Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 4 czerwca oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni …
2022-05-27, 10:22 Autor: Mateusz Babak

4 czerwca oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy

[fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Instytucja Kultury Miasta Rybnik]
[fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Instytucja Kultury Miasta Rybnik]
Na 4 czerwca br. zaplanowano otwarcie dla zwiedzających Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku (Śląskie). Odbędzie się wówczas festiwal ze spektaklami, występami sztukmistrzów i udostępnieniem interaktywnej wystawy "Wiek pary" . Całość zwieńczy uruchomienie fontanny parowej.

Zobacz: Historia Zabytkowej Kopalni Ignacy
Otwarcie zrewitalizowanego kompleksu nastąpi w 230. rocznicę powstania kopalni Hoym, jak pierwotnie nazywała się kopalnia Ignacy. Główną atrakcją kompleksu będzie wystawa "Wiek pary", której najważniejszą atrakcja będzie pracująca 100-letnia maszyna parowa.


Jak przekazały w czwartek służby prasowe Zabytkowej Kopalni Ignacy, idea festiwalu otwarcia bazuje na kohttps://radio.opole.pl/admin/index.php?mod=60&scr=5&wid=&idp=548&idx=4795&s=1#p548a4796ncepcji przenikania się światów, przenoszącej widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat. "To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin" – wyjaśnił odpowiedzialny za część artystyczną wydarzenia Piotr Chlipalski.


"Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ub. wieku, aż po coraz bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne" – opowiadał Chlipalski.


W południe ruszą bezpłatne zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. W tym samym czasie do dyspozycji będzie strefa relaksu na terenie parku pary. Obok znajdować się będzie industrialny plac zabaw. W pobliżu maszynowni Szybu Kościuszko ulokowana będzie strefa gastronomiczna.


W budynku sprężarkowni uruchomiona zostanie strefa "Nasze dziedzictwo" z wystawą prezentującą fotografie kopalni sprzed okresu rewitalizacji. Odbędą się tam też rozmowy z byłymi górnikami oraz prapremiera filmu dokumentalnego "Ignacy, nasza kopalnia", realizowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych pod nazwą "Moje miejsce na Ziemi".


Przez całe popołudnie występować będą artyści i sztukmistrze, a wieczorem - krakowski teatr KTO ze sztuką "Ślepcy". To widowisko plenerowe inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Po spektaklu zaplanowano pokaz fontanny parowej w parku pary oraz nocną iluminację maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko.


W pierwszy weekend czerwca Kopalnia Ignacy obniży ceny biletów na wszystkie atrakcje o połowę. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni – będą kosztowały po 5 zł. Od 1 czerwca ruszy sprzedaż biletów na wystawę "Wiek pary" z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety będą do nabycia na stronie internetowej kopalni i w kasach.


Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy to jedna z priorytetowych inwestycji miasta. Kopalnia Ignacy powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację jako część kopalni Rydułtowy w latach 90. Upalenie i odcięcie lin wyciągowych szybu Kościuszko nastąpiło 13 października 2006 r. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.


Odnawianie kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Później ruszyły projekty dotyczące nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko oraz sprężarkowni. Zagospodarowywano terenu wokół kompleksu. Znaczną część prac wsparły środki europejskie.

Zobacz także

2024-04-15, godz. 15:00 80 lat temu doszło do niemiecko-ukraińskiej zbrodni na Polakach w Chodaczkowie Wielkim 80 lat temu, w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, policjanci z 4. Pułku Policji SS, sformowanego z ukraińskich ochotników z Galicji pod dowództwem niemieckim… » więcej 2024-04-15, godz. 13:00 W roku 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli Pakiet edukacyjny dla nauczycieli, edukatorów, pracowników instytucji kultury oraz uczniów przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie… » więcej 2024-04-15, godz. 11:00 Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej 2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej 2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 kwietnia » więcej 2024-04-13, godz. 20:14 W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu "Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »