Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Już dzisiaj odbędzie się premiera filmu o pokojówce…
2022-11-15, 12:00 Autor: Gabriela Bogaczyk / PAP

Już dzisiaj odbędzie się premiera filmu o pokojówce komendanta niemieckiego obozu na Majdanku

[źródło: https://www.majdanek.eu/pl/news/milosc_za_drutami_majdanka___odcinek_1__historia_milosna_ewy_waleckiej_i/1191#/]
[źródło: https://www.majdanek.eu/pl/news/milosc_za_drutami_majdanka___odcinek_1__historia_milosna_ewy_waleckiej_i/1191#/]
Historię Ewy Waleckiej, byłej więźniarki niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, przedstawia film dokumentalny „Pokojówka” w reżyserii Rafała Brylla. W czasie pobytu na Majdanku, kobieta pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Premiera filmu we wtorek w Centrum Kultury w Lublinie.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP reżyser filmu Rafał Bryll, ta historia trafiła do niego poprzez syna głównej bohaterki, który się z nim skontaktował. „Powiedział, że jego matka była więźniarką i pracowała m.in. jako pokojówka komendanta obozu na Majdanku, co mnie bardzo zainteresowało. Po przeczytaniu wspomnień pani Ewy stwierdziłem, że będę chciał ten film zrealizować” – podkreślił reżyser.


Filmową opowieść tworzy współczesna narracja syna bohaterki, Zbigniewa Kozłowskiego, z dokumentalnymi wypowiedziami Ewy Waleckiej, a wszystko uzupełniają elementy animacyjne. „Zdecydowałem się na połączenie filmu dokumentalnego z animacją, po to, żeby dać trochę więcej emocji, takiego bardziej kreatywnego spojrzenia na historię, a jednocześnie odejść od edukacyjności historycznej na rzecz opowiadania o losach jednej osoby, próbując jednocześnie wydobyć cenne dla widza i poruszające emocje wydarzenia” – wyjaśnił Rafał Bryll.


Film opowiada wojenną historię Ewy Waleckiej, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w latach 1943-1944, która pracowała między innymi jako pokojówka w domu komendanta obozu Martina Weissa. „Chciałem pokazać trochę inne spojrzenie na tę historię, na obóz koncentracyjny, ponieważ z racji tego, że Ewa pracowała najpierw w komandzie sprzątaczek, później jako pokojówka, była - przynajmniej chwilami - poza tym obozem i mogła się wyrwać do lepszego świata” – zwrócił uwagę reżyser filmu „Pokojówka”.


„Dom komendanta to było takie piękne, rajskie miejsce otoczone piekłem. I ona podróżowała pomiędzy tymi dwoma światami” – podkreślił Bryll. Odnosząc się do relacji Ewy Waleckiej i żony komendanta Margaret Weiss zaznaczył, że kobiety zaprzyjaźniły się do tego stopnia, że Margaret próbowała ją uratować z obozu w Ravensbrück, do którego trafiła z Majdanka. „Po miesiącu, będąc już w ciąży pojechała do Ravensbrück, próbując wyciągnąć stamtąd Ewę pod pretekstem tego, że miała być opiekunką dla jej dziecka, które lada moment się urodzi. Niestety, ta próba się jednak nie udała” – dodał reżyser.


Zapytany o przesłanie filmu podkreślił, że chciał pokazać, jak losy wojenne np. z pobytu w obozie koncentracyjnym, mogą kształtować ludzi i determinować ich późniejsze życie. „Czasem są to drobiazgi, np. Ewa Walecka już po wojnie nigdy nie brała prysznica, bała się tego. W czasie pobytu w obozie dziewczyny, które szły pod prysznic, nigdy nie były do końca pewne, czy wrócą żywe - czy to będzie rzeczywiście prysznic, czy komora gazowa” – wyjaśnił Bryll.


Dodał, że zależało mu również na tym, aby pokazać, że czasami pomoc czy przyjaźń może przyjść do nas z niespodziewanej strony. „Jak zawsze, mój film ma też przesłanie mocno antywojenne. Przez losy bohaterów chcę pokazać grozę wojny i to przed czym powinniśmy siebie i swoje dzieci za wszelką cenę chronić” – podkreślił reżyser.


Producentem obrazu jest Fundacja Instytut Grzegorza Królikiewicza. Film otrzymał dofinansowanie ze strony Lubelskiego Funduszu Filmowego w wysokości 30 tys. zł. Premierę filmu „Pokojówka” zaplanowano na wtorek o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie.


Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Państwowego Muzeum na Majdanku, Ewa Walecka urodziła się w 1922 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W okresie okupacji uczęszczała na tzw. tajne komplety. Została aresztowana 2 stycznia 1943 r.


Po kilku dniach spędzonych w areszcie w Radomiu przewieziono ją do obozu koncentracyjnego KL Lublin. Trafiła na V pole więźniarskie i otrzymała numer 920. Początkowo pracowała w pralni obozowej, a następnie przydzielono ją do pracy w charakterze pomocy domowej w willi komendanta obozu Hermanna Florstedta, a po nim następnego komendanta Martina Weissa.


19 kwietnia 1944 r. Ewę Walecką deportowano do KL Ravensbrück. W kwietniu 1945 r. została skierowana przez Czerwony Krzyż na leczenie do Szwecji. Po siedmiu miesiącach rekonwalescencji Ewa postanowiła wrócić do Polski, do rodzinnego Piotrkowa. Ewa Walecka-Kozłowska zmarła w 2011 r.

Zobacz także

2024-04-15, godz. 15:00 80 lat temu doszło do niemiecko-ukraińskiej zbrodni na Polakach w Chodaczkowie Wielkim 80 lat temu, w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, policjanci z 4. Pułku Policji SS, sformowanego z ukraińskich ochotników z Galicji pod dowództwem niemieckim… » więcej 2024-04-15, godz. 13:00 W roku 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli Pakiet edukacyjny dla nauczycieli, edukatorów, pracowników instytucji kultury oraz uczniów przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie… » więcej 2024-04-15, godz. 11:00 Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej 2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej 2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 kwietnia » więcej 2024-04-13, godz. 20:14 W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu "Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »