Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Co to jest polskość?
2022-08-28, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Co to jest polskość?

Artur Grottger: Henryk Walezy ucieka z Polski.
Artur Grottger: Henryk Walezy ucieka z Polski.
Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość to zespół wartości, o które warto walczyć. Spróbujmy dziś przyjrzeć się tym wartościom.
Z Historycznego Punktu Widzenia 28 sierpnia 2022
Spór pomiędzy tymi, którzy uważają, że polskość jest obciachem, a tymi, dla których stanowi bezcenną wartość, nie jest niczym nowym. Opozycję owych światopoglądów trafnie opisał już w roku 1790 w swojej komedii „Powrót posła” Julian Ursyn Niemcewicz.

Argumentów używano wówczas nieco innych, ale spór był ten sam. Z jednej strony nowocześni Europejczycy, z drugiej zaściankowi patrioci hołdujący wartościom, które sto pięćdziesiąt lat później sprawiły, że Polacy zwyczajnie nie mogli zostać sojusznikami Hitlera. Zwolennicy takiego sojuszu podnoszą argument, że byłoby to dla Polski opłacalne, tak jakby opłacalność miała cokolwiek do rzeczy w sferze wartości.

A wśród tych wartości niepoślednią rolę odgrywa na przykład szacunek do przodków, którzy o praworządność i klasycznie rozumianą tolerancję walczyli.

Potrafił Jan Zborowski w XVI wieku powiedzieć wybranemu już polskim królem Henrykowi Walezjuszowi w pełnej francuskich arystokratów katedrze Notre Dame: „jeśli nie przysięgniesz, nie będziesz panował”. Stało się to gdy Henryk wzbraniał się zaprzysiąc gwarancji wolności wyznania w Polsce będącej częścią zestawu zobowiązań znanego pod nazwą pacta conventa.

Zborowski choć sam rębacz i zatwardziały katolik, za protestantami nie przepadał, ale wiedział, że siła Polski leży w wierności szlacheckim ideałom, a wśród nich bardzo ważna była także tolerancja religijna. Było to zaledwie w rok po nocy świętego Bartłomieja, podczas której katolicy wymordowali w Paryżu około 3 tysięcy protestantów.

Zborowski, choć sam najprawdopodobniej nie miałby nic przeciwko podobnym represjom wobec innowierców nad Wisłą, ponad swoje sympatie postawił dobro Rzeczpospolitej, w której nikt rozsądny nie chciał oglądać francuskiego sposobu na walkę z reformacją. Dla wierności zasadzie tolerancji religijnej zaryzykował niełaskę przyszłego króla.

Rzeź przeciwników politycznych to na przestrzeni dziejów jedno z ulubionych zajęć francuskich elit politycznych. Coś takiego jak noc świętego Bartłomieja, czy jakobiński terror, w Polsce bez udziału cudzoziemskich okupantów nie mogłoby się zdarzyć, właśnie dzięki zespołowi wartości kryjących się pod uniwersalnym słowem „polskość”.

W koszyczku tych wartości leżą także tolerancja, zdolność do współczucia, upodobanie do kompromisów i szacunek dla ludzkiego życia, a także zapewne wiele innych. Zbierajmy je i pielęgnujmy, mimo, że na cyfrowych platformach brak filmów te wartości wspierających. Dlaczego? No bo to polskie wartości.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »