Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Męczennicy
2022-06-16, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Męczennicy

108 polskich męczenników II wojny światowej. Obraz beatyfikacyjny
108 polskich męczenników II wojny światowej. Obraz beatyfikacyjny
Przedwczoraj minęła 23 rocznica beatyfikacji grupy 108 polskich męczenników II wojny światowej. Wśród nich znaleźli się także Opolanie oraz osoby z Opolszczyzną związane.
Z Historycznego Punktu Widzenia 16 czerwca 2022
Beatyfikacji grupy 108 polskich męczenników II wojny światowej dokonał 13 czerwca 1999 r. w Warszawie ojciec święty Jan Paweł II podczas swojej siódmej pielgrzymki do Ojczyzny.

Niektórych może zadziwiać taka niemal hurtowa liczba beatyfikowanych, ale z jednej strony to w dziejach wynoszenia na ołtarze nic nowego, bo w historii były precedensy zbiorowych beatyfikacji, np. nieznanych z liczby i nazwiska rzymskich męczenników z czasów pierwszych chrześcijan.

Z drugiej zaś strony kto zna choćby pobieżnie polską historię, ten wie, że czego jak czego, ale męczenników to mieliśmy naprawdę wielu. Wielu z nich na zawsze pozostanie bezimiennymi, ale ci spośród nich, o których życiu i męczeństwie mamy bliższe informacje mogą i powinni być wzorcem i inspiracją nie tylko dla katolików.

Wśród wyniesionych na ołtarze 23 lata temu męczenników znalazło się dwóch rodowitych Opolan byli to księża Alojzy Liguda z Winowa i Józef Cebula z Malni. Jednakże w grupie 108 beatyfikowanych wówczas męczenników II wojny światowej można znaleźć osoby nie pochodzące z naszego regionu, a jednak na różne sposoby z Opolszczyzną związane.

Najbardziej znanym przykładem może być postać księdza Emila Szramka, który urodził się w powiecie raciborskim, a w Opolu bywał często, dość powiedzieć, że swoją pracę doktorską obronioną w roku 1916 poświęcił dziejom kolegiaty Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Był też działaczem Towarzystwa Oświaty im. Św. Jacka oraz współzałożycielem i publicystą ukazującego się w latach 1918-1924 czasopisma „Głosy znad Odry”, w którym często bronił prawa Górnoślązaków do używania języka polskiego.

Zginął w zimie 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, wystawiony na mróz i polewany strumieniami wody.

Związany z Opolszczyzną był również błogosławiony ksiądz Józef Czempiel z Piekar Śląskich, który pracował jako wikary w Rudach Raciborskich, a następnie administrował parafiami w Baborowie i Dziećmarowie, a później w Żędowicach, gdzie w okresie plebiscytowym stanął na czele założonego przez siebie Polskiego Komitetu Plebiscytowego.

Ksiądz Józef Czempiel również zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau, a uśmiercono go w tzw. transporcie inwalidów czyli w samochodzie ciężarowym, w którym spaliny kierowane były do wnętrza.

Wszyscy oni w czasie próby charakterów, jaką był trudny czas II wojny światowej, wykazali szczególne przywiązanie do wartości chrześcijańskich i za te wartości oddali życie. Można by powiedzieć, tak powinni żyć i ginąć księża, skoro zdecydowali się poświęcić swoje życie Bogu.

Na pewno tak, ale pamiętajmy, że w okresie wojny więzionych były tysiące księży, zakonnic i zakonników, a tylko wybrani z pośród nich trafili na ołtarze. Życiorys każdego z kandydatów został dokładnie prześwietlony i wielu kandydatów w trakcie procesu weryfikacyjnego odpadło. Wybrano tych, którzy w swoim męczeństwie wyróżnili się w sposób szczególny, np. swoją postawą umacniając wiarę współwięźniów, albo ryzykując życie by nieść pociechę duchową chorym w obozowych szpitalach.

Warto poznawać te życiorysy, choć zwykle nie jest to miła lektura.

Zobacz także

2022-04-30, godz. 07:26 Święty Papież Trzy dni temu – w minioną środę obchodziliśmy ósmą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku odbyła się w Watykanie msza kanonizacyjna… » więcej 2022-04-24, godz. 08:25 Wielki Kazimierz Jutro przypada 689 rocznica koronacji na króla Polski królewicza Kazimierza, który przeszedł do historii z przydomkiem Wielki. Odbyło się to 25 kwietnia… » więcej 2022-04-23, godz. 07:46 Petlury misja nieudana Wczoraj minęła 102 rocznica zawarcia przez rząd polski umowy politycznej z reprezentującym Ukraińską Republikę Ludową Symonem Petlurą otwierając ostatni… » więcej 2022-04-18, godz. 08:25 Monarchia czy republika? W początkach XX wieku, a więc stosunkowo niedawno bo ledwie 104 lata temu, kiedy rozważano odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla większości stronnictw… » więcej 2022-04-17, godz. 08:26 Wielkanocna koronacja Wielkanoc to dzień, w którym na przestrzeni dziejów możni tego świata lubili wyznaczać termin ważnych wydarzeń. Całkiem sporo koronacji miało miejsce… » więcej 2022-04-16, godz. 07:22 Jak zawrócić z drogi do Emaus Dziś Wielka Sobota – jedyny dzień w roku, podczas którego w Kościele Katolickim nie odprawia się mszy, a jedynie krótkie nabożeństwa święcenia pok… » więcej 2022-04-10, godz. 08:20 Decydujące starcie 281 lat temu 10 kwietnia 1741 roku obok wsi Małujowice niedaleko Brzegu doszło do bitwy, w której Prusacy pokonali armię austriacką. W efekcie Śląsk przeszedł… » więcej 2022-04-09, godz. 07:20 Gdzie ta bitwa? 781 lat temu 9 kwietnia 1241 roku na Śląsku doszło do największej bitwy podczas pierwszego mongolskiego najazdu na Polskę, znanej w historii jako bitwa pod… » więcej 2022-04-03, godz. 08:25 Towarzysze Karola IV Pojutrze przypada 667 rocznica koronacji cesarskiej Karola IV Luksemburskiego. W uroczystości tej wziął udział m.in. opolski książę Bolesław Pierworod… » więcej 2022-04-02, godz. 07:20 Pamięć serca Dziś mija 17 lat od 2 kwietnia 2005 roku, kiedy świat przeżywał odejście świętego papieża Jana Pawła II. » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »