Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wyklęci wciąż powracają
2023-03-08, 16:00 Autor: Wiktor Krzewicki; Instytut Pamięci Narodowej

Wyklęci wciąż powracają

Prezentacja wizerunków zidentyfikowanych osób [Fot.Źródło:Instytut Pamięci Narodowej]
Prezentacja wizerunków zidentyfikowanych osób [Fot.Źródło:Instytut Pamięci Narodowej]
Znamy nazwiska kolejnych 20 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów – sowieckiego i niemieckiego
Dzisiaj, w Belwederze wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań niemieckiego i komunistycznego terroru oraz czystek etnicznych. Ogłoszono nazwiska osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystości wzięli udział: w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzeja Dudy, Sekretarz Stanu w Kancelaria Prezydenta RP Wojciech Kolarski; prezes Instytut Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz jego zastępcy: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN; dr. hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma.

Do uczestników wydarzenia list skierował Prezydent RP „Trud poszukiwania naszych bohaterów, zabitych rodaków, ma olbrzymie znaczenie zarówno dla rodzin, które wreszcie mogą godnie pochować swoich bliskich, zapalić znicz, zmówić modlitwę przy ich grobach, jak też dla naszej wspólnoty. Przywracając pamięć o losach naszych przodków, odbudowujemy godność naszego państwa i narodu, które winne są wieczną cześć i wdzięczność swoim bohaterom.

Dziś pochylamy głowy z szacunku dla ofiar i zobowiązujemy się pielęgnować pamięć o nich. (…) Niech nas ona inspiruje do umacniania bezpieczeństwa i suwerenności Rzeczypospolitej” – podkreślił w liście Prezydent dr Andrzej Duda.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki w swoje przemowie podzielił się refleksją, że dzisiejsze spotkanie w Belwederze, jest najpiękniejszą nagrodą za służbę Polsce. Podkreślał, że pracownicy Instytutu, poszukując bohaterów „nie godzą się na to żeby, choć jeden z nich został zapomniany”.

Wśród zidentyfikowanych 20 bohaterów jest jedna kobieta, Maria Turowska. Jej losy, są jak zwierciadlane odbicie losów Rzeczypospolitej i narodu polskiego w starciu z totalitaryzmami: niemieckim i sowieckim.

Urodziła się 2 lutego 1910 r. w Kolonii Mielnica na Wołyniu. Mąż Marii Turowskiej – Władysław, żołnierz, zginął w trakcie kampanii wrześniowej. W czerwcu 1942 r. Maria z dwojgiem dzieci: Zbigniewem i Moniką, wysiedlona do obozu „zniemczenia” w Jabłonowie. W protokole przesłuchania zeznała: „Moi przodkowie z obydwu stron byli Polakami”.

Następnie została przekazana do Obozu Centrali Przesiedleńczej w Potulicach. W obozie zmarły jej małoletnie dzieci: w lipcu 1942 r. syn Zbigniew, a w kwietniu 1943 r. córka Monika. Na przełomie 1944 i 1945 r. została przeniesiona do pracy przymusowej w majątku Przepałkowo.

Maria Turowska została zamordowana na terenie majątku w lutym 1945 r. przez żołnierzy sowieckich. Szczątki Marii Turowskiej zostały odnalezione we wrześniu 2022 r. podczas prac ekshumacyjnych w Przepałkowie.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi działania poszukiwawcze na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Zespół specjalistów prof. Krzysztofa Szwagrzyka przebadał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie oraz w Niemczech.

Poznaj biogramy wszystkich zidentyfikowanych ofiar:
https://bit.ly/3F91lPA

Zobacz także

2024-04-11, godz. 09:46 Kalendarium historyczne 11 kwietnia » więcej 2024-04-10, godz. 20:06 Górki Wielkie: uroczystości w 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej W Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim upamiętniono 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej. Wybitna pisarka, charyzmatyczna konspiratorka z okresu… » więcej 2024-04-10, godz. 16:15 Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda upamiętnił rano 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej od złożenia wieńca przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich oraz modlitwy podczas… » więcej 2024-04-10, godz. 11:00 Mija 20. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, poety, pieśniarza i kompozytora a Poeta, pieśniarz i kompozytor, reprezentujący nurt tzw. piosenki autorskiej. 20 lat temu, 10 kwietnia 2004 roku, zmarł Jacek Kaczmarski, artysta Identyfikowany… » więcej 2024-04-10, godz. 09:00 Mija 14 lat od katastrofy smoleńskiej Mija 14 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 10 kwietnia » więcej 2024-04-09, godz. 15:00 III Spotkanie Opolskich Regionalistów Muzeum Śląska Opolskiego organizuje III Spotkanie Opolskich Regionalistów. Tym razem będzie kontynuacja tematyki związanej z merytorycznym i promocyjnym wsparciem… » więcej 2024-04-09, godz. 13:00 Zwiedzanie Kluczborka z przewodnikiem Nowa oferta kluczborskiej placówki pod nazwą "SZLAKIEM PRZEZ KLUCZBORK" » więcej 2024-04-09, godz. 12:00 „Tatusiu, kiedy wrócisz?” w kieleckim Przystanku Historia Wystawa łambinowickiego CMJW poświęcona losom polskim rodzin w czasie II wojny światowej obecnie prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci… » więcej 2024-04-09, godz. 09:00 Kpt. Jerzy Mindziukiewicz "Jur" spoczął na Powązkach Kapitan Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" spoczął (08.04) na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Powstaniec warszawski i wiceprezes Związku Powstańców… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »