Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Pierwszy hołd krzyżacki
2022-12-03, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Pierwszy hołd krzyżacki

Mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. domena publiczna
Mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. domena publiczna
Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi.
Z Historycznego Punktu Widzenia 3 grudnia 2022
Gdy mówi się o hołdzie złożonym polskiemu królowi przez wielkiego mistrza krzyżaków, to każdy, nawet większość historyków, wyobraża sobie obraz Jana Matejki przedstawiający hołd złożony przez ostatniego wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna polskiemu królowi Zygmuntowi Staremu.

Na tym właśnie polega siła sztuki, że na całe pokolenia utrwala ona obraz opisywanej przez siebie historii według własnej interpretacji.

Tymczasem do pierwszego krzyżackiego hołdu złożonego przez mistrza krzyżackiego polskiemu królowi doszło 1 grudnia 1469 roku na sejmie w Piotrkowie Trybunalskim. Hołd składał Henryk Reuss von Plauen a odbierającym był król polski Kazimierz Jagiellończyk.

Owi dwaj wybitni przywódcy starli się jako głównodowodzący w zakończonej trzy lata wcześniej wojnie trzynastoletniej. O ile zwycięstwo Kazimierza Jagiellończyka było bezdyskusyjne, to kto wie czy nie wyżej należałoby ocenić wodzowskie zdolności krzyżaka.

Henryk Reuss von Plauen był głównodowodzącym wojsk krzyżackich niejako po znajomości, był on mianowicie siostrzeńcem wielkiego mistrza Ludwika von Erlichshausena. Dzięki temu pokrewieństwu gdy wyglądało na to, że zakon krzyżacki zostanie przez Polaków całkowicie rozgromiony dowodzenie objął właśnie Henryk.

W sytuacji gdy praktycznie niemal całe krzyżackie państwo było już kontrolowane przez wojska polskie Reuss von Plauen zdołał zmobilizować ostatnie rezerwy i na ich czele odzyskać Dolne Prusy oraz odbić z rąk polskich Królewiec. Faktycznie więc dzięki niemu państwo krzyżackie przetrwało dotychczas największy kryzys.

W rok po zakończeniu wojny zmarł dotychczasowy wielki mistrz, a Henryk objął funkcję namiestnika zakonu. Przez kolejne dwa lata zwlekał ze zwołaniem kapituły generalnej, spodziewał się bowiem, że polski król zmusi wielkiego mistrza do złożenia sobie hołdu lub do podpisania niekorzystnych traktatów terytorialnych. Jednakże pod naciskiem Kazimierza Jagiellończyka w końcu zwołał kapitułę do Królewca, a ta natychmiast wybrała go Wielkim Mistrzem.

Polski król tylko na to czekał i gdy tylko się dowiedział o nowym mistrzu wezwał go do przybycia na sejm.

Jak należało się domyślać Henryk odwlekał moment hołdu, ale w końcu chcąc nie chcąc wyruszył do Piotrkowa. Hołd odbył się 1 grudnia 1469 roku w obecności senatorów i posłów na sejm. Ceremonia prawdopodobnie przygnębiła wielkiego mistrza na tyle, że w drodze powrotnej do Królewca dostał udaru mózgu.

Wielki Mistrz Henryk Reuss von Plauen zmarł na zamku w Morągu 2 stycznia 1470 roku. Pochowano go na zamku w Kwidzyniu.

Zobacz także

2022-11-13, godz. 12:45 Zachodnie granice Jutro przypada 32 rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu granicznego, który ostatecznie usankcjonował przynależność tzw. Ziem Odzyskanych do Po… » więcej 2022-11-12, godz. 07:20 Spotkanie w Krzyżowej Dziś przypada 33 rocznica głośnego pojednawczego spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. » więcej 2022-11-11, godz. 07:20 104 rocznica odzyskania niepodległości Dziś obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości po 123 latach od ostatniego rozbioru tzw. pierwszej Rzeczpospolitej. » więcej 2022-11-01, godz. 08:21 Wszyscy święci... Dziś powiem Państwu Słuchaczom kilka słów o wyższości Zaduszek nad uroczystością Wszystkich Świętych. » więcej 2022-10-30, godz. 08:26 Frycowe Austriaków 281 lat temu podpisany został akt kapitulacji twierdzy Nysa, która w ten sposób wraz z całym Śląskiem stała się własnością Prus. » więcej 2022-10-29, godz. 07:23 Napoleon upokarza Prusy 216 lat temu Napoleon Bonaparte wkroczył do Berlina po unicestwieniu obu pruskich armii w dwóch rozegranych symultanicznie bitwach pod Jeną i Auerstaad. Oznaczało… » więcej 2022-10-23, godz. 08:20 Październikowa Odwilż Jutro przypada 66 pamiętnego wiecu w Warszawie podczas którego Władysław Gomułka wygłosił słynne przemówienie, rozpoczynające chwilową liberalizację… » więcej 2022-10-22, godz. 07:20 Polscy parlamentarzyści w Prusach 174 lata temu 22 października 1848 roku w Bytomiu powstał polski klub narodowy. » więcej 2022-10-16, godz. 12:45 Centralny Okręg Przemysłowy Największym przedsięwzięciem gospodarczym II Rzeczpospolitej była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Latach 1937-39 wydano na nią zawrotną kwotę… » więcej 2022-10-15, godz. 07:20 Operacja Panzerfaust W niegasnącej dyskusji nad tym czy w 1939 roku należało się dogadać z Hitlerem dziś rocznica operacji Panzerfaust, która zwolennikom sojuszu polsko-niemieckiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »