Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Operacja Panzerfaust
2022-10-15, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Operacja Panzerfaust

Niemieccy SS-mani na dziedzińcu zamku w Budapeszcie
Niemieccy SS-mani na dziedzińcu zamku w Budapeszcie
W niegasnącej dyskusji nad tym czy w 1939 roku należało się dogadać z Hitlerem dziś rocznica operacji Panzerfaust, która zwolennikom sojuszu polsko-niemieckiego powinna dać co nieco do myślenia.
Z Historycznego Punktu Widzenia 15 października 2022
15 października 1944 roku niemieccy spadochroniarze z oddziału specjalnego Waffen SS pod dowództwem słynnego obersthurmbannfuhrera Otto Skorzennego wylądowali w Budapeszcie, gdzie wsparci przez stacjonującą w pobliżu brygadę pancerną tygrysów królewskich i węgierskich faszystów z organizacji Strzałokrzyżowców dokonali zamachu stanu.

Motywem, który skłonił Adolfa Hitlera do wydania rozkazu obalenia sojuszniczego rządu Węgier była dostarczona przez Abwehrę informacja, iż węgierski regent Milos Horthy planuje zawrzeć separatystyczny pokój lub akt kapitulacji ze Związkiem Sowieckim.

Kapitulacja Węgier zmieniłaby sytuację w Europie Środkowej i spowodowałaby odcięcie wojsk niemieckich walczących na Bałkanach. Wobec takiego zagrożenia Hitler postanowił wykorzystać działającą na Węgrzech organizację faszystowską o nazwie Strzałokrzyżowcy, która stawiała sobie za cel walkę z komunizmem, Żydami i odbudowę Wielkich Węgier. Przede wszystkim jednak ich przywódca Ferenc Szalasi był lojalnym współpracownikiem Adolfa Hitlera.

Atak specjalnego oddziału SS pod dowództwem Skorzennego na Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie trwał 30 minut. Obrońcy strzegących wjazdu bunkrów skapitulowali wobec ostrzału z pancerfaustów i dział królewskich tygrysów. Te 30 minut pozwoliło jednak legalnemu rządowi podpisać akt kapitulacji wobec ZSRR mimo nieobecności regenta Hortyego, aresztowanego w nocy przez niemieckiego ambasadora w Budapeszcie.

Warto tu dodać, że aby zdyscyplinować regenta Hortyego kilka dni wcześniej Niemcy porwali jego syna, ale wobec zignorowania tego faktu przez ojca, syn został wysłany do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Jeszcze tego samego dnia czyli 15 października 1944 roku Strzałokrzyżowcy sformowali nowy rząd Węgier i unieważnili węgierską kapitulację. Armia węgierska musiała kontynuować walkę z armią sowiecką do czasu opuszczenia Węgier przez wojska niemieckie czyli do kwietnia 1945 roku.

W tym czasie faszystowski rząd Węgier rozpoczął eksterminację polityków węgierskiej lewicy i wydał Niemcom kilkadziesiąt tysięcy węgierskich Żydów.

Jak uczy historia regenta Horthyego nigdy nie wiadomo kiedy sojusz ze znacznie silniejszym aliantem przerodzi się w okupację.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »