Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania…
2021-06-22, 14:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa MN

Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich, z okazji 100. rocznicy III powstania. Pomysł ten nie spodobał się jednak części rodziców, więc szkoła ogłosiła konsultacje w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że rodzice opowiedzieli się przeciwko.
Jednym z przeciwników muralu jest były wójt Łubnian Krystian Baldy z Mniejszości Niemieckiej, który obecnie zasiada w radzie sołeckiej. Jak tłumaczy, chodzi przede wszystkim o treść, którą mural ma przedstawiać.

- Chodzi o militarne elementy, ludzie w mundurach przy szkole, przy boisku - tłumaczy Baldy. - Moim zdaniem efektowne to nie było. Budziło to dosyć duże zamieszanie w miejscowości. To nie mniejszość niemiecka się oburza, ale rodzice. Nikt z nikim nie dyskutował, nie powiedział.

Na realizację muralu w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej wystartowała fundacja In Blessed Art. Jej wniosek znalazł się wśród 60 wyróżnionych, spośród 1200 nadesłanych do konkursu ofert. Prezes fundacji Hubert Kampa mówi, że w obecnej sytuacji trudno będzie mural zrealizować.

- Odbył się właściwie atak przeciwko nam - mówi Kampa. - Są obawy, że mural przedstawia agresję. Nawet podważono archiwa, a my wiemy, że ppor. Lelek był powstańcem śląskim. Są też głosy, że ktoś przyjdzie z widłami, z jajkami, bądź zamaluje go farbą.

Zgodę na utworzenie muralu dała dyrektor szkoły w Łubnianach Wiesława Palt, która tłumaczy, że ze względu na wiele negatywnych sygnałów musiała ogłosić w tej sprawie konsultacje wśród rodziców. Próbę rozwiązania patowej sytuacji zapowiada wójt Łubnian, Paweł Wąsiak.

- Rozumiem, że na tych terenach nie jest prosto przechodzić nad różnego rodzaju problemami - zaznacza Wąsiak. - Chodzi przede wszystkim o dialog. Wystąpię z pismem do przewodniczącego MN Rafała Bartka z prośbą o mediacje.

Jeżeli mural nie powstanie do 15 sierpnia, to fundacja In Blessed Art będzie musiała zwrócić 20-tysięczną dotację do ministerstwa. Dokładne wyniki konsultacji rodziców w łubniańskiej szkole będą znane dzisiaj (22.06) w późnych godzinach popołudniowych.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 11:00 O służbie zdrowia i flotyllach rzecznych - nowe wystawy w Muzeum Czynu Powstańczego Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny udostępnia dwie nowe wystawy czasowe. Jedna z nich przyjechała z Katowic, druga z Gdyni. Wypożyczyły je Śląska… » więcej 2021-09-06, godz. 10:07 Zwiedzaj ziemię kozielską na rowerze. Do wyboru 4 nowe trasy Cztery nowe trasy rowerowe zachęcają do zwiedzania Kędzierzyna-Koźla i okolic. Opracowane przez fotografa, blogera i miłośnika rowerowych wycieczek, Przemysława… » więcej 2021-09-06, godz. 09:04 W Kędzierzynie-Koźlu pochowano szczątki czerwonoarmistów. "Doceniamy taką uroczystość" Szczątki kilkudziesięciu żołnierzy Armii Czerwonej pochowano na cmentarzu w Kędzierzynie-Koźlu. W uroczystości udział wzięli m.in. konsul Federacji Rosyjskiej… » więcej 2021-09-06, godz. 08:39 W Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi [ZDJĘCIA] Zwiedzający Ziemię Opolską pytani o atrakcje turystyczne Ozimka najczęściej wymieniają najstarszy w Europie żelazny most wiszący na rzece Mała Panew… » więcej 2021-09-04, godz. 20:52 58. KFPP: Muzyczna podróż telewizyjnym szlakiem i premierowe spotkania. Ruszył sobotni koncert w opolskim amfiteatr… "Wielkie przeboje małego ekranu" to koncert otwierający drugi dzień 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Telewizja Polska przypomina muzyczne hity, które… » więcej 2021-09-04, godz. 11:59 Trzecia wyprawa rowerowa śladami "Operacji Lawina". Uczestnicy odwiedzą ważne miejsca dla regionu Rajdem rowerowym chcą upamiętnić blisko stu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka”, którzy we wrześniu 1946 roku… » więcej 2021-09-03, godz. 15:47 Piotr Duda: Porozumienie Jastrzębskie to był szok dla komunistów Porozumienie Jastrzębskie to był szok dla komunistów - przypomniał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który w piątek w Jastrzębiu-Zdroju wziął… » więcej 2021-09-03, godz. 13:33 Ogrodzenie wolskiej gazowni jest zabytkiem (Warszawa) W sierpniu tego roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał północno-wschodni fragment muru Gazowni Warszawskiej do rejestru zabytków - przekazał… » więcej 2021-09-03, godz. 12:39 Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą do dwóch krypt, w których mogą znajdować się szczątki opolskich… W Katedrze Opolskiej dokonano odkrycia archeologicznego. Grupa badaczy pod Kaplicą ze Złotą Bramą znalazła schody, które prowadzą do dwóch nieznanych pomieszczeń… » więcej 2021-09-03, godz. 11:26 Rozpoczęły się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się w piątek obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, które… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »