Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Szturm publiczności na Muzea Narodowe - podsumowanie…
2022-05-20, 11:02 Autor: PAP / MKiDN

Szturm publiczności na Muzea Narodowe – podsumowanie Nocy Muzeów

Noc Muzeów 2022 [fot. MKiDN]
Noc Muzeów 2022 [fot. MKiDN]
Ponad 91 tys. osób odwiedziło Muzea Narodowe w tegoroczną Noc Muzeów. Największa, rekordowa liczba zwiedzających - prawie 19 tys. – przekroczyła progi Muzeum Narodowego w Krakowie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na: MKiDN
"Tradycyjnie nie brakowało chętnych do podziwiania zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Warszawie, w których frekwencja wyniosła ponad 12 tys. Narodowe Muzeum Techniki, które w styczniu br. wznowiło swoją działalność, odwiedziło 3 300 osób" - podał na swojej stronie resort.


Dużym zainteresowaniem publiczności - jak podkreślono - cieszyły się także nowe placówki, takie jak Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce czy – otwarte niecały miesiąc temu – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.


"Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią COVID-19, Noc Muzeów powróciła w swej oryginalnej, stacjonarnej formie. Możliwość osobistego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych okazała się długo wyczekiwaną atrakcją i przyciągnęła do muzeów tłumy odwiedzających" - zaznaczono na stronie.


Jak zaakcentowano, instytucje zaproponowały nie tylko zwiedzanie wystaw stałych lub czasowych, ale także liczne dodatkowe atrakcje, jak pokazy samochodów rajdowych, warsztaty artystyczne czy możliwość skorzystania z wirtualnej strzelnicy.
Muzeum Narodowe w Krakowie

Rekordzistą w gronie państwowych instytucji kultury zostało Muzeum Narodowe w Krakowie, które w Noc Muzeów odwiedziło aż 18 885 osób. Instytucja przygotowała wiele dodatkowych atrakcji, jak warsztaty śpiewu Moc Pieśni, które w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka poprowadziła krakowska grupa wokalna Swada. W Muzeum Książąt Czartoryskich można było posłuchać wykładu „Dama z gronostajem jak żywa”, w trakcie którego odbył się pokaz z udziałem modelki w zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani. W przestrzeniach Pałacu renesansowe suknie prezentowały tancerki Teatru Tańca Terpsychora.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek na Wawelu zwiedziło aż 12 604 osób. Podczas wydarzenia wzgórze wawelskie było dostępne od 18.00 do 24.00. W tym czasie można było zwiedzić: Prywatne Apartamenty Królewskie, Ogrody Królewskie z wystawą czasową Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu oraz wystawy czasowe: Wyczółkowski odnaleziony i Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762). W związku z hasłem tegorocznej edycji Nocy Muzeów pt. „Moc Ukrainy” zwiedzający mieli możliwość zobaczenia miecza hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego (wystawa Prywatne apartamenty Królewskie).

Muzeum Narodowe w Warszawie

W Muzeum Narodowym w Warszawie publiczność wypełniła nie tylko wystawy „Chagall” i „Stan rzeczy”, ale również galerie stałe. Nie zabrakło gości w Królikarni - Oddziale MNW, gdzie nowo otwartą wystawę CYRK oraz zorganizowane w parku występy artystów cyrkowych z Julinek Park także podziwiali liczni goście. Łącznie wszystkie we wszystkich oddziałach Muzeum gościło 12 197 osób.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

W wydarzeniach zorganizowanych przez Muzeum, takich jak koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego, pokaz specjalny – rzeźby „Panta Rei III” oraz „Wiążąca snopek” Bernharda Heiligera, stoisko Fundacji Cztery Łapy pod Lasem, strefy edukacyjne dla dzieci na wystawach „Stettin/Szczecin – jedna historia” oraz „W afrykańskiej wiosce” uczestniczyło łącznie 9025 osób. Podczas zwiedzania można było także zrobić sobie zdjęcie z królem - figurą króla Kamerunu ze świtą, która była prezentowana wśród nowych nabytków Działu Kultur Pozaeuropejskich.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

W poznańskim Muzeum Narodowym w ramach Nocy Muzeów odbyło się m.in. oprowadzanie w języku ukraińskim, dwa solowe koncerty na trąbkę młodego ukraińskiego wykonawcy Michała Liszczenko, epilog i oprowadzanie po wystawie „Plastyka”, pokaz walk rycerskich Bractwa Rycerskiego herbu Prus (MSU), a także oprowadzanie po wystawie czasowej „Rama do obrazu” Frekwencja w Muzeum i jego oddziałach wyniosła 7 865 osób.

Zamek Królewski w Warszawie:

Warszawski Zamek Królewski udostępnił w Noc Muzeów dla zwiedzających Apartamenty – Wielki i Królewski, Galerię Arcydzieł, Pałac pod Blachą, Arkady Kubickiego oraz Ogrody Zamkowe. Dodatkowe atrakcje czekały zarówno na melomanów, jak i miłośników motoryzacji. Muzeum Jazzu przygotowało wystawę „Pasje życiowe Andrzeja Dąbrowskiego”, a stypendyści Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zaprezentowali się podczas Koncertu Młodych Muzyków. Rajdowe samochody z lat 60. i 70. można było zobaczyć podczas pokazu przygotowanego przez Automobil Klub Polski. We wszystkich wydarzeniach uczestniczyło łącznie 7 100 osób.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów wzięły udział dwa oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne, w których łączna frekwencja wyniosła 5 250 osób. W Pawilonie Czterech Kopuł zwiedzający wzięli udział m.in. w spotkaniu z autorkami publikacji „Abakanowicz. Totalna”, czytaniu performatywnym Teatru Czterech „Preteksty” i pokazie animacji „Light As A Creative Tool”, których autorami byli: Jérémy Griffaud, Mahshid Mahboubifar, Zuzanna Dolega, Daniel Popescu, Robert Sochacki, Paweł Lisek, Weronika Morawiec. Otwarte były również ekspozycje: wystawa stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” oraz wystawa czasowa „Abakanowicz. Totalna”. W Muzeum Etnograficznym oprócz zwiedzania ekspozycji „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” goście mogli wysłuchać koncertu muzyki dawnej „Średniowieczne utopie” w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria oraz zwiedzić wystawę czasową „Nie-zabawki”, po której oprowadzała kuratorka Marta Derejczyk.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum zorganizowało m.in. architektoniczną grę terenową „Uwaga detal”, oprowadzanie po wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, a także spotkanie z kuratorką wystawy „Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselausa”. Bogata oferta instytucji przyciągnęła 4 942 osób.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W Wilanowie goście mogli spacerować po wydzielonej części historycznych ogrodów okalających pałac, a także obejrzeć dwa ciekawe spektakle plenerowe, pokaz tańca nowoczesnego inspirowanego historycznymi wnętrzami wilanowskiego pałacu, przygotowany przez polskich i portugalskich licealistów (i hiszpańskich nauczycieli), który powstał w ramach projektu „Between Mnemosyne and Terpsychore”, a także występ uczestniczek programu „Debiutantki”, śpiewających międzywojenne przeboje podczas spektaklu „Nie kochać w taką noc to grzech”. Po zmroku zwiedzających zachwycały spektakle światła i dźwięku prezentowane na elewacjach pałacu wilanowskiego. Tego wieczoru muzeum odwiedziło 3 748 osób, spośród których 950 zwiedziło pałacowe wnętrza.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Dawny krzyżacki zamek zaproponował zwiedzanie Zamku z przewodnikiem trasą prowadzącą przez Wały Plauena, dziedziniec Zamku Średniego, Wielki Refektarz, i Pałac Wielkich Mistrzów, Dziedziniec Zamku Wysokiego, kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, trasy i ogród wielkich mistrzów, fosy i międzymurze zachodnie. W atrakcjach uczestniczyło 3 600 osób.

Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum w Kielcach zaprosiło do zwiedzania zabytkowych wnętrz XVII-XVIII w., w tym odnowionych w ramach projektu Pałac w muzeum. Muzeum w Pałacu: unikatowego XVII-wiecznego stropu ramowego, obrazu z warsztatu Tomasza Dolabelli „Pożar Troi”, fryzu portretowego podstropowego w Izbie Stołowej Górnej oraz dwóch tapiserii: Triumf Ateny i Bitwa nad Granikiem. Dostępna była także wystawa czasowa Kobieta w czasach Wazów, która przybliża wyjątkowe postaci kobiece i role, jakie odgrywały od schyłku XVI wieku do drugiej połowy XVII stulecia oraz zmodernizowana Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać m.in. portrety staropolskie, malarstwo takich artystów jak Pankiewicz, Stryjeńska, Witkacy i Hadziewicz, czy największą w Polsce kolekcję porcelany ćmielowskiej. Frekwencja wyniosła 2 849 osób.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Wydarzeniu towarzyszyło hasło „Moc Muzeów - dla Ukrainy”, zgodnie z którym jedną z głównych atrakcji przygotowanych przez Muzeum była „Moc Światła” - fasada Zamku Południowego została oświetlona w barwach flagi Ukrainy. Na terenie Muzeum dzięki Porozumieniu z Caritas Archidiecezji Krakowskiej prowadzona była zbiórka finansowa na rzecz osób dotkniętych skutkami wojny - czyli „Moc Dobra”. Uczestnicy wydarzenia w programie „Moc Gry” mieli szansę zwiedzenia ekspozycji z grą terenową w formie Questu, która została stworzona w związku z Rokiem Romantyzmu, a w reprezentacyjnej sali zamkowej - Sali Gotyckiej mogli wysłuchać muzyki romantycznej w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. Najciekawszym punktem programu dla dzieci była „Moc Soli” - warsztaty edukacyjne polegające na tworzeniu soli kąpielowej. Wszystkie te atrakcje zgromadziły 588 osób.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Techniki odbyło się spotkanie z Robertem Gawłowskim, autorem książki o życiu i dokonaniach Mariana Rejewskiego „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę”. Zwiedzający mogli zobaczyć nowe wystawy: „Historia komputerów – liczy się” i „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem”, wystawę posterową „Techniki okrętowe. Mały eksponat – wielka historia”, instalację upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz wystawę pokonkursową prac z konkursu „Światło”, upamiętniającego 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Muzeum odwiedziło 3 300 osób.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mogli zwiedzać nowoczesną ekspozycję główną, która przypomina losy tych dwóch wielkich postaci oraz wystawę czasową „JESTEM. Wejście w nieśmiertelność”. Dla najmłodszych artyści z Teatru Lalka przygotowali przedstawienie kukiełkowe „Opowieści wiewiórki Nasturcji” – w trzech odsłonach. Nieco starsi mogli uczestniczyć w warsztatach kreatywnych. Przed wejście do muzeum prezentowana była replika historycznej warszawy M20, której właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła. Muzeum odwiedziło ponad 1000 osób, z czego około 250 dzieci i młodzieży wzięło udział w warsztatach.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Instytucja umożliwiła zwiedzanie wystawy stałej z audio przewodnikiem od godz. 18.00 do 24.00. Dodatkową atrakcją był 8-minutowy pokaz animacji, światła i muzyki opowiadającym o II wojnie światowej, bohaterskich postawach mieszkańców ziemi oświęcimskiej i powstaniu Muzeum, wyświetlany na elewacji budynku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1000 osób.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Odwiedzający mogli zobaczyć wystawę stałą oraz wystawy czasowe mi.in: wystawę filatelistyczną Poczty Polskiej poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych, „Oddziały Łupaszki” i „Ostatni Leśni” czy wystawę planszową „Pokolenie Baczyńskiego”. Ponadto podczas wydarzenia odbył się pokaz cyklu filmów dokumentalnych w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego: „Tropem Wyklętych”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba”, „Kwatera Ł”. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały inscenizacje historyczne: odbicie więźnia z UB oraz przesłuchanie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Propozycją dla melomanów był koncert pt. „Podziemna Armia powraca”. Jedną z atrakcji była wirtualna strzelnica. W wydarzeniach uczestniczyło 890 osób.

Zobacz także

2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej 2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej 2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 14 kwietnia » więcej 2024-04-13, godz. 20:14 W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu "Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą" - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób… » więcej 2024-04-13, godz. 12:00 Akcja NCK i Muzeum Katyńskiego „Podziel się guzikiem” w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej Replikę guzika munduru polskich oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej - można dziś otrzymać w Warszawie i kilku miastach polskich. To akcja edukacyjna Narodowego… » więcej 2024-04-13, godz. 11:00 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez… » więcej 2024-04-13, godz. 09:00 84. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego 84 lata temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »