Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 1 sierpnia odbyła się premiera filmu 'Walcząc…
2022-08-03, 09:00 Autor: Anna Kruszyńska

1 sierpnia odbyła się premiera filmu "Walcząca"

[fot. MKiDN / www.gov.pl]
[fot. MKiDN / www.gov.pl]
Znak Polski Walczącej ma szczególne znaczenie. Był to znak rozpoznawany przez wszystkich. Wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas premiery filmu "Walcząca" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza.
Film "Walcząca" jest dostępny na platformie WFDiF.
Premiera filmu odbyła się w poniedziałek w obecności powstańców warszawskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podczas wydarzenia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczył, że przede wszystkim chciał bardzo podziękować za ten film. "Bardzo się cieszę, że wciąż powstają ważne filmy. Dziwne, że dotychczas nie było filmu o tym znaku (Polski Walczącej – PAP)" - podkreślił.


"Wszyscy wiemy, jak ważne było Powstanie Warszawskie. Polska jest z tego powstania i dzięki temu powstaniu” – powiedział szef MKiDN. "Ten znak ma szczególne znaczenie, dlatego że po pierwsze był to znak, który łączył, znak rozpoznawany przez wszystkich. Był to znak, który wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach" - wyjaśnił.


Szef resortu kultury zaznaczył ponadto, że "był także drugi, bardzo istotny wymiar tego znaku". "On mówił o najważniejszych wartościach, mówił o walce, żeby mogła przetrwać Polska i mogły trwać wspólnoty narodowe" - wyjaśnił.


Gliński podkreślił, że "nigdy nie można zapominać o tym, że niepodległość, wolność, demokracja, wspaniały czas, jaki ma w tej chwili wolna Polska, nie jest za darmo". Zaznaczył również, że znak Polski Walczącej "hierarchizował wartości, nie relatywizował, ale wskazywał, co jest najważniejsze". "Wszyscy razem mamy obowiązek walczyć w każdym czasie, co pokazuje wojna na Ukrainie" - powiedział szef MKiDN.


Film "Walcząca" to fabularyzowany dokument opowiadający o znaku Polski Walczącej – symbolu, który do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem definiującym polskość. Przenosi widza do Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, gdzie panuje niewyobrażalny terror. W odpowiedzi na wszechobecne ekspozycje niemieckich znaków zwycięstwa, Biuro Propagandy i Informacji ZWZ-AK ogłosiło konkurs na zaprojektowanie znaku - symbolu polskiego oporu i walki z okupantem. Konkurs, przeprowadzony wiosną 1942 r. wygrała związana z harcerskim ruchem oporu Anna Smoleńska.


Autorami scenariusza filmu "Walcząca" są Andrzej Gładkowski i Krzysztof Łukaszewicz. Zdjęcia zrealizował Michał Góral, scenografię - Ewa Skoczkowska, zaś kierownictwo produkcji objęła - Anna Wojdat. Film został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a jego producentem jest WFDiF.

Zobacz także

2024-04-11, godz. 12:00 W Lublinie wystawa o zbrodni katyńskiej Wystawę "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit" będzie można oglądać w Lublinie. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji… » więcej 2024-04-11, godz. 11:00 Dyskusja „Zbrodnia Katyńska. Wołanie o prawdę i sprawiedliwość” Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o sowieckim… » więcej 2024-04-11, godz. 09:37 Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia 11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia. Ma na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem… » więcej 2024-04-11, godz. 09:46 Kalendarium historyczne 11 kwietnia » więcej 2024-04-10, godz. 20:06 Górki Wielkie: uroczystości w 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej W Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim upamiętniono 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szatkowskiej. Wybitna pisarka, charyzmatyczna konspiratorka z okresu… » więcej 2024-04-10, godz. 16:15 Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej Prezydent Andrzej Duda upamiętnił rano 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej od złożenia wieńca przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich oraz modlitwy podczas… » więcej 2024-04-10, godz. 11:00 Mija 20. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, poety, pieśniarza i kompozytora a Poeta, pieśniarz i kompozytor, reprezentujący nurt tzw. piosenki autorskiej. 20 lat temu, 10 kwietnia 2004 roku, zmarł Jacek Kaczmarski, artysta Identyfikowany… » więcej 2024-04-10, godz. 09:00 Mija 14 lat od katastrofy smoleńskiej Mija 14 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 10 kwietnia » więcej 2024-04-09, godz. 15:00 III Spotkanie Opolskich Regionalistów Muzeum Śląska Opolskiego organizuje III Spotkanie Opolskich Regionalistów. Tym razem będzie kontynuacja tematyki związanej z merytorycznym i promocyjnym wsparciem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »