Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania…
2021-06-22, 14:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa MN

Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich, z okazji 100. rocznicy III powstania. Pomysł ten nie spodobał się jednak części rodziców, więc szkoła ogłosiła konsultacje w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że rodzice opowiedzieli się przeciwko.
Jednym z przeciwników muralu jest były wójt Łubnian Krystian Baldy z Mniejszości Niemieckiej, który obecnie zasiada w radzie sołeckiej. Jak tłumaczy, chodzi przede wszystkim o treść, którą mural ma przedstawiać.

- Chodzi o militarne elementy, ludzie w mundurach przy szkole, przy boisku - tłumaczy Baldy. - Moim zdaniem efektowne to nie było. Budziło to dosyć duże zamieszanie w miejscowości. To nie mniejszość niemiecka się oburza, ale rodzice. Nikt z nikim nie dyskutował, nie powiedział.

Na realizację muralu w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej wystartowała fundacja In Blessed Art. Jej wniosek znalazł się wśród 60 wyróżnionych, spośród 1200 nadesłanych do konkursu ofert. Prezes fundacji Hubert Kampa mówi, że w obecnej sytuacji trudno będzie mural zrealizować.

- Odbył się właściwie atak przeciwko nam - mówi Kampa. - Są obawy, że mural przedstawia agresję. Nawet podważono archiwa, a my wiemy, że ppor. Lelek był powstańcem śląskim. Są też głosy, że ktoś przyjdzie z widłami, z jajkami, bądź zamaluje go farbą.

Zgodę na utworzenie muralu dała dyrektor szkoły w Łubnianach Wiesława Palt, która tłumaczy, że ze względu na wiele negatywnych sygnałów musiała ogłosić w tej sprawie konsultacje wśród rodziców. Próbę rozwiązania patowej sytuacji zapowiada wójt Łubnian, Paweł Wąsiak.

- Rozumiem, że na tych terenach nie jest prosto przechodzić nad różnego rodzaju problemami - zaznacza Wąsiak. - Chodzi przede wszystkim o dialog. Wystąpię z pismem do przewodniczącego MN Rafała Bartka z prośbą o mediacje.

Jeżeli mural nie powstanie do 15 sierpnia, to fundacja In Blessed Art będzie musiała zwrócić 20-tysięczną dotację do ministerstwa. Dokładne wyniki konsultacji rodziców w łubniańskiej szkole będą znane dzisiaj (22.06) w późnych godzinach popołudniowych.

Zobacz także

2021-09-02, godz. 10:08 Historyk Massimiliano Signifredi: Prymas Wyszyński doskonale wyczuwał bieg historii Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był głęboko osadzony w polskiej rzeczywistości, a jednocześnie miał wizję Kościoła powszechnego i świetnie… » więcej 2021-09-02, godz. 09:35 Historyk z Biura Poszukiwań IPN o potrzebie pamięci o pochowanych w Rosji polskich ofiarach NKWD Pamięć o ofiarach NKWD i ich godny pochówek jest sprawą nie tylko Rosjan, ale też Polaków - mówi PAP Ewa Kowalska, historyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji… » więcej 2021-09-02, godz. 08:45 Sztandar dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie. "To wielkie święto w naszej… Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie ma od wczoraj (01.09) sztandar. » więcej 2021-09-02, godz. 07:29 "Historia Opola w kilku ujęciach" - bezpłatne warsztaty fotograficzne Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty fotograficzne organizowane przez wrocławskie Stowarzyszenie Voice of Art z finansowym wsparciem urzędu miasta w Opolu… » więcej 2021-09-01, godz. 18:35 Opole upamiętniło 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. "Pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa" [Z… Apel pamięci, salwa honorowa i uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności w Opolu zakończyły… » więcej 2021-09-01, godz. 17:37 Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu upamiętnili groby żołnierzy obrońców Westerplatte Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddali hołd i złożyli kwiaty w Wołczynie na grobie Józefa Janika, obrońcy Westerplatte. To część ogólnopolskiej… » więcej 2021-09-01, godz. 17:06 Uroczystości ku pamięci powstańców śląskich w Kostowie. W 1921 roku Niemcy musieli wezwać pociąg pancerny Nie tylko z okazji 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej składano dziś (01.09) kwiaty i znicze na mogiłach żołnierzy w województwie opolskim. Na… » więcej 2021-09-01, godz. 16:31 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 13:02 Premier: rozpoczęcie II wojny światowej było wynikiem sojuszu Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego Nie możemy zapomnieć, że rozpoczęcie II wojny światowej było wynikiem sojuszu dwóch totalitarnych państw: Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego - zwrócił… » więcej 2021-09-01, godz. 10:15 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Nigdy więcej tego typu wydarzeń" Mijają 82 lata od wybuchu II wojny światowej. W stolicy regionu uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8:00 przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »