Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto kolejny Przystanek Historia - centrum edukacyjne…
2023-03-20, 08:00 Autor: Piotr Mirowicz / PAP

Otwarto kolejny Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN

Starogard Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN. [fot. IPN]
Starogard Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN. [fot. IPN]
W Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) odbyła się w piątek inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia". Naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba podkreślił, że "to miejsce gdzie będzie mówiło się o historii, dyskutowało o prezentowanych filmach i książkach".
Wskazał, że w nowo otwartym Centrum będzie można obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach i spektaklach oraz spotkać się ze świadkami historii. "To miejsce popularyzacji wiedzy historycznej i działań IPN również na poziomie regionalnym" - ocenił.
Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman dodała, po podpisaniu z IPN porozumienia o współpracy, obie instytucje zamierzają wspólnie organizować "Przystanek Historia". Jego celem - jak zaznaczyła - będzie upowszechnianie historii wśród osób dorosłych i młodzieży przez wykłady, panele dyskusyjne czy seanse filmowe. "Mam nadzieję, że to będzie bardzo owocna współpraca dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego" - stwierdziła Roman.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent miasta Janusz Stankowiak, który podkreślił, że jest to ważne połączenie dwóch instytucji. "Myślę, że ten mariaż będzie z korzyścią dla naszej lokalnej społeczności" - oznajmił. Podkreślił również, że trudno jest wyobrazić sobie budowę przyszłości bez wiedzy o własnej historii. "Któż inny miałby to zrobić jak nie IPN, które posiada takie zasoby, wiedzę oraz merytorycznie przygotowanych pracowników?" - mówił prezydent.

W uroczystości uczestniczył również dyrektor Biura Przystanków Historia Łukasz Witek, który przypomniał, że jednym z działań IPN jest edukacja. "Instytut realizuje swoje cele poprzez fundamenty, są nimi: Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Lustracji, Biura Identyfikacji i Poszukiwań oraz praca Archiwum" - stwierdził.
Podkreślił, że w IPN funkcjonuje Biuro Edukacji Narodowej, a w ostatnim roku powstały nowe biura: Biuro Wydarzeń Kulturalnych, Biuro Nowych Technologii, i Biuro Przystanków Historia. "Chcemy zachęcić szczególnie młodych odbiorców żeby zainteresowali się historią najnowszą Polski, stąd organizujemy koncerty, teatry, tworzymy gry komputerowe o tematyce historycznej. Realizujemy również projekty edukacyjno-sportowe, nie tylko w Polsce ale również na terenie całego świata" - wyjaśnił Witek.

Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Warszawie i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne - w Łucku i we Lwowie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago, Dyneburgu, Londynie, Brukseli oraz w Gnojniku na Zaolziu. Ich głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy historycznej przez wykłady, debaty i wystawy.

Zobacz także

2024-04-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 4 kwietnia » więcej 2024-04-03, godz. 15:00 Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki Johanna Stritzke Replikę XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek Muzeum Gdańska. W przyszłości instrument zadebiutuje na… » więcej 2024-04-03, godz. 13:00 175 lat temu zmarł Juliusz Słowacki, poeta romantyczny, autor "Kordiana" i "Balladyny" 175 lat temu, 3 kwietnia 1849 roku, zmarł Juliusz Słowacki, poeta, dramatopisarz, filozof - opracował koncepcję filozofii genezyjskiej, wybitny twórca epoki… » więcej 2024-04-03, godz. 11:00 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie tak zwanego obozu macierzystego. Instytucja ogłosiła przetarg, który… » więcej 2024-04-03, godz. 07:30 84 lata temu NKWD rozpoczęło wywóz polskich jeńców do Katynia 84 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywózkę do Katynia polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - z obozów w Ostaszkowie… » więcej 2024-04-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 3 kwietnia » więcej 2024-04-02, godz. 15:00 „Portrety”, odcinek 19: „Witold Babiński” „Portrety” to cykl poświęcony postaciom, które odegrały ważną rolę w najnowszej historii Polski. Witold Babiński (1897–1985) – kapitan artylerii… » więcej 2024-04-02, godz. 13:00 Nie żyje ostatni ocalały z zatonięcia pancernika w Pearl Harbor Ostatni ocalały z USS Arizona, pancernika zatopionego podczas japońskiego bombardowania Pearl Harbor, zmarł w wieku 102 lat. Lou Conter w momencie ataku był… » więcej 2024-04-02, godz. 12:14 Muzeum Historii Polski zachęca do zgłaszania projektów do plebiscytu Wydarzenie Muzeum Historii Polski zachęca do zgłaszania projektów do 17. plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 19 lat temu zmarł papież Jan Paweł II 19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, zmarł Jan Paweł II, 264. papież w historii Kościoła katolickiego, późniejszy święty. Stał na czele Kościoła od 1978… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »