Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kate Winslet, Marion Cotillard i Jude Law w filmie…
2021-10-22, 13:46 Autor: PAP

Kate Winslet, Marion Cotillard i Jude Law w filmie o słynnej fotografce wojennej

Lee Miller, korespondentka wojenna relacjonująca postępy wojsk alianckich w czasie II wojny światowej, 1943 rok [domena publiczna]
Lee Miller, korespondentka wojenna relacjonująca postępy wojsk alianckich w czasie II wojny światowej, 1943 rok [domena publiczna]
Lee Miller będzie bohaterką filmu „Lee” wyreżyserowanego przez Ellen Kuras. Miller porzuciła karierę modelki „Vogue’a”, by wyruszyć na front II wojny światowej i jako fotografka dokumentować walki Aliantów oraz ujawnić zbrodnie dokonane przez Niemców w obozach koncentracyjnych. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude Law, Andrea Riseborough i Josh O’Connor.
"To w żadnym razie nie będzie film biograficzny. Aby opowiedzieć o całym życiu Lee, potrzeba serialu. To, co chciałyśmy osiągnąć z Ellen Kuras, to znalezienie najbardziej interesującej dekady życia Miller. Takiej, która ją zdefiniowała i ukształtowała poprzez to, co sama przeszła. Był to czas pomiędzy 1938 a 1948 rokiem, kiedy wyruszyła na wojnę. O tej części historii Lee chcemy opowiedzieć widzom bardziej niż o innych epizodach z jej życia” – powiedziała w rozmowie z portalem „Deadline” Kate Winslet. To właśnie ona wcieli się w postać Lee Miller.


Winslet od początku była zaangażowana w to, aby film o słynnej fotografce mógł powstać. Razem z Kuras – z którą pracowała już przy filmie „Zakochany bez pamięci”, gdzie ta pełniła rolę operatorki – oraz ze scenarzystką Liz Hannah walczyły o prawa do zekranizowania tej historii. Teraz, kiedy je już zdobyły, mogą przygotowywać się do realizacji. Zdjęcia do filmu mają jednak rozpocząć się dopiero późnym latem przyszłego roku.


„Jestem zaskoczona, że nie powstał jeszcze żaden film o tej niesamowitej kobiecie. Myślę, że powodem jest to, że jej życie było tak rozległe, że gdy zaczynasz się w nie zagłębiać, nie wiesz, gdzie przestać. Często była niezrozumiana przez mężczyzn, którzy oceniali ją przez pryzmat jej piękna. Jej praca w trakcie II wojny światowej była edukowaniem ludzi na temat tego, co naprawdę się dzieje. Musiała walczyć z przeciwnościami. Brytyjski +Vogue+ nie chciał publikować jej zdjęć z wyzwolenia Dachau, bo ich zdaniem nie tego potrzebował kraj. Ale ona odmówiła zatuszowania tej sprawy. Chciała dać głos tym, którzy tego głosu nie mieli” – tłumaczy Winslet.


Marion Cotillard w filmie „Lee” wcieli się w rolę Solange D’Ayen, dyrektorki ds. mody we francuskim „Vogue'u”. Andrea Riseborough zagra Audrey Withers, redaktor naczelną brytyjskiego „Vogue”. Z kolei Jude Law wcieli się w postać ukochanego Lee Miller, artystę i poetę Rolanda Penrose’a. W roli ich syna Anthony’ego zobaczymy znanego z roli księcia Karola w serialu „The Crown” Josha O’Connora.


„Kiedy patrzy się wstecz na to jak ludzie postrzegają II wojnę światową, kreowane jest to przez fotografów wojennych, którzy swoją uwagę skupili na walczących żołnierzach. To, co różniło Lee od innych fotografów, to fakt, że zwracała uwagę na cywili i ludzi stojących na drugim planie” – podsumowuje Winslet. (PAP Life)


kal/ gra/

Zobacz także

2022-01-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 stycznia... » więcej 2022-01-12, godz. 12:59 Historyczne mury będą przebudowane. Namysłów szykuje się na renowację Renowacja wschodniego odcinka zabytkowych murów miejskich przy ul. Fortecznej w Namysłowie. To jedno z zadań, które będzie realizować gmina Namysłów w… » więcej 2022-01-12, godz. 11:41 Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich nagrodzone w konkursie Property Design Awards Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (Świętokrzyskie) zdobyło nagrodę w konkursie architektonicznym Property Design Awards, w kategorii: Bryła… » więcej 2022-01-12, godz. 10:27 Egipski obelisk na Placu Zgody w Paryżu czeka renowacja Znajdujący się Placu Zgody (Place de la Concorde) najstarszy obelisk Paryża ma przejść trwającą pół roku renowację przed igrzyskami olimpijskimi w 2024… » więcej 2022-01-12, godz. 09:52 70 lat temu urodziła się Alina Pienkowska 70 lat temu, 12 stycznia 1952 r., urodziła się Alina Pienkowska, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, działaczka „Solidarności”, współautorka 21… » więcej 2022-01-12, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 12 stycznia.. » więcej 2022-01-11, godz. 12:33 W styczniu jubileusz 55-lecia Teatru Wielkiego 19 stycznia minie 55 lat od chwili, gdy podczas przedstawienia "Halka" po raz pierwszy podniosła się kurtyna w Teatrze Wielkim w Łodzi. W ramach tego jubileuszu… » więcej 2022-01-11, godz. 11:02 Ustanowienie święta powstania wielkopolskiego początkiem systematycznej edukacji nt. zrywu Podmioty, które zainicjowały ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie kończą wspólnej pracy związanej z upowszechnianiem… » więcej 2022-01-11, godz. 10:13 Wystawa IPN z okazji 80. rocznicy likwidacji obozu cygańskiego Z okazji 80. rocznicy likwidacji obozu cygańskiego w Łodzi Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę plenerową "Zagłada Romów i Sinti". Ilustrowaną… » więcej 2022-01-11, godz. 09:26 Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą planują utworzenie ścieżki historycznej Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, planują utworzenie ścieżki historycznej opowiadającej o księżach… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »