Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Oddajmy hołd tym, dla których niepodległość…
2021-10-25, 14:58 Autor: Anna Kruszyńska / PAP

Oddajmy hołd tym, dla których niepodległość była najświętszym nakazem.

Stanisław Mokronowski [źródło: Polona.pl]
Stanisław Mokronowski [źródło: Polona.pl]
Oddajemy hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR, podczas uroczystości upamiętniających 227. rocznicę bitwy pod Kobyłką. "Oddajemy hołd tym, którzy dla niepodległej Rzeczypospolitej potrafili oddać swoje zdrowie i życie" – dodał.
Bitwa pod Kobyłką była ostatnią przed rzezią Pragi bitwą Insurekcji Kościuszkowskiej. Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "oddajemy dzisiaj hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem". "Tym, którzy dla niepodległej Rzeczypospolitej potrafili oddać swoje zdrowie i życie" - dodał. Kasprzyk przypomniał, że "spoczywa tutaj blisko pół tysiąca żołnierzy spod znaku Orła i Pogoni, walczących z barbarzyńcami idącymi ze wschodu, z armią rosyjską".


"Nasza obecność jest dowodem na to, że pamiętamy, że nigdy nie zapomnimy. Dowodem na to, że krew, która wsiąkła w polską ziemię, stała się ziarnem, dzięki któremu odrodziła się wolna Polska i wolna Litwa" – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.


Szef UdSKiOR zastrzegł jednak, że "lekcje płynące z historii trzeba sobie każdego dnia powtarzać i odświeżać". "Często niestety jest tak, że historia lubi się powtarzać, że historia tragiczna powtarza się ze zdwojoną siłą" – mówił podczas uroczystości.


"Musimy o tym pamiętać, a nasza obecność świadczy o tym, że pamiętamy" – zapewnił Jan Józef Kasprzyk.


Bitwa pod Kobyłką to kilkugodzinna, bohaterska walka stoczona 26 października 1794 r. pomiędzy oddziałami polskimi (dywizją gen. Jana Mayena należącą do wycofującego się w stronę Warszawy tzw. korpusu litewskiego gen. Stanisława Mokronowskiego) a wojskiem rosyjskim pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa. Działania zbrojne objęły swym zasięgiem okolice od kościoła Świętej Trójcy w Kobyłce, poprzez dzisiejsze dzielnice Mareta i Maciołki aż po wydmy leśne w Zielonce.


W bitwie zginęło 450 żołnierzy litewskich, a 850 dostało się do niewoli. Pomimo klęski polsko-litewskich oddziałów powstańczych bitwa pod Kobyłką radykalnie zmieniła dalsze losy wojny, ponieważ opór żołnierzy litewskich umożliwił odwrót korpusu Mokronowskiego w kierunku karczmy Mutka (dzisiejsza Zielonka) oraz późniejszą obronę Pragi.


W 200. rocznicę wybuchu Powstania Kościuszkowskiego miejscowi parafianie razem z proboszczem ks. prał. Kazimierzem Konowrockim ufundowali tablicę upamiętniającą poległych żołnierzy i powstańców litewskich. W 222. rocznicę bitwy pod Kobyłką, z inicjatywy Ambasady Republiki Litewskiej w RP, obok polskiej tablicy, została odsłonięta druga w języku litewskim. (PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ robs/

Zobacz także

2024-04-16, godz. 09:00 95 lat temu urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" 95 lat temu, 16 kwietnia 1929 roku, urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", żołnierz Szarych Szeregów i oddziału dywersji bojowej Kedywu "Agat", później… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 16 kwietnia » więcej 2024-04-15, godz. 15:00 80 lat temu doszło do niemiecko-ukraińskiej zbrodni na Polakach w Chodaczkowie Wielkim 80 lat temu, w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, policjanci z 4. Pułku Policji SS, sformowanego z ukraińskich ochotników z Galicji pod dowództwem niemieckim… » więcej 2024-04-15, godz. 13:00 W roku 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli Pakiet edukacyjny dla nauczycieli, edukatorów, pracowników instytucji kultury oraz uczniów przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie… » więcej 2024-04-15, godz. 11:00 Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej 2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej 2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej 2024-04-14, godz. 09:00 Weekend rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück Od soboty odbywają się uroczystości rocznicowe w dawnym obozie pracy Ravensbrück. W blisko pięćdziesięciu podobozach na północ od Berlina, w czasie drugiej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »