Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody święta niepodległości w regionie. Co…
2022-11-11, 09:00 Autor: Marzena Śmierciak

Obchody święta niepodległości w regionie. Co zaplanowano?

Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Dziś świętujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w całym województwie przygotowano okolicznościowe uroczystości.
W stolicy regionu obchody zainauguruje wojewoda Sławomir Kłosowski. O 10:30 rozpocznie się msza św. w kościele franciszkanów. Następnie o 11:45 uczestnicy przemaszerują przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam w samo południe zostanie odegrany hymn państwowy, zaplanowano też wystąpienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń państwowych, Apel Pamięci i złożenie kwiatów. Natomiast wieczorem na budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zaplanowano projekcję multimedialną z okazji święta niepodległości w godzinach 18:00, 18:30 i 19:00.

Miejskie obchody rozpoczną się natomiast o 14:00 na opolskim rynku oraz w samym ratuszu. Przygotowano inscenizację historyczną „Dwie wizje jeden cel” (początek 14:00). Na rynku w Opolu będzie można spotkać marszałka Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz ułanów. Będzie możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia. Z kolei na postawionej tam scenie będzie można oglądać tańce narodowe, a także wspólnie z Darią Pakosz, Andrzejem Skibą i Marią Skibą zaśpiewać patriotyczne pieśni. Przygotowano też test wiedzy patriotycznej. W trakcie imprezy będą też rozdawane będą biało-czerwone chorągiewki i wiatraczki oraz patriotyczne przypinki. Przygotowano też warsztaty plastyczne w „Barwach Niepodległej”.

O 14:00 w sali im. Karola Musioła w Ratuszu odbędzie się z kolei uroczysta sesja rady miasta. Tradycyjnie już zostaną uhonorowani wybitni opolanie i osoby związane z Opolem.
I tak odznaki "Za Zasługi dla Miasta Opola” zostaną wręczone Robertowi Kurpierzowi i Arturowi Góralczykowi, tytuł "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" zostanie przyznany Andrzejowi Drosikowi oraz pośmiertnie Witoldowi Potworze. Tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Opola" otrzyma Zbigniew Bujak. Na finał - o 17.00 - koncert Zespołu Wanda i Banda.

Dla osób, które chcą Narodowe Święto Niepodległości spędzić aktywnie Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje wojskowe gry terenowe. W naszym regionie wydarzenie 11 listopada zaplanowano w Brzegu. Chętni będą mogli się sprawdzić w budowaniu schronu czy rzucie granatem. Udział mogą wziąć drużyny w składzie od 3 do 5 osób. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00.

W Kluczborku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek (11.11) o godz. 9.00 przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego na cmentarzu katolickim. Odbędzie się tam pierwsze wciągnięcie flagi narodowej na maszt postawiony w ramach projektu "Pod biało-czerwoną". Na godz. 10.00 zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, po której zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Po południu - o godz.16.30 - w kluczborskiej hali OSiR odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone medale Zasłużony dla Kluczborka, Kluczborskie Baszty, stypendia dla uczniów i sportowców oraz nagrody dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork. O godz.18.00 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru: Alicji Majewskiej wraz z Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw String Quartet. Wstęp wolny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzelcach Opolskich rozpoczną się rano przed ratuszem. Najpierw o 8:50 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych i gości do kościoła pw. Św. Wawrzyńca, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej, o 10:15 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem "Ofiarom wojen i przemocy".

Także Nysa zaprasza 11 listopada na obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zainauguruje o 9:30 msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Łowkowice. Po niej (10:30) obchody przeniosą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku w Nysie. Tam zostanie odśpiewany hymn państwowy i nastąpi uroczyste podniesienie flagi na maszt przez straż miejską. Zaplanowano też wydarzenia towarzyszące, głównie sportowe, które trwają od początku tygodnia. 11 listopada w Nyskim Domu Kultury zaplanowano koncert laureatów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej. Początek 13:00.

W Namysłowie święto niepodległości rozpocznie o 10:00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Godzinę później uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Będą też okolicznościowe przemówienia. W Namysłowskim Ośrodku Kultury zaplanowano z kolei cześć artystyczną: występy muzyczne oraz koncert pieśni patriotycznych.

Prudnik zaprasza z kolei 11 listopada na godzinę 11:15. Uroczystości rozpocznie apel harcerski na pl. Szarych Szeregów. Następnie o 11:30 w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. O 12:30 będzie przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik Żołnierza Polskiego. Tu odbędą się oficjalne uroczystości z oprawą muzyczną w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pokrzywnicy. O 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się wernisaż "Polska Jutra w plakacie". Wystawa prezentuje kultowe dzieła znanych autorów Polskiej Szkoły Plakatu.

W Oleśnie też przygotowano obchody z okazji święta niepodległości. O 11:00 w kościele Bożego Ciała rozpocznie się uroczysta, okolicznościowa msza św. nastąpi też złożenie kwiatów przed Pomnikiem Lotników Polskich. Następnie o 16:30 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się występ szkoły muzycznej, a o 17:00 - koncert Hanny Banaszak.

Wizytę w regonie 11 listopada zapowiedział ponadto wiceminister obrony narodowej i opolski poseł Marcin Ociepa. Będzie w Wołczynie, Oleśnie, Brzegu i w Opolu.

Złożenie wieńców pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gościęcinie, a następnie msza polowa w Ośrodku Szkoleniowo-Jeździeckim w Chróstach - to wydarzenia, które poprzedzą uroczyste otwarcie Wielkiego Pikniku Patriotycznego, który rozpocznie się w Dzień Święta Niepodległości, o godzinie 13:00 w Chróstach, wsi położonej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w gminie Pawłowiczki. Wydarzenie potrwa do godziny 18:00. W programie: koncerty, występy wokalne, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Polska widziana oczami dziecka", widowisko patriotyczne przygotowane przez uczniów ze szkół z Gminy Pawłowiczki, także pokaz jeździecki, gonitwa Hubertusa, darmowa grochówka i wiele innych atrakcji.

Zobacz także

2024-04-09, godz. 13:00 Zwiedzanie Kluczborka z przewodnikiem Nowa oferta kluczborskiej placówki pod nazwą "SZLAKIEM PRZEZ KLUCZBORK" » więcej 2024-04-09, godz. 12:00 „Tatusiu, kiedy wrócisz?” w kieleckim Przystanku Historia Wystawa łambinowickiego CMJW poświęcona losom polskim rodzin w czasie II wojny światowej obecnie prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci… » więcej 2024-04-09, godz. 09:00 Kpt. Jerzy Mindziukiewicz "Jur" spoczął na Powązkach Kapitan Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" spoczął (08.04) na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Powstaniec warszawski i wiceprezes Związku Powstańców… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 kwietnia » więcej 2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 kwietnia » więcej 2024-04-07, godz. 08:00 Wybory samorządowe 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będą to dziewiąte takie wybory po 1989 roku… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »