Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-02-07, 08:00 Autor: IAR/D.Panek/dok

Kartka z kalendarza

1249 - Po przegranym powstaniu przeciw Krzyżakom Prusowie podpisali w Dzierzgoniu ugodę z Zakonem.

1422 - Król Władysław II Jagiełło poślubił swą czwartą i ostatnią żonę Zofię Holszańską. Sonka, księżniczka litewska, przed ślubem z polskim królem musiała przejść z prawosławia na katolicyzm, przyjmując jednocześnie imię Zofia.

1454 - W czwartym dniu powstania Związku Pruskiego przeciwko zakonowi krzyżackiemu skapitulowała załoga zamku krzyżackiego w Toruniu. Tego samego dnia rada miasta Gdańska oficjalnie poinformowała miejscowego komtura o wypowiedzeniu posłuszeństwa Zakonowi.

1564 - W bitwie nad Kropiwną niedaleko Orszy wojska litewskie, dowodzone przez Mikołaja Radziwiłła Rudego, zwyciężyły wojska moskiewskie. Litewski hetman dysponujący znacznie mniejszymi siłami posłużył się fortelem. Posłał przodem dwutysięczny oddział, który rozpowszechniał przesadzone informacje o pogromie drugiej armii moskiewskiej nad rzeką Ułą oraz o nadciągającej potężnej armii litewskiej. Gdy żołnierze moskiewscy w liczbie 20-30 tysięcy ludzi zobaczyli oddział litewski wpadli w panikę i rzucili się do ucieczki.

1700 - Urodził się Philippe Buache, francuski geograf i kartograf, członek Francuskiej Akademii Nauk. Podzielił powierzchnię Ziemi na cztery baseny, oddzielone rusztowaniem pasm górskich nad lądem i pod oceanami. Jako pierwszy wprowadził izobaty w 1745 roku na mapie kanału La Manche.

1736 - Zmarł Stephen Gray, angielski barwiarz, astronom amator i naukowiec, który jako pierwszy prowadził systematyczne eksperymenty nad przewodnictwem elektrycznym. Uznawany jest za jednego z ojców elektryczności.

1812 - Urodził się Karol Dickens, angielski pisarz, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w Anglii drugiej połowy XIX wieku.

1813 - Urodził się Karol Wedel, niemiecki cukiernik, założyciel przedsiębiorstwa E. Wedel w Warszawie.

1816 - Urodził się Józef Bohdan Dziekoński, pisarz epoki romantyzmu, związany z Cyganerią Warszawską, autor powieści "Sędziwoj".

1823 - Zmarła Ann Radcliffe, angielska preromantyczna poetka i powieściopisarka, która wywarła wielki wpływ na twórców dojrzałego romantyzmu.

1831 - W czasie powstania listopadowego Sejm Królestwa Polskiego uregulował w uchwale polskie barwy narodowe.

1860 - W Warszawie odbyła się prapremiera opery "Hrabina” Stanisława Moniuszki.

1863 - Porażką powstańców styczniowych zakończyła się dwudniowa bitwa z wojskami rosyjskimi pod Siemiatyczami, największa bitwa tego powstania. Po wygranej Rosjanie złupili i spalili Siemiatycze. 160. rocznica

1867 - We Lwowie powstało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół”, pierwsza organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. "

1877 - Urodził się Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista wirtuoz. Twórca między innymi opery "Legenda Bałtyku", pieśni "Rota" i oratorium "Powrót syna marnotrawnego”.

1883 - W Krakowie zmarł profesor Józef Szujski, współtwórca krakowskiej szkoły historycznej, publicysta, polityk, jeden z przywódców krakowskich konserwatystów - stańczyków.

1904 - W amerykańskim mieście Baltimore wybuchł gwałtowny pożar, który strawił w ciągu 30 godzin ponad 1,5 tysiąca budynków - zakładów przemysłowych, sklepów i banków. Nie było ofiar śmiertelnych.

1908 - Na warszawskiej Woli uruchomiono Elektrownię Tramwajów Miejskich. Obecnie jest to siedziba Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwszy tramwaj elektryczny wyjechał na ulice Warszawy 26 marca 1908 roku. 115. rocznica

1908 - Urodził się Szymon Idrjan, lekkoatleta, długodystansowiec i maratończyk, podporucznik rezerwy saperów Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

1909 - Została zarejestrowana Śląska Partia Ludowa, którą założył w Skoczowie kierownik polskiej szkoły ludowej Józef Kożdoń.

1911 - Urodził się Adam Knioła, piłkarz występujący na pozycji napastnika, reprezentant Polski w latach 1931-1935.

1916 - Zmarła Klara Ludwika Szczęsna, zakonnica, współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego oraz błogosławiona Kościoła katolickiego.

1918 - Urodziła się Wanda Piłsudska, lekarka psychiatra, córka Józefa Piłsudskiego.

1921 - Urodził się Stanisław Lenartowicz, reżyser, scenarzysta filmowy, autor między innymi filmów: "Pigułki dla Aurelii", "Giuseppe w Warszawie" i "To ja zabiłem".

1922 - U wybrzeży Danii zatonął, po zgnieceniu przez lód, masowiec SS "Kraków”, pierwszy polski parowiec handlowy na Bałtyku. 14-osobowa załoga, ciągnąc łodzie po lodzie, dotarła do odległego o 10 mil brzegu Danii w rejonie wsi Gaar. Bandera zabrana ze statku przez Zygmunta Tuleję znajduje się w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego, jako najstarsza polska zachowana bandera handlowa.

1931 - W Warszawie otwarto klub "Adria", w latach 30. XX wieku najbardziej elegancki lokal stolicy.

1935 - Urodził się Antoni Nurzyński Rawicz, operator filmowy. Był między innymi autorem zdjęć filmów: "Trąd", "Niebieskie jak morze czarne", "Kłopotliwy gość", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" i "Giuseppe w Warszawie".

1938 - Przed Sądem Specjalnym w Berlinie rozpoczął się proces pastora i działacza antynazistowskiego Martina Niemöllera. Na osobiste polecenie Adolfa Hitlera przewieziono go do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie miał zginąć na szubienicy. Życie uratowały mu protesty w prasie brytyjskiej i międzynarodowej, zorganizowane przez anglikańskiego lorda-biskupa George’a Bella.

1942 - W czasie II wojny światowej chorwaccy nacjonaliści Ustasze zaatakowali serbskie wioski pod Banja Luką: Motike, Šargovac, Drakulić. Podczas ataku Ustasze zabili ponad 2300 Serbów, w tym 550 dzieci.

1943 - Zmarł Władysław Sołtan, prawnik, polityk, działacz państwowy II Rzeczypospolitej. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego.

1943 - W nocy z 7 na 8 lutego, w pierwszej akcji bojowej UPA, oddział Hryhorija Perehijniaka zaatakował niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Następnie w pobliskiej kolonii Parośla I, 9 lutego, Ukraińcy zaatakowali Polaków. Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając, według różnych źródeł, od 149 do 173 osób, w tym kobiety i dzieci. Majątek zabitych został zrabowany. Atak ten uznawany jest za początek rzezi wołyńskiej.

1949 - Ukazał się pierwszy numer czasopisma dla młodzieży "Świat młodych", które powstało z połączenia tygodnika "Świat Przygód” i dwutygodnika "Na Tropie”.

1950 - Urodził się Patrick McGrath, brytyjski pisarz i scenarzysta filmowy. Jego powieści "Groteska", "Pająk" oraz "Azyl" doczekały się również adaptacji filmowych.

1951 - Urodził się Marek Szyszko, rysownik komiksów i ilustrator książek. Karierę zaczynał od krótkich historii w "Relaxie", gdzie zaprosił go Grzegorz Rosiński. Rysował także zeszyty serii: "Pilot śmigłowca", "Legendarna historia Polski", czy "Polscy podróżnicy".

1955 - Urodził się Miguel José Ferrer, amerykański aktor i reżyser filmowy i telewizyjny. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Człowiek, którego nie było", "Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka", "RoboCop", "Hot Shots! 2", "Miasteczko Twin Peaks".

1960 - Urodziła się Urszula, właściwie Urszula Kasprzak, wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana z przebojów: "Dmuchawce, latawce, wiatr”, "Baw mnie”, "Malinowy król”, "Dziś już wiem”.

1961 - Urodziła się Maria Probosz, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, która zdobyła największą popularność w latach 80., odtwórczyni roli Gośki w filmie "Czas dojrzewania" i Julki w "Punktach za pochodzenie". Zagrała też w serialach: "07 zgłoś się", "Tulipan" i "Mistrz i Małgorzata".

1971 - Szwajcarzy w powszechnym referendum opowiedzieli się za przyznaniem kobietom prawa wyborczego. Nie wszystkie kantony dały kobietom prawo wyborcze. Dopiero w 1990 roku Szwajcarski Sąd Najwyższy zmusił każdy kanton do przestrzegania równych praw kobiet i mężczyzn.

1973 - Senat USA powołał komisję śledczą do zbadania afery Watergate. Rok wcześniej w Watergate, czyli budynku będącym siedzibą Partii Demokratycznej zatrzymano włamywaczy, przy których znaleziono kamery, mikrofony i inne urządzenia podsłuchowe.

1974 - Grenada, wyspiarskie państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Tego dnia jest tam obchodzone święto narodowe

1985 - Sąd Wojewódzki w Toruniu wydał wyrok w procesie funkcjonariuszy SB - sprawców porwania i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Kapitan Grzegorz Piotrowski i pułkownik Adam Pietruszka zostali skazani na 25 lat, porucznik Leszek Pękala na 15 lat, a porucznik Waldemar Chmielewski na 14 lat pozbawienia wolności. Żaden ze skazanych nie odbył całości kary.

1990 - Zmarł Stanisław Gawlik, aktor teatralny i filmowy. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Brunet wieczorową porą", "Gangsterzy i filantropi", "Dom", "Alternatywy 4".

1991 - IRA przeprowadziła ostrzał moździerzowy siedziby brytyjskiego premiera na 10 Downing Street, nie powodując żadnych ofiar. Pocisk nie trafił w żaden z budynków, lądując w ogrodzie.

1991 - Jean-Bertrand Aristide został prezydentem Haiti. Wybór nie został uznany przez armię, która w 1991 roku dwukrotnie przeprowadziła zamach stanu i odsunęła go od władzy 30 września tego samego roku.

1992 - Ministrowie spraw zagranicznych i finansów państw Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej podpisali w Maastricht w Holandii traktat powołujący do życia Unię Europejską.

2007 - W Warszawie zmarła Teresa Pągowska, malarka, autorka cykli: "Dni", "Przemoc", "Wnętrza zamknięte" i "Figury magiczne". Urodziła się 12 czerwca 1926 roku.

2008 - Zmarł Sławomir Kulpowicz, pianista, kompozytor i producent jazzowy, w latach 1977-1980 członek formacji The Quartet.

2010 - Laura Chinchilla, jako pierwsza kobieta wygrała wybory prezydenckie w Kostaryce. Była kandydatką Partii Wyzwolenia Narodowego.

2010 - Zmarł William Tenn, amerykański pisarz science fiction i inżynier żydowskiego pochodzenia oraz krytyk fantastyki, urodzony w Wielkiej Brytanii. Publikował także pod pseudonimem "Kenneth Putnam".

2014 - W rosyjskim Soczi rozpoczęły się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Były to pierwsze zimowe igrzyska w Rosji. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Norwegia zdobywając 29 medali, w tym 11 złotych. Polska zajęła 11 miejsce z sześcioma medalami, w tym czterema złotymi. Mistrzami olimpijskimi w Soczi zostali: dwukrotnie Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka. Łącznie na tych igrzyskach startowało 59 Polaków.

2015 - Obraz "Nafea faa Ipoipo" - "Kiedy wyjdziesz za mąż?” Paula Gauguina został sprzedany za 300 milionów dolarów, co uczyniło go jednym z najdrożej sprzedanych obrazów pochodzących z prywatnej kolekcji. Nabywca obrazu pochodzi z Kataru.

2015 - Zmarł Joseph Benson Mauldin, amerykański basista rockowy. W 1956 roku wspólnie z Buddym Hollym, Jerrym Allisonem i Nikim Sullivanem założył zespół "The Crickets". Urodził się 8 lipca 1940 roku.

2018 - Zmarł Mieczysław Święcicki, piosenkarz i aktor, współzałożyciel kabaretu literackiego "Piwnica pod Baranami”.

2019 - Zmarł Tomasz Filipczak, działacz opozycyjny w PRL, jeden z pomysłodawców, a następnie członek redakcji pisma "Puls", działacz kulturalny. W 1988 roku był pomysłodawcą i redaktorem Polskiej Encyklopedii Niezależnej.

2019 - Zmarł Albert Finney, brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent teatralny, filmowy i telewizyjny. Wystąpił między innymi w filmach: "Przygody Toma Jonesa", "Z soboty na niedzielę", "Morderstwo w Orient Expressie", " Garderobiany", "Pod wulkanem", "Ultimatum Bourne’a".

2019 - Zmarł Per Olov Jansson, fiński fotograf. Jego zdjęcia pojawiły się w książkach jego siostry, pisarki, Tove Jansson z serii o Muminkach. Urodził się 22 kwietnia 1920 roku.

2019 - Zmarł Jan Olszewski, polityk, adwokat i publicysta. W czasie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL.

2020 - Zmarł Li Wenliang, chiński okulista z Wuhanu, ostrzegający w grudniu 2019 roku przed epidemią koronawirusa, pouczony przez policję za "rozpowszechnianie plotek". Zmarł wskutek COVID19, w wieku 33 lat.

2020 - Zmarł Eugeniusz Pieniążek, pilot, konstruktor jednoosobowego samolotu "Kukułka".

2021 - Zmarł Luis Feito Lopez, hiszpański malarz abstrakcjonista i ekspresjonista, członek hiszpańskiej grupy artystycznej El Paso.

2022 - Zmarł Douglas Hunt Trumbull, amerykański reżyser, specjalista od efektów specjalnych, producent filmowy. Zasłynął głównie efektami specjalnymi w filmach science-fiction. Był nominowany do Oscara za efekty specjalne w filmach: "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "Star Trek", "Łowca androidów". W 1993 otrzymał statuetkę za całokształt dokonań. Urodził się 8 kwietnia 1942 roku. 1. rocznica

2022 - Zmarła Yi Lijun, chińska profesorka, tłumaczka i badaczka literatury polskiej, nazywana ambasadorem literatury polskiej w Chinach. Przetłumaczyła na język chiński ponad 60 polskich utworów literackich.

7 lutego - Święto narodowe Grenady, obchodzone w rocznicę uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1974 roku.

7 lutego - Dzień Najwyższej Izby Kontroli.

7 lutego - Światowy Tydzień Zgody Między Wyznaniami, trwający od 1 do 7 lutego.

7 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu.

7 lutego - Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, trwający od 7 do 14 lutego.

7 lutego - Tydzień Małżeństwa, trwający od 7 do 14 lutego.

(skrót)

Zobacz także

2024-02-19, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 19 lutego - Dzień Nauki Polskiej. 19 lutego - Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich. 19 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem… » więcej 2024-02-18, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 18 lutego - Dzień Plutona. 18 lutego - Dzień Baterii. » więcej 2024-02-17, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 17 lutego - Dzień Służby Cywilnej. 17 lutego - Światowy Dzień Kota. » więcej 2024-02-16, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 16 lutego - Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. 16 lutego - Dzień Poczty Polskiej. 16 lutego - Święto narodowe Litwy - Dzień… » więcej 2024-02-15, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 15 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Wydarzenie zainaugurowane przez Childhood Cancer International (CCI) w 2002 roku, aby działać… » więcej 2024-02-14, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 14 lutego - Środa Popielcowa , która rozpoczyna w Kościele katolickim - trwający 40 dni - okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i… » więcej 2024-02-13, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 13 lutego - Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału - okresu zimowych balów, maskarad i pochodów. Obchodzone są w przeddzień Środy Popielcowej, która jest… » więcej 2024-02-12, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 12 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy. Od 2002 roku w tym dniu organizowana jest kampania Red Hand Day. Odbicia pomalowanych… » więcej 2024-02-11, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 11 lutego - Światowy Dzień Chorego - ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. 11 lutego - Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. 11 lutego… » więcej 2024-02-10, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 10 lutego - Dzień Mincerza - święto pracowników mennicy. W średniowiecznej Polsce byli to urzędnicy królewscy zajmujący się nie tylko wytwarzaniem, ale… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »