano egzekucje. Zagrożeniem dla życia więźniów były również epidemie i głód, stanowiący też przyczynę wielu chorób. Księżom nie wolno było odprawiać mszy świętych, odmawiać brewiarza, modlić się i mieć przy sobie jakiegokolwiek przedmiotu kultu. Zakazano również duchowej pomocy umierającym.

Podobnie jak w Auschwitz-Birkenau, na bramie wejściowej widniał napis "Arbeit macht frei". Gdy 29 kwietnia 1945 roku amerykańskie wojska wyzwoliły obóz w Dachau, znajdowało się w nim ponad 30 tysięcy więźniów. Żołnierze z 7. Armii generała George'a Pattona wkroczyli do obozu po 17-tej, czyli na kilka godzin przed planowaną przez Niemców likwidacją. Amerykanie zobaczyli między innymi stojący na bocznicy pociąg z ponad dwoma tysiącami ciał. Łącznie na spalenie w krematorium było przeznaczonych 7,5 tysiąca zwłok. Żołnierze amerykańscy rozstrzelali bez sądu większość wziętych do niewoli strażników SS i przebywających w obozie żołnierzy Waffen-SS, to jest około 560 osób. Z tej liczby około 40 osób zmarło w wyniku samosądu więźniów.

(więcej)

W listopadzie 1945 roku przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau rozpoczęły się pierwsze procesy załogi obozu. Blisko 40 wysokich rangą esesmanów, w tym komendant obozu Martin Gottfried Weiss, usłyszało wyroki śmierci przez powieszenie. Zostały wykonane w maju następnego roku. W 1965 roku na terenie byłego niemieckiego obozu powstało Muzeum Miejsce Pamięci Dachau. Znajdująca się tam główna wystawa jest poświęcona losom więźniów.

W 1984 roku teren byłego obozu w Dachau został wpisany przez UNESCO na listę obiektów szczególnie chronionych. Wśród Polaków, którzy przeżyli pobyt w Dachau byli między innymi pisarze: Tadeusz Borowski i Gustaw Morcinek, Stanisław Grzesiuk - pisarz i pieśniarz oraz Henryk Debich - dyrygent i kompozytor. W grupie księży - ojciec Marian Żelazek, po wojnie opiekun trędowatych w Indiach, arcybiskup Kazimierz Majdański, którego poddawano w Dachau pseudomedycznym eksperymentom oraz kardynał Adam Kozłowiecki i biskup Ignacy Jeż. Ostatni z więzionych tam polskich kapłanów - ksiądz Leon Stępniak zmarł w 2013 roku.

W kwietniu 1945 roku księża w Dachau modlili się o wyzwolenie do św. Józefa Kaliskiego, i przyrzekli, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować do miejsca jego kultu. 29 kwietnia obóz został zdobyty przez nieliczną grupę alianckich żołnierzy. Od 1948 roku księża pielgrzymowali do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Jako wotum za ocalenie powstała tam Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności, a w Łomiankach pod Warszawą - Instytut Studiów nad Rodziną, założony przez arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. W 1997 roku kaliskie sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II. Tam właśnie zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych w Polsce i na świecie.

Z inicjatywy kardynała Ignacego Jeża, w 2002 roku, Konferencja Episkopatu Polski postanowiła, że kontynuacją pielgrzymek księży w dniu wyzwolenia obozu - 29 kwietnia - będą (od 2005 roku) obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Dzień ten upamiętnia osoby duchowne, które w czasie II wojny światowej zginęły z rąk okupantów: niemieckiego i sowieckiego, były prześladowane i represjonowane.

Zobacz także

2023-09-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 września » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Cmentarze i pomniki z I wojny światowej wpisane na Listę UNESCO 139 cmentarzy i pomników z I wojny światowej w Belgii i we Francji zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed pięcioma laty wniosek… » więcej 2023-09-25, godz. 14:00 Solidarność do wojska Już w najbliższą środę uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciwko członkom Solidarności”… » więcej 2023-09-25, godz. 12:00 Noc z historią Już w czwartek "Noc z historią". Zwiedzaj Muzeum Historii Polski jako pierwszy! » więcej 2023-09-25, godz. 10:00 Rekonstrukcja bitwy na Białej Górze Około tysiąca rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji bitwy na Białej Górze. Do czeskiej Pragi przyjechali między innymi z Francji, Niemiec i Polski… » więcej 2023-09-25, godz. 08:00 Paryska Polonia uczciła pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego Paryska polonia uczciła pamięć wybitnego rodaka - Rotmistrza Witolda Pileckiego. W podparyskiej miejscowości Montmorency poświęcono dąb upamiętniający… » więcej 2023-09-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 września » więcej 2023-09-24, godz. 12:00 105 lat temu urodził się Hieronim Dekutowski "Zapora" 105 lat temu, 24 września 1918 roku, urodził się major Hieronim Dekutowski "Zapora", cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Początek Sejmu Śląskiego 101 lat temu także w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego » więcej 2023-09-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 24 września » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »