Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Senat za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań …
2022-05-19, 12:08 Autor: Anna Kruszyńska, Michał Szukała

Senat za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Powstańcy śląscy [fot. www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstańcy śląscy [fot. www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Senat RP [fot. Agnieszka Stefaniak]
Senat RP [fot. Agnieszka Stefaniak]
Senat poparł w środę ustawę o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich w imieniu prezydenta, który podjął inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, podczas pierwszego czytania na senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. "Ustawa jest odpowiedzią na zgłaszane przez przedstawicieli społeczności lokalnych i władz samorządowych apele i postulaty. Trzy Powstania Śląskie stanowią końcowy etap w procesie jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym, mają wpływ na kształtowanie się zachodniej granicy odrodzonego państwa. Dla zniszczonej wojną odradzającej się Rzeczpospolitej rejon ten miał ogromne znaczenie. Był to bogaty, nowoczesny okręg przemysłowy o dużym potencjale gospodarczym i ekonomicznym, z tradycją ciężkiej pracy, a także jak się okazało wielkim poczuciu polskości i patriotyzmu" - mówił.


Jak zaznaczył, ustawa wskazuje jako datę święta państwowego - Narodowego Dnia Powstań Śląskich - dzień 20 czerwca. "Kwestia daty była przedmiotem dyskusji w ramach prac nad projektem w Sejmie. Wskazany dzień nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków daty wkroczenia do Katowic w 1922 r. wojska polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim i uroczystym powitaniu wkraczających oddziałów m.in. przez Wojciecha Korfantego" - relacjonował Kolarski.


12 maja Sejm poparł ustawę o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich.


Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-21. I powstanie wybuchło w sierpniu 1919 r. i zostało stłumione przez Niemców. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję, udało się uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.


Dwa powstania poprzedzały zapowiedziany na marzec 1921 r. plebiscyt, w którym mieszkańcy Górnego Śląska mieli wypowiedzieć się, czy chcą przyłączenia tego regionu do Polski, czy do Niemiec. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W związku z tym z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski zagłosowało 40,3 proc. głosujących. Po plebiscycie alianci zaproponowali przyznanie Polsce jedynie powiatów pszczyńskiego i rybnickiego.


III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny.


W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. - zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znalazły się: 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Za ustawą głosowało 98 senatorów, nikt się nie wstrzymał i nie był przeciw.

(PAP)


autorka: Anna Kruszyńska, Michał Szukała

Zobacz także

2022-08-04, godz. 10:11 120 lat temu urodziła się Hanka Ordonówna 120 lat temu, 4 sierpnia 1902 r., urodziła się Hanka Ordonówna. Uznaje się ją za jedną z największych gwiazd kabaretu okresu międzywojennego. Sławę przyniosły… » więcej 2022-08-04, godz. 09:02 4 sierpnia 1944 r. Krzysztof Kamil Baczyński poległ w Powstaniu Warszawskim. 78 lat temu, w Powstaniu Warszawskim poległ Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś)… » więcej 2022-08-04, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 sierpnia.. » więcej 2022-08-03, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 3.08 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-08-03, godz. 11:03 Archiwum prof. Macieja Kledzika trafiło do Archiwum Akt Nowych [wywiad] 2 sierpnia w sali dydaktycznej im. kpt. Aliny Fedorowicz „Marty” w Archiwum Akt Nowych (AAN) odbyła się uroczystość przekazania do zasobu AAN archiwum… » więcej 2022-08-03, godz. 10:17 108. rocznica utworzenia Pierwszej Kompanii Kadrowej Pierwsza Kompania Kadrowa, zalążek I Brygady Legionów Polskich, pierwszy od zakończenia powstania styczniowego regularny oddział armii polskiej została utworzona… » więcej 2022-08-03, godz. 09:00 1 sierpnia odbyła się premiera filmu "Walcząca" Znak Polski Walczącej ma szczególne znaczenie. Był to znak rozpoznawany przez wszystkich. Wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach - powiedział wicepremier… » więcej 2022-08-03, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 sierpnia.. » więcej 2022-08-02, godz. 12:00 Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zaprasza w sierpniu » więcej 2022-08-02, godz. 11:00 "Polskie skarby i tajemnice" - powieść w sierpniu na antenie Radia Opole, czyta Wiesław Kolbusz "Polskie skarby i tajemnice" Amadeusza Majtki to kolejna pozycja, z której fragmentami będą mogli w sierpniu zapoznać się słuchacze Radia Opole. Zaadaptowana… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »