Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zgoda Ukrainy na prace poszukiwawcze mogił Pola…
2022-11-16, 10:44 Autor: Katarzyna Krzykowska / PAP

Zgoda Ukrainy na prace poszukiwawcze mogił Polaków

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
To jest gest, ale idący w dobrym kierunku. Będziemy zabiegać o wyjaśnianie z Ukraińcami spraw z przeszłości. Musimy to zrobić, bo przyszłość należy do sojuszu polsko-ukraińskiego - powiedział PAP.PL wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany o zgodę władz ukraińskich na prace poszukiwawcze mogił Polaków na Podolu.

Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała, że 2 listopada uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogił Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 roku w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim.


Wiceminister kultury pytany w Studiu PAP o to, co ta decyzja mówi o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście ludobójstwa wołyńskiego, odpowiedział: "Są po prostu lepsze - i to jest krok we właściwym kierunku. My o to, żeby móc poszukiwać miejsc, gdzie dziko pochowano ofiary rzezi wołyńskiej, szeroko rozumianej, bo nie tylko na Wołyniu ta rzeź się odbywała przeciwko Polakom, ale też potem wydobywać i dokonywać godnych pochówków, a potem upamiętnień trwałych, staraliśmy się od kilku lat".


"Ukraina nie była na to otwarta. Jakby chciała zapomnieć o tej sprawie. Natomiast po 24 lutego dużo się zmieniło, Ukraińcy zrozumieli w czasie wojny, którą Rosja przeciwko nim wszczęła, gdzie są prawdziwi przyjaciele. Okazało się, że najbardziej przyjaznym krajem, który - jak mówią niektórzy ukraińscy politycy - doprowadził do tego, że Ukraina w ogóle przeżyła te ostatnie miesiące, jest Polska. I wyciągają z tego wnioski, i uznają, że róże zaszłości z przeszłości należy jednak wyjaśniać, należy się przychylić do polskiej wrażliwości w tej sprawie i pozwolić na to, o co zabiegamy od lat" - mówił Sellin.


Przyznał, że ma nadzieję, iż ten proces się zacznie. "Nie wiem, jak szybko, bo oczywiście, jak trwa wojna, to trudno tam duże ekipy wysyłać do realizacji tego zadania. Rakiety rosyjskie spadają w różnych miejscach, nawet daleko od frontu, więc będziemy się do tego przygotowywać i w odpowiednim momencie te prace rozpoczniemy. To jest nasze zadanie, chcemy to zadanie wykonać, uważamy, że zgodnie z regułami naszej cywilizacji ludziom należy się godny pochówek i godne upamiętnienie. A bardzo często w miejscach, gdzie doszło do tej rzezi, gdzie doszło do ludobójstwa przeciwko Polakom, takich sytuacji nie ma. Nie ma godnych pochówków" - podkreślił.


Ocenił, że to jest "gest, ale idący w dobrym kierunku". "Będziemy zabiegać o wyjaśnianie z Ukraińcami tych spraw z przeszłości, przez całe lata. To na pewno nie będzie łatwe, mimo że tak się z Ukraińcami do siebie zbliżyliśmy. Ukraińcy jednak poszukują w przeszłości punktów odniesienia, sytuacji czy osób, z którymi chcą się utożsamiać. Niestety, nie zawsze w ostatnich latach to były osoby, z którymi naszym zdaniem powinni się byli utożsamiać i wynosić na pomniki, choćby osoby odpowiedzialne za ludobójstwo, osoby zaangażowane w skrajnie nacjonalistyczne organizacje ukraińskie, które dokonywały czystek etnicznych czy narodowych na terenie dzisiejszej Ukrainy Zachodniej. Z tym trzeba będzie się zmierzyć. Trzeba będzie z Ukraińcami spokojnie o tym dyskutować. Musimy to zrobić, bo przyszłość należy do sojuszu polsko-ukraińskiego. Jeżeli chcemy, żebyśmy byli podmiotowo traktowani w Europie, to dobrze by było, żebyśmy się do siebie zbliżyli. Jeżeli chcemy, żeby na trwałe wyeliminować zagrożenie imperializmu rosyjskiego w naszym regionie Europy, to musimy się trzymać razem. Zrozumieliśmy to, zwłaszcza w ostatnich miesiącach i różne kwestie z przeszłości, nie powinny nam w tym przeszkadzać. Myślę, że obie strony zaczynają to rozumieć i polska, i ukraińska" - wskazał wiceszef MKiDN.


Cały wywiad z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1479528%2Cgosc-studia-pap-jaroslaw-sellin.html. (PAP)


Rozmawiała: Anna Nartowska


Zobacz także

2024-04-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »