Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalndarza
2023-02-22, 07:00 Autor: IAR/D.Panek

Kartka z kalndarza

1255 - Książę wrocławski Henryk III Biały nadał prawa miejskie Oleśnicy.

1460 - W czasie wojny Szczecina ze Stargardem o handel morski w ataku oddziałów stargardzkich zginęło sześciu strażników szczecińskiego mostu celnego, a kilkadziesiąt osób wzięto do niewoli.

1512 - Zmarł Amerigo Vespucci, włoski kupiec i żeglarz, nawigator i kartograf. Twierdził, że rok przed Kolumbem, ujrzał Amerykę Południową.

1730 - Urodził się Dominik Merlini, właściwie Domenico Merlini, włoski architekt działający w Polsce, od 1773 roku naczelny architekt Rzeczypospolitej.

1732 - Urodził się George Washington, amerykański generał, polityk, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1788-1796 roku.

1785 - Podpisano konwencję kończącą kilkuletni konflikt gdańsko-pruski.

1788 - W Gdańsku urodził się Arthur Schopenhauer, niemiecki filozof. Jego prace to między innymi: "O wolności ludzkiej", "Świat jako wola i przedstawienie", "Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów”.

1797 - Urodził się Heinrich Engelhard Steinweg, amerykański przedsiębiorca niemieckiego pochodzenia, konstruktor pianin i fortepianów, założyciel istniejącej do dziś fabryki fortepianów, twórca firmy Steinway & Sons.

1806 - Urodził się Józef Kremer, filozof, historyk sztuki, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel Akademii Umiejętności, żołnierz Powstania Listopadowego, ranny w bitwie pod Grochowem.

1810 - Urodził się Fryderyk Chopin (podawana jest także data 1 marca), kompozytor i pianista. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii.

1810 - Zmarł Charles Brockden Brown, amerykański pisarz, historyk i wydawca, nazywany "ojcem powieści amerykańskiej".

1814 - Urodził się Oskar Kolberg, etnograf, folklorysta, muzyk i kompozytor. Jako pierwszy zebrał i usystematyzował według regionów polską kulturę ludową.u.

1846 - Powstanie krakowskie: powołano Rząd Narodowy. W jego skład weszli Jan Tyssowski, Ludwik Gorzowski i Aleksander Grzegorzewski, nadzorujący pracę pięcio-osobowej Rady Ministrów.

1846 - Po raz ostatni zabrzmiał amerykański Dzwon Wolności. Po raz pierwszy został nazwany "Dzwonem Wolności" przez grupę działaczy próbującą znieść niewolnictwo.

1848 - W Paryżu wybuchła rewolucja lutowa, uważana za początek tak zwanej Wiosny Ludów, która ogarnęła wiele krajów w Europie, między innymi Polskę.

1857 - Urodził się Robert Stephenson Baden-Powell, brytyjski generał, pisarz, twórca skautingu.

1857 - W Hamburgu urodził się Heinrich Hertz, niemiecki fizyk, odkrywca fal elektromagnetycznych.

1866 - Zmarła Ludwika Śniadecka, polska działaczka w Turcji w okresie zaborów. Młodzieńcza, nieodwzajemniona miłość Juliusza Słowackiego - upamiętniona w korespondencji i utworach poety.

1875 - Zmarł Charles Lyell, geolog angielski. Był reformatorem nowoczesnej geologii, którą oparł na zasadzie aktualizmu geologicznego - uniformitaryzmu, odrzucając katastrofizm i ugruntowując pogląd o niezmiernie długim czasie trwania okresów geologicznych.

1881 - Urodził się James Reese Europe, amerykański mandolinista jazzowy, kompozytor muzyki ragtime. Uważany za pioniera amerykańskiego jazzu, który spopularyzował ragtime na orkiestrę.

1887 - W Rostowie na Donem urodził się Ksawery Tartakower, prawnik, szachista, arcymistrz, sześciokrotny reprezentant Polski na olimpiadach szachowych, zdobywca pięciu medali, w tym złotego w 1930 roku.

1889 - Urodziła się Olave Baden-Powell, angielska organizatorka żeńskiej gałęzi ruchu skautowego, autorka "The Girl Guide Movement" - podręcznika dla skautek.

1890 - Urodził się Kazimierz Opaliński, aktor teatralny i filmowy.

1897 - W Warszawie urodził się Karol Świerczewski, działacz komunistyczny, członek WKP(b), w latach 20. i 30. XX wieku zajmował eksponowane stanowiska w Armii Czerwonej, W 1936 roku pod pseudonimem "generał Walter" dowodził w Hiszpanii XIV Brygadą Międzynarodową.

1898 - W Krakowie urodził się Karol Bunsch, pisarz, autor książek historycznych, publicysta, tłumacz. Jego głównym osiągnięciem literackim był wielotomowy cykl powieściowy z czasów piastowskich, znany jako Powieści piastowskie.

1900 - W konspiracyjnym lokalu w Łodzi aresztowano Józefa Piłsudskiego i zlikwidowano drukarnię wydawanego przez PPS "Robotnika”. Symulującego chorobę psychiczną Józefa Piłsudskiego przewieziono na badania do petersburskiego szpitala, skąd udało mu się zbiec 14 maja 1901 roku.

1900 - Urodził się Luis Bunuel, hiszpański reżyser filmowy. Jest twórcą między innymi filmów: "Pies Andaluzyjski", "Piękność dnia", "Dyskretny urok burżuazji”, "Widmo wolności”, "Mroczny przedmiot pożądania”.

1901 - Urodziła się Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, reżyserka, pedagog, współzałożycielka i kierownik artystyczny zespołu pieśni i tańca "Mazowsze".

1912 - Urodziła się Jadwiga Szajna-Lewandowska, pianistka, kompozytorka i pedagog, twórczyni pierwszego polskiego baletu dla dzieci "Pinokio", jedna z nielicznych osób komponujących utwory wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

1916 - Urodził się Hieronim Henryk Baranowski, major Wojska Polskiego, plutonowy Polskich Sił Powietrznych, filantrop. Kawaler Orderem Uśmiechu.

1916 - Urodził się Jean-Bédel Bokassa, dyktator afrykański. Rządził najpierw - w latach 1966-1979, jako prezydent, potem samozwańczy cesarz Cesarstwa Środkowoafrykańskiego.

1918 - Urodził się Robert Pershing Wadlow, najwyższy znany człowiek w historii. Mając 22 lata osiągnął wzrost 272 centymetry wzrostu i masę 222 kilogramów.

1920 - W Zakopanem, na skoczni na Antałówce, rozegrano pierwsze zawody o mistrzostwo Polski w skokach narciarskich, zorganizowane przez Polski Związek Narciarski. Zwyciężył zawodnik Czarnych Lwów Leszek Pawłowski.

1921 - Urodził się Marek Rostworowski, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni kustosz Muzeum Czartoryskich w Krakowie, minister kultury i sztuki.

1925 - W Warszawie założono Polski Związek Hokeja na Lodzie. Pierwszym prezesem związku został Wacław Znajdowski, były lekkoatleta. W tym samym roku powołano również męską kadrę narodową.

1930 - W Warszawie założono Polski Związek Krótkofalowców. Przed II wojną światową organizacja zrzeszała kluby krótkofalarskie, obecnie jest stowarzyszeniem osób fizycznych.

1930 - Zmarł Jan Ptaśnik, historyk, mediewista, profesor uniwersytetów we Lwowie i Krakowie, wieloletni redaktor "Kwartalnika Historycznego".

1930 - Urodziła się Marni Nixon, amerykańska sopranistka, aktorka. Podkładała głos Deborah Kerr w ekranizacji musicalu "Król i ja". W "West Side Story" zastąpiła Natalie Wood w partii Marii. W "My Fair Lady" zastępowała Audrey Hepburn w partii Elizy.

1931 - Przebywająca w domu zakonnym w Płocku siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienie Chrystusa. Na polecenie jednego ze swoich spowiedników, księdza Michała Sopoćki, zakonnica zaczęła prowadzić szczegółowy zapis swoich przeżyć, znany później, jako "Dzienniczek".

1932 - Urodziła się Anka Kowalska, pisarka, poetka i dziennikarka, działaczka opozycji w czasach PRL. Jej najbardziej znana powieść "Pestka" została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 roku na jej podstawie nakręcono film w reżyserii Krystyny Jandy.

1936 - Urodził się John Michael Bishop, amerykański immunolog i mikrobiolog, laureat Nagrody Nobla w 1989 roku.

1940 - Pięcioletni Tenzin Gjaco został intronizowany, jako 14. Dalajlama - przywódca duchowy i polityczny Tybetańczyków.

1940 - Niepowodzeniem zakończyła się operacja "Wikinger" sześciu niemieckich niszczycieli przeciwko brytyjskim statkom rybackim na Morzu Północnym.

1940 - Urodziła się Judy Cornwell, właściwie Judy Valerie Cornwell, angielska aktorka. Wystąpiła między innymi w filmach i serialach: "Dwoje na drodze", "Wichrowe Wzgórza", "Wspomnienia Hiacynty Bukiet", "Co ludzie powiedzą", "Doktor Who" i "Morderstwa w Midsomer".

1940 - Zmarł Albert Willimsky, niemiecki ksiądz rzymskokatolicki, przeciwnik nazizmu. Za nieugiętą krytykę nazizmu i obronę godności maltretowanych polskich robotników przymusowych został zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w Oranienburgu.

1941 - W Toronto ukazał się pierwszy numer czasopisma polonijnego "Kronika Tygodniowa”. Było przedłużeniem zawieszonego wcześniej przez rząd "Głosu Pracy", pisma polskich komunistów w Kanadzie.

1942 - W Myślenicach urodziła się Katarzyna Gaertner, kompozytorka, autorka przebojów "Małgośka" i "Eurydyki tańczące".

1942 - W Poznaniu oddział składający się z żołnierzy AK i mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa przeprowadził dywersyjno-sabotażową akcję "Bollwerk". W jej wyniku podpalono niemieckie magazyny, w których spłonęły niemieckie mundury, żywność i broń.

1943 - Polski niszczyciel "Burza" i amerykański eskortowiec USCGC "Campbell" zatopiły koło norweskiej wyspy Jan Mayen niemieckiego U-Boota U-606. Zginęło 36 członków niemieckiej załogi, 12 wzięto do niewoli. 80. rocznica

1943 - W Monachium Trybunał Ludowy pod przewodnictwem Rolanda Freislera skazał na karę śmierci członków antynazistowskiej studenckiej grupy "Biała Róża": Sophie Scholl, jej brata Hansa oraz Christopha Probsta. Tego samego dnia cała trójka została zgilotynowana.

1944 - Ukraińscy nacjonaliści z UPA zamordowali 131 polskich mieszkańców Berezowicy Małej na Wołyniu. Ponad 20 polskich zagród spalili. Nazajutrz, w środę popielcową, pozostali przy życiu Polacy pogrzebali zabitych i uciekli z rodzinnych stron.

1944 - Niemcy zamordowali w Warszawie Bronisława Ziemięckiego, posła na Sejm I kadencji w II RP, zastępcę członka Rady Obrony Państwa w 1920 roku.

1944 - Urodził się Jonathan Demme, amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Autor między innymi filmów: ''Dzika namiętność'', ''Poślubiona mafii'', "Filadelfia". Największy rozgłos przyniósł mu jeden z najsłynniejszych thrillerów psychologicznych lat 90. - ''Milczenie owiec'', który dostał pięć Oskarów.

1945 - Rada Jedności Narodowej - reprezentacja polityczna Polskiego Państwa Podziemnego - wyraziła protest przeciwko decyzjom konferencji jałtańskiej w sprawie polskiej i jednocześnie wyraziła gotowość udziału w powołaniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

1946 - Urodził się Wojciech Wiszniewski, scenarzysta, reżyser, autor filmów dokumentalnych, między innymi: "Robotnicy '71", "Elementarz", "Stolarz".

1946 - PSL odrzuciło propozycję komunistów utworzenia przez wszystkie partie polityczne wspólnego bloku wyborczego.

1947 - W szpitalu w Nowym Targu zmarł Józef Kuraś, pseudonim "Ogień", dowódca oddziału podziemia antykomunistycznego. Dzień wcześniej otoczony przez UB usiłował popełnić samobójstwo.

1948 - Urodził się Krzysztof Miklas, dziennikarz i komentator sportowy. W latach 1978-1988 pracował w redakcji sportowej Polskiego Radia, następnie przeszedł do Telewizji Polskiej. W 1997 roku z jego inicjatywy wskrzeszone zostały Światowe Igrzyska Polonijne.

1950 - Urodziła się Miou-Miou, właściwie Sylvette Héry, francuska aktorka filmowa i teatralna. Laureatka w 1980 roku Cezara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Pamiętniki francuskiej dziwki" Daniela Duvala. Grała też między innymi w filmach: "Tango", "Germinal", "Indianin w Paryżu" i "Jak we śnie".

1950 - Urodził się Andrzej Lewandowski, operator dźwięku. Jest autorem dźwięku między innymi w filmach: "Pół serio", "Sprawiedliwy", "Szaleństwa panny Ewy", "Modrzejewska", "Nic śmiesznego".

1950 - Urodziła się Julie Walters, właściwie Julia Mary Walters, brytyjska aktorka. Grała między innymi w filmach: "Billy Elliot", "Edukacja Rity" oraz serii filmów o Harry Potterze.

1966 - Z kosmodromu Bajkonur wystrzelono biosatelitę z psami Wietierokiem i Ugolokiem. Czas lotu wynosił 23 dni, co stanowiło rekord w długości lotu kosmicznego dla psów. Satelita wylądował 17 marca.

1974 - 44-letni Samuel Byck, po zastrzeleniu funkcjonariusza ochrony Portu lotniczego Baltimore/Waszyngton, wtargnął na pokład mającego odlecieć do Atlanty samolotu McDonnell Douglas DC-9, który zamierzał uprowadzić i uderzyć nim w Biały Dom w celu zabicia prezydenta Richarda Nixona.

1975 - 27 osób zginęło, a 25 zostało rannych w zderzeniu dwóch pociągów pasażerskich na stacji Tretten w Norwegii. Przyczyną katastrofy było niezatrzymanie się jednego z pociągów przed sygnałem stop. Jest to największa katastrofa kolejowa w historii Norwegii.


1976 - Minister Spraw Wewnętrznych utworzył w Komendzie Stołecznej Milicji Obywatelskiej, pierwszy w Polsce, oddział antyterrorystyczny.

1978 - Podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti Józef Łuszczek zdobył złoty medal w biegu na 15 kilometrów i brązowy medal na 30 kilometrów. Józef Łuszczek jest pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich.

1980 - Zmarł Jerzy Lefeld, pianista, kameralista, kompozytor i pedagog. W latach 1924-1926 współpracował także z eksperymentalnym studiem radiowym w Warszawie, a od 1926 już z Polskim Radiem, między innymi, jako członek Małej Orkiestry PR.

1980 - Zmarł Oskar Kokoschka, austriacki malarz, grafik, poeta i dramaturg, najsłynniejszy przedstawiciel berlińskiej grupy artystycznej "Der Sturm”. Albert Einstein nazwał go ''rozpruwaczem dusz''.

1982 - Stan wojenny: przywrócono łączność telegraficzną Polski ze światem.

1983 - Zmarł Mieczysław Jastrun, poeta, prozaik, eseista i tłumacz poezji francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej. W styczniu 1976 roku podpisał list protestacyjny do Komisji Nadzwyczajnej Sejmu PRL przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W sierpniu 1980 dołączył do apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami.

1986 - Na Filipinach rozpoczęła się tak zwana rewolucja różańcowa, która doprowadziła do upadku i ucieczki z kraju dyktatora Ferdinanda Marcosa.

1987 - Zmarł Leon Pietraszkiewicz, aktor i reżyser. Zagrał między innymi w filmach: "Zakazane piosenki", "Miłość Chopina", "Pasażerka", "Brylanty pani Zuzy". Występował również w Teatrze Telewizji.

1987 - Zmarł Andy Warhol, amerykański malarz, grafik, fotograf, rzeźbiarz i filmowiec, czołowy przedstawiciel pop-artu i jeden z najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Andy Warhol był synem rusińskich emigrantów z małej wioski Mikova koło Medzilaborzec na Słowacji.

1992 - Zmarł Tadeusz Łomnicki, aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog oraz założyciel i pierwszy dyrektor warszawskiego Teatru na Woli. Wystąpił między innymi w filmach: "Piątka z ulicy Barskiej", "Pokolenie", "Ręce do góry", "Pan Wołodyjowski" i "Potop". Był wykładowcą i rektorem warszawskiej szkoły teatralnej. Aktor zmarł na scenie, podczas próby generalnej przedstawienia "Król Lear" według Szekspira, w Teatrze Nowym w Poznaniu.

1997 - Naukowcy z Instytutu Roślin pod Edynburgiem w Szkocji poinformowali o sklonowaniu pierwszego ssaka - owcy Dolly, która urodziła się 5 lipca 1996. Dolly przeżyła nieco ponad 6,5 roku. Sklonowanie owcy rozpoczęło na nowo dyskusję etyczną nad moralnością procesu klonowania.

1998 - W Malborku podpisano porozumienie o powołaniu Euroregionu Bałtyk. Obejmuje on osiem regionów z Danii, Litwy, Polski, Rosji i Szwecji, które współdziałają na rzecz poprawy warunków życia jego mieszkańców oraz promowania więzi i kontaktów między społecznościami lokalnymi.

2003 - Zmarł Lech Falandysz, prawnik, karnista, nauczyciel akademicki, minister w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy.

2006 - W irackim mieście Samarra wybuch bomby, podłożonej przez fundamentalistów sunnickich, uszkodził część meczetu Al-Askari wraz z pokrytą złotem kopułą, będącego świętym miejscem dla szyitów. Spowodowało to zamieszki i działania odwetowe szyitów, którzy zaatakowali sunnitów i podpalali ich meczety. Zginęło ponad tysiąc osób.

2008 - Zmarł Rubens de Falco, brazylijski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Największą sławę przyniosła mu rola dziedzica Leoncio Almeidy w serialu "Niewolnica Isaura".

2008 - Zmarła Ruta Janina Czaplińska, pseudonim "Ewa”, szef Wydziału Łączności Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

2015 - Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego dostał Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Jest pierwszym w historii polskim filmem nagrodzonym w tej kategorii przez amerykańską Akademię Filmową.

2017 - Agencja NASA ogłosiła odkrycie poza Układem Słonecznym zbioru planet podobnych rozmiarem do Ziemi. Układ został odkryty wokół gwiazdy TRAPPIST-1, którą okrąża siedem planet i według naukowców, co najmniej na trzech z nich mogłoby się rozwinąć życie.

2019 - Zmarł Stanisław Szmidt, duchowny rzymskokatolicki, salezjanin, autor pieśni religijnych w tym między innymi polskiego przekładu "Barki". Urodził się 23 lutego 1936 roku.

2019 - Zmarł Morgan Woodward, właściwie Thomas Morgan Woodward, amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Występował między innymi w filmach i serialach: "Nieugięty Luke", "Śmierć rewolwerowca", "Dallas", "Bonanza", "Napisała: Morderstwo".

2020 - Zmarł Janusz Fortecki, skoczek narciarski, trener, działacz sportowy, szkoleniowiec reprezentacji Polski w skokach narciarskich w latach 1969-1976. Był pierwszym trenerem polskiej kadry narodowej skoczków.

2021 - Zmarł Aleksander Doba, podróżnik, kajakarz, jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Był dwukrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

2022 - Zmarł Iwan Dziuba, ukraiński pisarz, redaktor. Jeden z liderów pokolenia lat 60., redaktor czasopisma "Suczasnist", prezes Narodowego Stowarzyszenia Ukraińców, współprzewodniczący kolegium redakcyjnego wydawnictwa "Encyklopedia współczesnej Ukrainy)". Były minister kultury Ukrainy.

22 lutego - Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele katolickim - trwający 40 dni - okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia. To także czas przygotowania do święta Wielkanocy.

22 lutego - Dzień Myśli Braterskiej - symboliczne święto przyjaźni między skautami a harcerzami, obchodzone w rocznicę urodzin Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu.

22 lutego - Europejski Dzień Praw Ofiar Przestępstw.

22 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, trwający od 20 do 26 lutego.

22 lutego - Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, trwający od 19 do 25 lutego.

Zobacz także

2024-04-08, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 8 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Romów, obchodzony w rocznicę pierwszego spotkania przedstawicieli Romów z 25 państw w 1971 roku. Zainaugurowano wówczas… » więcej 2024-04-07, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony od 1950 roku, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia WHO, dla upamiętnienia rozpoczęcia działalności… » więcej 2024-04-06, godz. 19:11 Kartka z kalendarza 6 kwietnia - Święto Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 6 kwietnia - Światowy Dzień Tenisa Stołowego. 6 kwietnia - Tydzień Czystości Wód, trwający… » więcej 2024-04-05, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 5 kwietnia - Dzień Leśnika i Drzewiarza. 5 kwietnia - Tydzień Czystości Wód, trwający od 1 do 7 kwietnia. » więcej 2024-04-04, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 4 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku. 4 kwietnia… » więcej 2024-04-03, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 3 kwietnia - Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. 3 kwietnia - Światowy Tydzień Pracownika Ochrony Zdrowia, trwający do 8 kwietnia. 3 kwietnia - Tydzień… » więcej 2024-04-02, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony od 1967 roku, w rocznicę urodzin duńskiego pisarza Jana Christiana Andersena. 2 kwietnia… » więcej 2024-04-01, godz. 07:30 Kartka z kalendarza Prima Aprilis, dzień żartów, obchodzony w wielu krajach świata 1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony w 1906 podczas ratyfikacji Konwencji… » więcej 2024-03-31, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 31 marca - Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 31 marca - Święto narodowe na Malcie - Dzień Wolności, w rocznicę opuszczenia wyspy w 1979… » więcej 2024-03-30, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 30 marca - Wielka Sobota - dzień czuwania przy grobie Jezusa i oczekiwania na Jego Zmartwychwstanie. Liturgia Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »