Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Schizma wschodnia
2022-07-30, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Schizma wschodnia

Najsłynniejsza z ocalałych mozaik bizantyńskich z kościoła Hagia Sophia – Deesis: Chrystus Pantokrator - XII w.
Najsłynniejsza z ocalałych mozaik bizantyńskich z kościoła Hagia Sophia – Deesis: Chrystus Pantokrator - XII w.
965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów obrządku łacińskiego wkroczył do kościoła Hagia Sophia i złożył na ołtarzu pisma nakładające na patriarchę Konstantynopola Michała Cerulariusza ekskomunikę. Ów patriarcha zwołał miejscowy synod, na którym uroczyście spalono ową bullę i nałożono klątwę na Kościół rzymski. Tak w kościele powszechnym doszło do rozłamu, który przeszedł do historii jako schizma wschodnia.
Z Historycznego Punktu Widzenia 30 lipca 2022
Wydarzenia z lipca roku 1054 były tylko jednym z epizodów dłuższego procesu ścierania się wpływów kulturowych w Kościele, ale ponieważ to właśnie wtedy doszło do wymiany największych ciosów między kościołami wschodnim i zachodnim przyjmuje się ten moment za umowną datę podziału kościoła na Katolicki i Prawosławny.

Tymczasem jeszcze wieki później wielu wiernych na wschodzie nie zdawało sobie sprawy że zaistniał jakiś podział.

Na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielokrotnie starano się zaradzić problemom wynikającym z powstania kościoła prawosławnego. W efekcie negocjacji z miejscowymi hierarchami zawarto szereg unii, w efekcie których część prawosławnych uznała zwierzchnictwo papieża.

Pierwszą unię z prawosławiem zawarli w XIII wieku dominikanie i przetrwała ona do podboju Rusi przez Tatarów.

Najtrwalsze bo trwające po dziś dzień skutki miała unia brzeska z roku 1596. Na jej mocy powstał tzw. Kościół Unicki zwany też Kościołem Grekokatolickim sprawujący liturgię w rycie bizantyjskim, ale w zgodzie z nauczaniem Kościoła Katolickiego.

Z tego odłamu Kościoła wywodzi się szereg polskich świętych, wśród których pierwszym był Jan Kunczyc, znany też jako Józafat Kuncewicz. Urodził się on w roku 1580 w prawosławnej rodzinie w leżącym wówczas na terenach polskich Włodzimierzu Wołyńskim.

Doznawszy objawienia w dzieciństwie od 8 roku życia zdecydowany był zostać prawosławnym duchownym. Rodzice chcąc by nauczył się zawodu kupca wysłali go na naukę do Wilna, ale tam trafił do unickiej cerkwi. W tym czasie we wschodnich prowincjach Rzeczpospolitej trwała ostra walka pomiędzy Kościołem Prawosławnym a Unickim.

W początkach XVII wieku na Kresy przyjechał nawet prawosławny patriarcha z Jerozolimy by wyświęcić podległych sobie biskupów w diecezjach, które należały do Kościoła Unickiego. Tej swoistej konkwiście sprzyjali kresowi prawosławni magnaci otrzymujący moskiewskie wsparcie zza wschodniej granicy, a także kozacy zaporoscy, którzy unitów uważali za zdrajców prawosławia.

W efekcie podgrzewania atmosfery dochodziło do licznych zbrojnych ataków na unickie cerkwie a nawet do mordów na tle religijnym.

W międzyczasie Jan Kunczyc wstąpił do jedynego w Polsce grekokatolickiego zakonu bazylianów i przyjął imię Józafat. Już jako zakonnik studiował w Akademii Wileńskiej filozofię, teologię, język starosłowiański i liturgię.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich został bliskim współpracownikiem unickiego arcybiskupa halicko-kijowskiego, którego wyręczał w wielu trudnych misjach religijnych i politycznych. W efekcie w roku 1617 został mianowany unickim arcybiskupem Połockim. W pamięci wiernych zapisał się jako arcybiskup niezwykle skromny, nie jedzący mięsa, stale chodzący w zakonnym habicie i mieszkający w jednej izdebce, a równocześnie bardzo troskliwy o swoich wiernych.

Dla unickich duchownych napisał specjalną konstytucję regulującą zasady jakimi winni się kierować w swojej pracy. Ułożył też unicki katechizm według którego nauczano wiernych. Jego działania wywoływały wściekłość działającej równolegle hierarchii prawosławnej.

Gdy w roku 1621 Józafat pojechał na Sejm do Warszawy prawosławni biskupi rozpoczęli w jego diecezji kampanię przeciwko unickiemu arcybiskupowi. Głoszono specjalnie przygotowane obwieszczenia, o tym, że Józafat zdradził cerkiew, dodając szereg wymyślonych argumentów.

Gdy wrócił do Połocka zastał swoich wiernych podburzonych i gniewnych .Gdy 12 listopada 1623 roku odprawiał poranną mszę został napadnięty przez tłum, pobity i dobity strzałem w głowę. Jego ciało utopiono w Dźwinie.

Wydarzenia te odbiły się echem w całej Polsce i natychmiast przystąpiono do procesu beatyfikacyjnego. W dwudziestą rocznicę śmierci Józafat został uznany błogosławionym, a dwieście lat później ogłoszono go świętym. Ze względu na niechęć władz carskich do jego postaci ciało Józafata zostało przewiezione z Połocka do Wiednia a ostatecznie do Rzymu, gdzie spoczęło w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »