Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych…
2022-05-24, 11:14 Autor: Andrzej Pawluszek

„Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii”, którzy nie zostali rozliczeni..

Ferdinand Porsche prezentuje Adolfowi Hitlerowi model volkswagena [Źródło: Deutsches Historischer Museum]
Ferdinand Porsche prezentuje Adolfowi Hitlerowi model volkswagena [Źródło: Deutsches Historischer Museum]
Autor książki „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii” David de Jong powiedział w wywiadzie dla holenderskiego dziennika „De Volkskrant”, że brak woli do rozliczania po wojnie „nazistowskich miliarderów”, wynikała przede wszystkim z postawy USA i innych mocarstw zachodnich, które w obliczu zagrożenia komunizmem potrzebowały stabilnych gospodarczo Niemiec Zachodnich.
De Jong opisuje w swojej książce historię pięciu niemieckich rodzin, które wzbogaciły się dzięki współpracy z nazistami - Quandt, Flick, Von Finck, Porsche-Piëch i Oetker. Przypomina on, że dorobiły się one fortun m.in. na produkcji broni na dużą skalę, wykorzystywaniu niewolniczej pracy oraz kupowaniu żydowskich przedsiębiorstw po okazyjnych cenach.


Książka dziennikarza holenderskiej gazety „Financeele Dagblad” została entuzjastycznie przyjęta na arenie międzynarodowej. Prawa do pozycji wydanej przez giganta wydawniczego HarperCollins, sprzedano już w 17 wersjach językowych.


W ocenie autora kraje Zachodu chciały wykorzystać wiedzę ekonomiczną i umiejętności „cynicznych i kontrowersyjnych przedsiębiorców”. Było to, zdaniem dziennikarza, konieczne aby wzmocnić siłę gospodarczą RFN w obliczu ekspansji komunizmu.


De Jong opisuje historię jednego z owych „cynicznych przedsiębiorców” - Günthera Quandta (1881-1954). Stał się on się głównym dostawcą broni, amunicji i akumulatorów samochodowych dla niemieckiej armii, począwszy od lat 30. XX wieku.


Pomimo wykorzystywania w swoich fabrykach niewolniczej pracy robotników przymusowych, po wojnie Quandt spędził niespełna dwa lata w obozie internowania, po jego śmierci synowie Herbert i Harald powiekszyli pokaźną fortunę rodziny, która obecnie obejmuje około 47 proc. udziałów kontrolnych w koncernie BMW.


Wnuk Günthera, Stefan uważa, że jego dziadek wcale nie był antysemitą i jedynie „skorzystał z możliwości oferowanych przez Hitlera”. „Zatrudnienie robotników przymusowych było w tamtym czasie niezbędne do utrzymania produkcji” – uważa Stefan Quandt.


Również wnuczka Günthera Quandta, Susanne Klatten, która, jak przypomina „De Volkskrant”, jest obecnie najbogatszą Niemką, powiedziała o swoim ojcu, że „nigdy nie straci dla niego szacunku”.


Gazeta przypomina, że w 2007 r. opublikowano wyniki badań, z których wynika, że „ojciec i syn Quandt są nierozerwalnie związani ze zbrodniami nazistów”.


Kolejnym „nazistowskim miliarderem”, był Rudolf-August Oetker (1916-2007), który zgłosił się na ochotnika do Waffen-SS i zbudował fortunę częściowo karmiąc armię Hitlera puddingiem błyskawicznym produkowanym przez swoją firmę - Dr Oetker. W jego fabrykach również wykorzystywano pracę robotników przymusowych.


Po wojnie spadkobiercy Oetkera nadal utrzymywali dwie fundacje z imionami i nazwiskami ojca i dziadków, z których „wszyscy byli oddanymi nazistami”, jak przypomina De Jong.


W jego ocenie wszystkie niemieckie dynastie łączyła jedna cecha – czysta chciwość. „Oni robili interesy niezależnie od systemu, czy to była Republika Weimarską, nazistowskie Niemcy czy RFN” – powiedział „De Volkskrant” dziennikarz.

Zobacz także

2024-04-09, godz. 13:00 Zwiedzanie Kluczborka z przewodnikiem Nowa oferta kluczborskiej placówki pod nazwą "SZLAKIEM PRZEZ KLUCZBORK" » więcej 2024-04-09, godz. 12:00 „Tatusiu, kiedy wrócisz?” w kieleckim Przystanku Historia Wystawa łambinowickiego CMJW poświęcona losom polskim rodzin w czasie II wojny światowej obecnie prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci… » więcej 2024-04-09, godz. 09:00 Kpt. Jerzy Mindziukiewicz "Jur" spoczął na Powązkach Kapitan Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" spoczął (08.04) na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Powstaniec warszawski i wiceprezes Związku Powstańców… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 kwietnia » więcej 2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 kwietnia » więcej 2024-04-07, godz. 08:00 Wybory samorządowe 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będą to dziewiąte takie wybory po 1989 roku… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »