Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podyplomowe studia na temat korzeni totalitaryzmu…
2022-08-09, 12:03 Autor: Marek Szafrański / PAP

Podyplomowe studia na temat korzeni totalitaryzmu w Muzeum Auschwitz

Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Studia podyplomowe „Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Rozpoczęła się rekrutacja – podało muzeum.
„Celem studiów jest przede wszystkim dostarczenie wiedzy na temat mechanizmów totalitaryzmów XX w., w tym głównie nazizmu, Holokaustu z uwzględnieniem roli obozu Auschwitz, innych ludobójstw, jak również przedstawienie nowoczesnych metod pracy z tak trudnym tematem. Zależy nam na uwrażliwieniu słuchaczy na cierpienie i krzywdę ludzką, do których prowadzi obojętność na antysemityzm, rasizm, prześladowania, wojnę” – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.


Zdaniem prof. Uniwersytetu SWPS Adama Szpaderskiego, wydawać by się mogło, że w ramach studiów mowa będzie wyłącznie o historii. „To nie jest prawdą. Prawdziwym ich celem jest odniesienie do współczesności i pokazanie mechanizmów zła (…) tak dotkliwie dotykającego nas wszystkich. Te studia dają również unikalne instrumenty radzenia sobie z zagrożeniami” – powiedział.


Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach, można uczyć wszędzie. „Jednak edukacja w Miejscu Pamięci ma wyjątkowy wymiar. To, co jest naszą misją: uczyć, edukować o tym, co tu się wydarzyło, jest jednym z najważniejszych zadań. W tej chwili eksperci muzeum łączą siły z Uniwersytetem SWPS, aby zaproponować studia, będące wyprawą do korzeni totalitaryzmów XX w.” – podkreślił.


Rzecznik oświęcimskiej placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że adresatami studiów są przede wszystkim nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, religii lub etyki, ale także przewodnicy, edukatorzy, pracownicy muzeów i miejsc pamięci. Rekrutacja już się rozpoczęła.


Zajęcia realizowane będą w językach polskim i angielskim. „Program zajęć dwusemestralnych studiów obejmuje 200 godzin i podzielony jest na cztery bloki tematyczne: polityka i ideologia, zagłada - studium różnych kultur pamięci, Holokaust ze szczególnym uwzględnieniem roli KL Auschwitz i inne ludobójstwa XX w. oraz edukacja w miejscach pamięci” – wskazał Bartyzel.


Zajęcia będą odbywały się w soboty i niedziele, maksymalnie dwa razy w miesiącu. Prowadzone będą w formie warsztatów, seminariów i wykładów.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 20:50 Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas… » więcej 2024-04-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »