Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Pamięć serca
2022-04-02, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Pamięć serca

Czego uczył nas JP II? Jan Paweł II na Górze Świetej Anny [fot. Ryszard Łabus]
Czego uczył nas JP II? Jan Paweł II na Górze Świetej Anny [fot. Ryszard Łabus]
Dziś mija 17 lat od 2 kwietnia 2005 roku, kiedy świat przeżywał odejście świętego papieża Jana Pawła II.
Z Historycznego Punktu Widzenia 2 kwietnia 2022
Świat rzekomo pędzi do przodu, wszechobecny Internet, coraz bardziej kosmopolityczny zachodnio-konsumpcyjny styl życia, galopująca swoboda obyczajowa. Czy w tym wszystkim jest jeszcze miejsce na coś głębszego?

Od lat wydaje się, że nie, że spłycono i zszargano już wszystko, a publiczne przyznawanie się do wiary w Boga stało się w Polsce niepożądane. Wszystko to postępuje od lat, a jednak 17 lat temu publiczna choroba i odchodzenie z tego świata Jana Pawła II wyzwoliły ogromną potrzebę zamanifestowania uczuć do tego świętego człowieka.

A zatem podczas ulicznych spotkań modlitewnych płakaliśmy, maszerowaliśmy ze świecami przez miasta, układaliśmy ze zniczy alejki, a swoją sympatię dla odchodzącego Jana Pawła II manifestowali nawet ludzie niewierzący. Bo niezwykły charyzmat Jana Pawła II polegał także na tym, że słuchając jego słów wchodziliśmy z nim w osobistą relację. Stawał się kimś bliskim, nieomal członkiem najbliższej rodziny. Niezwykły dar, szczególnie u człowieka, który od kilkudziesięciu lat żył praktycznie bez bliskich.

Gdy umierał płakaliśmy, ale czy płakaliśmy nad jego losem? Trochę chyba też, zwłaszcza gdy uświadamialiśmy sobie samotność na jaką paradoksalnie ten najbardziej medialny na świecie człowiek był skazany. Przede wszystkim jednak płakaliśmy nad własnym losem.

Przez 27 lat jego pontyfikatu przyzwyczailiśmy się do tego, że on był. Gdzieś tam daleko w Watykanie, albo w kolejnej podróży, ale trwał i był, i nagle przestał być. Jak krewny, którego od lat zamierzaliśmy odwiedzić, ale ciągle nam brakowało czasu. I nagle poczuliśmy się osieroceni. Tak chyba najbardziej płakaliśmy nad sobą, nad tym, że zostajemy tu bez niego.

A potem, tak jak należało się spodziewać wszystko wróciło do normy. Świat znów stał się nieprzyjazny, czy jednak zostało w nas coś z tamtych papieskich rekolekcji? Wierzę, że tak, że nasze serca gdzieś na dnie przechowują pamięć o narodowej solidarności, jakiej doświadczyły w tamtym czasie.

Dziś w rocznicę śmierci, ale przede wszystkim w obliczu wojny na Ukrainie warto abyśmy sobie przypomnieli tamte uczucia, abyśmy wydobyli z czeluści serca poczucie bliskości z innymi ludźmi, także innej narodowości.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »