Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W okolicach Alicante znaleziono największą nekropolię…
2022-11-23, 10:00 Autor: Marcin Zatyka / PAP

W okolicach Alicante znaleziono największą nekropolię Płw. Iberyjskiego z czasów Bizancjum

Justynian na mozaice [fot. domena publiczna]
Justynian na mozaice [fot. domena publiczna]
Alicante [fot. domena publiczna]
Alicante [fot. domena publiczna]
W rejonie miasta Alicante, we wschodniej Hiszpanii, znaleziono największy cmentarz z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego znajdujący się na terenie Półwyspu Iberyjskiego.

Nekropolię odnaleziono w okolicy stanowiska badawczego Cabezo del Molino w miejscowości Rojales - poinformowała koordynująca prace zespołu hiszpańskich archeologów Teresa Ximenez z Muzeum Archeologicznego w Alicante (MARQ).


W ocenie hiszpańskiej badaczki odkryty w prowincji Alicante cmentarz jest najlepiej zachowaną nekropolią z okresu pomiędzy VI a VII wiekiem (kiedy to korzystano z cmentarza). Wstępne badania dowiodły, iż rejon ten był zamieszkiwany przez człowieka już w IV w. p.n.e. - dodała.


Autorzy badań, w ramach których wykorzystano m.in. georadar, odnotowali, że na wzgórzu, na którym istniała nekropolia, może łącznie znajdować się 300 jam grobowych.


W trakcie dotychczasowych prac archeolodzy odkopali 30 grobów, w których znajdowało się w sumie szczątki 50 osób, prawdopodobnie chrześcijan. O ich wyznaniu świadczą wyryte na tablicach litery XP, uznawane w alfabecie średniogreckim za anagram chrześcijan.


Zwłoki dorosłych i dzieci znajdują się we wspólnych mogiłach. Według archeologów może to świadczyć o tym, iż osoby te padły ofiarą pandemii, np. dżumy Justyniana.


Poza archeologami z MARQ w badaniach uczestniczyli naukowcy z uniwersytetu w hiszpańskim mieście Leon, badacze z Muzeum Archeologicznego w Rojales, a także archeolodzy z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka w Jenie. Prowadzone w Cabezo de Molino poszukiwania zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu władz prowincji Alicante oraz Rady Miejskiej Rojales.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »