Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 201 lat temu zmarł Józef Wybicki, autor słów…
2023-03-10, 08:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Porycka

201 lat temu zmarł Józef Wybicki, autor słów do "Mazurka Dąbrowskiego"

Józef Wybicki. [fot źródło: commons.wikimedia.org]
Józef Wybicki. [fot źródło: commons.wikimedia.org]
201 lat temu - 10 marca 1822 roku - zmarł Józef Wybicki, autor słów do "Mazurka Dąbrowskiego", jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia. Był humanistą, prawnikiem, posłem, senatorem, szambelanem królewskim, działaczem społecznym i politycznym, poetą, pisarzem, a nawet twórcą oper. Napisał między między innymi "Myśli polityczne o wolności cywilnej", komedię "Szlachcic mieszczaninem" i tragedię "Zygmunt August".
Polski hymn narodowy stworzył w mieście Reggio nell'Emilia niedaleko Bolonii, w ówczesnej Republice Lombardzkiej, w lipcu 1797 roku. Józef Wybicki pojechał tam jako współorganizator Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego, powstających przy armii francuskiej Napoleona Bonapartego. "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" została napisana dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów i najprawdopodobniej tam została odśpiewana po raz pierwszy. W 1927 roku stała się polskim hymnem narodowym.

Napisane przez Józefa Wybickiego słowa nawiązują do ważnych wydarzeń z dziejów polskiego oręża oraz ówczesnych zwierzchników wojskowych, w których pokładano nadzieję na odzyskanie niepodległości. Sam Józef Wybicki był posłem i senatorem, uczestnikiem Konfederacji Barskiej i Powstania Kościuszkowskiego. Jako członek tymczasowej Komisji Rządzącej odegrał znaczącą rolę przy powstaniu Księstwa Warszawskiego. W czasach Królestwa Kongresowego pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego.

Zmarł 201 lat temu w Manieczkach pod Poznaniem. Został pochowany w Brodnicy. W 1923 roku jego szczątki przewieziono do Poznania, do Krypty Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha.

W Będominie na Kaszubach, gdzie urodził się Józef Wybicki, w dworze szlacheckim należącym kiedyś do jego rodziny, znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego.

Zobacz także

2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej 2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej 2023-09-21, godz. 14:00 Życie i myśl Feliksa Konecznego Pojutrze czyli 23 września 2023 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji „Życie i myśl Feliksa Konecznego”. Spotkamy się o godz. 10:00 na Cmentarzu… » więcej 2023-09-21, godz. 12:00 Zamordowany na Kleczkowskiej 74 lata temu 21 września 1949 r. - we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej został zamordowany Żołnierz Wyklęty Niezłomny Andrzej Boroń, pochodzący… » więcej 2023-09-21, godz. 10:00 Nowy film o rotmistrzu Pileckim Już dzisiaj w Głubczycach projekcja najnowszego filmu rotmistrzu Witoldzie Pileckim. » więcej 2023-09-21, godz. 08:00 Zapora zapamiętany Już w najbliższą niedzielę, 24 września o godz. 18, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima… » więcej 2023-09-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 września » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »