Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Brama pałacu w Polskiej Cerekwi - grafika w nagłówku…
2021-02-23, 13:00 Autor: Bolesław Bezeg

Brama pałacu w Polskiej Cerekwi - grafika w nagłówku strony

Brama pałacu w Polskiej Cerekwi [fot. Bolesław Bezeg]
Brama pałacu w Polskiej Cerekwi [fot. Bolesław Bezeg]
Pierwszy zamek w Polskiej Cerekwi wybudowany został przez Fryderyka Oppersdorffa w początkach XVII w. Później kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż do roku 1945, kiedy to został podpalony przez oddziały sowieckie. Obecnie od 2012 r. gmina Polska Cerekiew sukcesywnie odbudowuje zamek. Gotowy jest już parter, gdzie umieszczono gminną bibliotekę. Nie byłoby to możliwe, gdyby czterokondygnacyjna budowla nie otrzymała kilka lat temu solidnego nowego dachu.
Zamek, a właściwie raczej rezydencja, posiadała zespół budynków towarzyszących, wśród nich znalazł się ciąg domów towarzyszących niegdyś wolnostojącej, a dziś stanowiącej jedną całość z pierzeją tzw. rynku, bramie. To właśnie nad przejazdem tej bramy umieszczono niegdyś (prawdopodobnie przy okazji towarzyszącej jednej ze zmian właścicieli przebudowy) kartusz herbowy widoczny na powyższym zdjęciu i grafice w nagłówku podstrony Radio Opole 4 HISTORIA.

Zobacz także

2023-03-10, godz. 14:00 Opolskie spotkania z historią regionalną Już w kwietniu tego roku po raz drugi w Muzeum Śląska Opolskiego spotkają się miłośnicy historii lokalnej i regionalnej. » więcej 2023-03-10, godz. 12:00 49 lat temu zmarł kardynał Bolesław Kominek, autor Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich 49 lat temu, 10 marca 1974 roku, zmarł kardynał Bolesław Kominek, metropolita wrocławski, dyplomata i mąż stanu, uczestnik Soboru Watykańskiego II. Był… » więcej 2023-03-10, godz. 10:00 Przypomniane Chmielowice Już dzisiaj przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu zostanie otwarta wystawa poświęcona Chmielowicom » więcej 2023-03-10, godz. 09:00 Dzisiaj (10.03) spotkanie „Premierzy z dynamitem” z cyklu „Historie o historii” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Premierzy z dynamitem” z cyklu „Historie o historii”, które odbędzie się o godzinie 17.30… » więcej 2023-03-10, godz. 08:00 201 lat temu zmarł Józef Wybicki, autor słów do "Mazurka Dąbrowskiego" 201 lat temu - 10 marca 1822 roku - zmarł Józef Wybicki, autor słów do "Mazurka Dąbrowskiego", jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia. Był… » więcej 2023-03-10, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 10 marca » więcej 2023-03-09, godz. 16:00 17 lat temu zmarła Hanka Bielicka, popularna aktorka, gwiazda estrady i kabaretu 17 lat temu, 9 marca 2006 roku, zmarła Hanka Bielicka, popularna aktorka teatralna i filmowa, gwiazda estrady i kabaretu. Była mistrzynią monologu, zasłynęła… » więcej 2023-03-09, godz. 14:00 Test o Żołnierzach Wyklętych Już dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu odbędzie się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w IX edycji Testu o Żołnierzach… » więcej 2023-03-09, godz. 12:00 Iskry Niepodległej Mobilne widowisko edukacyjne Iskry Niepodległęj dotrze w tym roku do 100 miejscowości w całej Polsce. Ekspozycja o wybitnych Polkach i Polakach jest już w… » więcej 2023-03-09, godz. 10:00 Bohaterowie naszej wolności We wtorek 7 marca 2023 r. uczniowie szkół podstawowych i średnich powiatu brzeskiego uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych w czasie IX edycji konkursu pn… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »