Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania…
2021-06-22, 14:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa MN

Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich, z okazji 100. rocznicy III powstania. Pomysł ten nie spodobał się jednak części rodziców, więc szkoła ogłosiła konsultacje w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że rodzice opowiedzieli się przeciwko.
Jednym z przeciwników muralu jest były wójt Łubnian Krystian Baldy z Mniejszości Niemieckiej, który obecnie zasiada w radzie sołeckiej. Jak tłumaczy, chodzi przede wszystkim o treść, którą mural ma przedstawiać.

- Chodzi o militarne elementy, ludzie w mundurach przy szkole, przy boisku - tłumaczy Baldy. - Moim zdaniem efektowne to nie było. Budziło to dosyć duże zamieszanie w miejscowości. To nie mniejszość niemiecka się oburza, ale rodzice. Nikt z nikim nie dyskutował, nie powiedział.

Na realizację muralu w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej wystartowała fundacja In Blessed Art. Jej wniosek znalazł się wśród 60 wyróżnionych, spośród 1200 nadesłanych do konkursu ofert. Prezes fundacji Hubert Kampa mówi, że w obecnej sytuacji trudno będzie mural zrealizować.

- Odbył się właściwie atak przeciwko nam - mówi Kampa. - Są obawy, że mural przedstawia agresję. Nawet podważono archiwa, a my wiemy, że ppor. Lelek był powstańcem śląskim. Są też głosy, że ktoś przyjdzie z widłami, z jajkami, bądź zamaluje go farbą.

Zgodę na utworzenie muralu dała dyrektor szkoły w Łubnianach Wiesława Palt, która tłumaczy, że ze względu na wiele negatywnych sygnałów musiała ogłosić w tej sprawie konsultacje wśród rodziców. Próbę rozwiązania patowej sytuacji zapowiada wójt Łubnian, Paweł Wąsiak.

- Rozumiem, że na tych terenach nie jest prosto przechodzić nad różnego rodzaju problemami - zaznacza Wąsiak. - Chodzi przede wszystkim o dialog. Wystąpię z pismem do przewodniczącego MN Rafała Bartka z prośbą o mediacje.

Jeżeli mural nie powstanie do 15 sierpnia, to fundacja In Blessed Art będzie musiała zwrócić 20-tysięczną dotację do ministerstwa. Dokładne wyniki konsultacji rodziców w łubniańskiej szkole będą znane dzisiaj (22.06) w późnych godzinach popołudniowych.

Zobacz także

2021-09-15, godz. 19:50 Zbliża się 75. rocznica operacji „Lawina” – poznaj szczegóły zaplanowanych uroczystości W najbliższą sobotę (18.09) mija 75 lat od zbrodni UB/NKWD popełnionej na żołnierzach NSZ Okręgu VII Śląskiego w ramach operacji „Lawina”. » więcej 2021-09-15, godz. 00:15 Edukatorzy, naukowcy i muzealnicy o III powstaniu śląskim W Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny rozpoczęła się dzisiaj trzydniowa konferencja „Stulecie powstań śląskich i plebiscytu górnośląskiego… » więcej 2021-09-14, godz. 20:15 Kapłan wyklęty 72 lata temu w krakowskim więzieniu na Montelupich został zamordowany ksiądz jezuita, a, jednocześnie kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej… » więcej 2021-09-13, godz. 15:19 W Michałowie zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie. Tematem przewodnim są „Smaki dziedzictw… Festyn przy kościele pod wezwaniem św. Józefa w Michałowie zainaugurował tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Oprócz promocji… » więcej 2021-09-13, godz. 12:15 Zabytkowe organy, instrumenty dawne i kontratenora w Kluczborku Zabytkowe organy kluczborskiego kościoła ewangelickiego ponownie zabrzmią w ramach tegorocznych 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej… » więcej 2021-09-13, godz. 08:46 Trwają zapisy na Pieszy Rajd Pamięci Powstańców Śląskich. Do pokonania będzie 25 kilometrów W ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego stowarzyszenie patriotyczny Kędzierzyn-Koźle organizuje Rajd Pamięci. W sobotę 25 września uczestnicy… » więcej 2021-09-10, godz. 08:00 12. września 2021r. uroczysta beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu, autorytetem moralnym, współtwórcą przemian… » więcej 2021-09-08, godz. 16:50 Zakończył się pierwszy etap renowacji zabytkowej chaty we Włęczu (Kujawsko-pomorskie) Zakończył się pierwszy etap renowacji w menonickiej (olęderskiej) chaty we Włęczu (Kujawsko-pomorskie). To jedyny tego rodzaju zabytek zachowany w regionie… » więcej 2021-09-08, godz. 14:09 Strzelce Opolskie: znaleziono szczątki więźniów sprzed II Wojny Światowej. Kolejne znajdują się pod powiatowym chodnikiem… Szczątki 70 więźniów, którzy zmarli przed II Wojną Światową, znaleziono na terenie dawnego cmentarza w Strzelcach Opolskich. Od lipca trwają tam prace… » więcej 2021-09-08, godz. 13:39 "Pieśnioopowieści" już dzisiaj po godzinie 18:00! Zapraszamy serdecznie na audycję "O kulturze - debata" (DAB+). To będzie pierwsza rozmowa z cyklu "Pieśnioopowieści". Kolejne 10 audycji prezentować będzie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »