Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Łużyckie zagłębie
2022-07-02, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Łużyckie zagłębie

Rekonstrukcja łużyckiego grodu w Biskupinie. Foto: Wikipedia/domena publiczna
Rekonstrukcja łużyckiego grodu w Biskupinie. Foto: Wikipedia/domena publiczna
Około 3700 lat temu na terenie Polski pojawiła się cywilizacja znana pod nazwą Kultury Łużyckiej. Jedne z najstarszych znanych łużyckich osiedli znajdowały się na Wyżynie Głubczyckiej.
Z Historycznego Punktu Widzenia 2 lipca 2022
Trudno dziś dokładnie określić pochodzenie ludów, których pobyt trwał na naszych ziemiach blisko półtora tysiąca lat, a rozpoczął się około 1700 lat przed narodzeniem Chrystusa.

Archeologiczna dedukcja pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa twierdzić, że twórcy Kultury Łużyckiej przybyli na nasze ziemie z nad środkowego Dniepru. Ale skąd przybyli nad Dniepr nie wiadomo. Zapewne z Azji jak wszystkie ludy, które w ciągu ostatnich czterech tysięcy lat przemierzały środkową Europę.

Nie można wykluczyć, choć zdaniem większości badaczy jest to najmniej prawdopodobne, że ludy kultury łużyckiej były przodkami plemion słowiańskich. W okresie 20-lecia międzywojennego ukuto dla nich nawet nazwę Prasłowian. Związków plemion germańskich z kulturą łużycką poszukiwali także historycy niemieccy, ale także bez powodzenia.

Nazwę Kultura Łużycka wprowadził w XIX wieku niemiecki prehistoryk Rudolf Virchow, który odkrył na Łużycach ślady kultury, która na przełomie epok brązu i żelaza chowała swoich zmarłych w grobach popielicowych. Z czasem okazało się, że ślady bytności przedstawicieli tej samej cywilizacji znajdują się na Pomorzu, Wielkopolsce, Śląsku, Morawach, Słowacji, Małopolsce i na Zachodnim Wołyniu.

Wśród stanowisk kultury łużyckiej w Polsce najbardziej znanym jest grodzisko w Biskupinie, jednak jedno z najstarszych, jeśli nie najstarsze znane nam osiedle z tego okresu znajdowało się na terenie dzisiejszego Kietrza. Kietrz i jego okolice były wówczas ważnym centrum kulturowym silnie oddziałującym na inne osiedla położone na płaskowyżu głubczyckim i tych położonych znacznie dalej – od Zachodniej Małopolski aż po bieg rzeki Kaczawy na Dolnym Śląsku.

W Kietrzu znaleziono także dowody na regularne kontakty handlowe mieszkających tu wówczas ludzi z plemionami kultury halsztackiej, zajmującymi wówczas tereny dzisiejszych zachodnich Niemiec i Wschodniej Francji.

Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele kultury łużyckiej mniej więcej 500-400 lat przed narodzeniem Chrystusa na skutek ochłodzenia klimatu dzisiejszej Polski zdecydowali się wyemigrować do cieplejszych krajów.

Tereny dzisiejszej Polski w dużej mierze stały się wówczas podmokłe i w efekcie opustoszałe. Sprzyjało to powtórnemu zarastaniu lasem opuszczonych osiedli.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »