Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Pierwszy hołd krzyżacki
2022-12-03, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Pierwszy hołd krzyżacki

Mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. domena publiczna
Mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. domena publiczna
Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi.
Z Historycznego Punktu Widzenia 3 grudnia 2022
Gdy mówi się o hołdzie złożonym polskiemu królowi przez wielkiego mistrza krzyżaków, to każdy, nawet większość historyków, wyobraża sobie obraz Jana Matejki przedstawiający hołd złożony przez ostatniego wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna polskiemu królowi Zygmuntowi Staremu.

Na tym właśnie polega siła sztuki, że na całe pokolenia utrwala ona obraz opisywanej przez siebie historii według własnej interpretacji.

Tymczasem do pierwszego krzyżackiego hołdu złożonego przez mistrza krzyżackiego polskiemu królowi doszło 1 grudnia 1469 roku na sejmie w Piotrkowie Trybunalskim. Hołd składał Henryk Reuss von Plauen a odbierającym był król polski Kazimierz Jagiellończyk.

Owi dwaj wybitni przywódcy starli się jako głównodowodzący w zakończonej trzy lata wcześniej wojnie trzynastoletniej. O ile zwycięstwo Kazimierza Jagiellończyka było bezdyskusyjne, to kto wie czy nie wyżej należałoby ocenić wodzowskie zdolności krzyżaka.

Henryk Reuss von Plauen był głównodowodzącym wojsk krzyżackich niejako po znajomości, był on mianowicie siostrzeńcem wielkiego mistrza Ludwika von Erlichshausena. Dzięki temu pokrewieństwu gdy wyglądało na to, że zakon krzyżacki zostanie przez Polaków całkowicie rozgromiony dowodzenie objął właśnie Henryk.

W sytuacji gdy praktycznie niemal całe krzyżackie państwo było już kontrolowane przez wojska polskie Reuss von Plauen zdołał zmobilizować ostatnie rezerwy i na ich czele odzyskać Dolne Prusy oraz odbić z rąk polskich Królewiec. Faktycznie więc dzięki niemu państwo krzyżackie przetrwało dotychczas największy kryzys.

W rok po zakończeniu wojny zmarł dotychczasowy wielki mistrz, a Henryk objął funkcję namiestnika zakonu. Przez kolejne dwa lata zwlekał ze zwołaniem kapituły generalnej, spodziewał się bowiem, że polski król zmusi wielkiego mistrza do złożenia sobie hołdu lub do podpisania niekorzystnych traktatów terytorialnych. Jednakże pod naciskiem Kazimierza Jagiellończyka w końcu zwołał kapitułę do Królewca, a ta natychmiast wybrała go Wielkim Mistrzem.

Polski król tylko na to czekał i gdy tylko się dowiedział o nowym mistrzu wezwał go do przybycia na sejm.

Jak należało się domyślać Henryk odwlekał moment hołdu, ale w końcu chcąc nie chcąc wyruszył do Piotrkowa. Hołd odbył się 1 grudnia 1469 roku w obecności senatorów i posłów na sejm. Ceremonia prawdopodobnie przygnębiła wielkiego mistrza na tyle, że w drodze powrotnej do Królewca dostał udaru mózgu.

Wielki Mistrz Henryk Reuss von Plauen zmarł na zamku w Morągu 2 stycznia 1470 roku. Pochowano go na zamku w Kwidzyniu.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »