Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-02-21, 07:00 Autor: IAR/D.Panek

Kartka z kalendarza

1431 - Przed kościelnym sądem biskupim we francuskim Rouen rozpoczął się proces 19-letniej Joanny d’Arc.

1457 - Ostatni książę oświęcimski Jan IV sprzedał królowi Polski Kazimierzowi IV Jagiellończykowi swoje księstwo za 50 tysięcy kop groszy praskich.

1474 - Królowie Polski Kazimierz IV Jagiellończyk oraz Węgier i Czech Maciej Korwin podpisali w Starej Wsi Spiskiej pokój po wojnie o tron węgierski i czeski.

1490 - Urodził się Hans Dürer, niemiecki malarz, rysownik i grafik epoki renesansu. Był młodszym bratem Albrechta Dürera.

1513 - Zmarł papież Juliusz II, inicjator V soboru laterańskiego, mecenas sztuki. Na jego zlecenie Michał Anioł namalował freski zdobiące sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej.

1574 - Henryk III Walezy został koronowany na pierwszego elekcyjnego króla Polski. Na wieść o śmierci brata króla Karola IX kilka miesięcy później potajemnie uciekł z Krakowa, a w 1575 objął koronę Francji.

1657 - Zmarł Jakub Wejher, wojewoda malborski, pułkownik wojsk Władysława IV, uczestnik bitwy pod Beresteczkiem w 1651 roku, założyciel Wejherowa, przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Królestwie Danii.

1677 - Zmarł Baruch Spinoza, filozof holenderski, jeden z pierwszych wpływowych myślicieli czasów nowożytnych. Zwolennik panteizmu.

1699 - Polskie wojsko poniosło porażkę pod Martynowem w starciu z Tatarami pod dowództwem Gazi Gereja.

1794 - Rada Nieustająca, najwyższy organ władzy rządowo-administracyjnej w I Rzeczypospolitej, powołany pod wpływem Katarzyny II, przez Sejm Rozbiorowy w roku 1775, uchwaliła redukcję wojska Rzeczypospolitej o połowę oraz przymusowy werbunek do armii rosyjskiej i pruskiej. Decyzja ta była bezpośrednią przyczyną wybuchu 12 marca insurekcji kościuszkowskiej.

1804 - Pierwsza lokomotywa parowa konstrukcji Richarda Trevithicka weszła do regularnej eksploatacji. Poprowadziła pociąg z 70 pasażerami na odcinku 16 kilometrów z huty Penydarren w Merthyr Tydfil do Abercynon w Walii.

1809 - Urodził się Teofil Kwiatkowski, malarz okresu romantyzmu. Malował liczne portrety pastelowe i akwarelowe, a także miniatury.

1820 - Urodził się Apollo Korzeniowski, pisarz, poeta, uczestnik konspiracji niepodległościowej, związany ze stronnictwem Czerwonych, ojciec Józefa Korzeniowskiego - Josepha Conrada.

1846 - W nocy z 21 na 22 lutego rozpoczęło się powstanie krakowskie.

1846 - Rozpoczęło się powstanie chochołowskie, które upadło po trzech dniach, 23 lutego.

1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels ogłosili w Londynie ''Manifest komunistyczny", czyli deklarację programową Związku Komunistów.

1856 - Urodził się Maurycy Gottlieb, malarz, uważany za najwybitniejszego ucznia Jana Matejki.

1861 - Założono Centralne Towarzystwo Gospodarcze dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

1863 - Zmarł Henryk Marconi, pochodzący z Włoch polski architekt, uważany za jednego z najwybitniejszych w naszym kraju w pierwszej połowie XIX wieku.

1864 - W bitwie pod Opatowem polskie oddziały, pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego i Ludwika Topór-Zwierzdowskiego, zostały całkowicie rozbite przez wojsko rosyjskie. Przegrana bitwa ostatecznie przesądziła o klęsce Powstania Styczniowego.

1866 - Urodził się August von Wassermann, niemiecki bakteriolog i immunolog. Prowadził badania nad wykorzystaniem surowicy krwi, a w 1906 roku odkrył odczyn stosowany w diagnostyce kiły - choroby wenerycznej. Jest on nazywany odczynem Wassermanna.

1875 - Urodziła się Jeanne Louise Calment, Francuzka, uznawana za rekordzistkę długości życia ludzkiego. Całe życie mieszkała w Arles, we Francji. Żyła 122 lata i 164 dni - łącznie 44 tysiące 724 dni. Przeżyła zarówno córkę, jak i wnuka.

1876 - Urodził się Joseph Meister, Francuz, pierwszy człowiek, u którego skutecznie zastosowano szczepienie przeciwko wściekliźnie, opracowane przez Ludwika Pasteura.

1878 - W New Haven w stanie Connecticut wydano pierwszą na świecie książkę telefoniczną.

1895 - Urodził się Henrik Carl Peter Dam, duński biochemik i fizjolog. Laureat Nagrody Nobla w 1943 roku, w dziedzinie medycyny, za odkrycie witaminy K i roli, jaką pełni w ludzkiej fizjologii.

1897 - Urodził się Franciszek Łukaszczyk, lekarz onkolog, uczeń Marii Skłodowskiej-Curie. Był pionierem radiolecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej.

1901 - Urodził się Emilio Comici, włoski alpinista, jeden z prekursorów wspinaczki techniką hakową, pomysłodawca ławeczki.

1906 - Urodziła się Marta Lubecka-Choderna-Frey, wszechstronna lekkoatletka, reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych.

1907 - Urodził się Zygmunt Janke, pseudonim "Walter”, generał brygady Wojska Polskiego, żołnierz ZWZ i AK, ofiara represji stalinowskich, doktor nauk humanistycznych, historyk, działacz polityczny, kawaler Orderu Virtuti Militari.

1916 - I wojna światowa: rozpoczęła się niemiecko-francuska bitwa pod Verdun.

1917 - Urodził się Tadd Dameron, amerykański pianista, aranżer i kompozytor jazzowy.

1917 - Urodził się Kazimierz Seko, fotografik, pierwszy polski juror World Press Photo, żołnierz Armii Krajowej Obszaru Lwowa i Związku Harcerstwa Polskiego.

1918 - Zmarł Juliusz Leo, prawnik, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego i austriackiej Rady Państwa; prezydent Krakowa, twórca tak zwanego Wielkiego Krakowa, pierwszy prezes Naczelnego Komitetu Narodowego. Był jednym z współinicjatorów utworzenia Legionów Polskich.

1918 - W ogrodzie zoologicznym w amerykańskim Cincinnati padła ostatnia papuga karolińska.

1921 - Polska i Francja uściśliły podpisaną w Paryżu konwencję wojskową. Strony zobowiązywały się do wzajemnej pomocy na wypadek niemieckiej agresji.

1921 - Urodził się Zdenek Miler, czeski scenarzysta i rysownik, twórca filmów animowanych, w tym słynnego Krecika - bohatera kreskówek dla dzieci.

1922 - Urodził się Wiktor Tołkin, rzeźbiarz, autor między innymi monumentalnych prac na terenie niemieckich obozów zagłady Stutthof i Majdanek oraz Pomnika Walki i Męczeństwa na warszawskim Pawiaku.

1922 - Zmarł Łukasz Przybylski, powstaniec, żołnierz i stulatek. Uczestnik dwóch powstań narodowych: Listopadowego i Styczniowego.

1925 - Urodził się Sam Peckinpah, amerykański reżyser. Zasłynął, jako twórca oryginalnych, niezwykle brutalnych westernów, dlatego był nazywany ''krwawym Samem''. Jest autorem takich filmów, jak: "Elita zabójców”, "Major Dundee”, "Pat Garrett i Billy Kid”, "Ucieczka gangstera”, "Dzika banda”, "Nędzne psy”, "Konwój” i "Strzały o zmierzchu”.

1925 - Ukazał się pierwszy numer "The New Yorker”. Jest to amerykański tygodnik społeczno-polityczny o charakterze liberalnym, wydawany przez Condé Nast Publications.

1928 - Urodziła się Gabriela Teresa Cwojdzińska, pedagog, pianistka, działaczka społeczna, opozycjonistka w okresie PRL, senator I kadencji.

1931 - Urodziła się Anna Milewska, aktorka filmowa i teatralna, poetka. Najbardziej znane role stworzyła w filmach "Żywot Mateusza" oraz w telewizyjnych serialach - "Rodzina Połanieckich", "Złotopolscy" i ''M jak Miłość''.

1931 - Urodził się Andrzej Ajnenkiel, historyk, znawca problematyki parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu, wykładowca między innymi na uniwersytetach w Brukseli, Harwardzie, Yale, Londynie i Tybindze.

1933 - W Niemczech utworzono sądy specjalne. Sądziły przestępstwa z ustawy o ochronie narodu niemieckiego i państwa, a także z ustawy o obronie przed podstępnymi atakami na rząd.

1933 - Urodziła się Nina Simone, amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i pianistka, związana z jazzem, bluesem, rhythm and bluesem i soulem.

1937 - Powstał Obóz Zjednoczenia Narodowego, organizacja polityczna stworzona na polecenie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

1941 - W wypadku lotniczym zginął Frederick Grant Banting, kanadyjski lekarz fizjolog. W 1922 roku wspólnie ze swoim asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę, co okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

1942 - Urodził się Jan Krzysztof Kelus, socjolog, działacz opozycyjny, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, autor i wykonawca piosenki niezależnej.

1943 - Urodził się Rafał Olbiński, malarz, grafik i twórca plakatów. Jego prace są eksponowane, między innymi w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Carnegie Foundation w Nowym Jorku oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie.

1944 - Ukraińscy bojówkarze zamordowali w klasztorze karmelitów bosych w Wiśniowcu na Wołyniu 300 osób, w tym niemal wszystkich zakonników oraz 180 ukrywających się tam Polaków, głównie kobiety i dzieci.

1945 - Urodziła się Katarzyna Sobczyk, gwiazda polskiego bigbitu lat 60. Wylansowała takie przeboje, jak: "O mnie się nie martw", "Nie bądź taki szybki Bill" i "Trzynastego".

1945 - Komisja Główna Rady Jedności Narodowej na posiedzeniu w Podkowie Leśnej stwierdziła, że powzięte podczas konferencji jałtańskiej postanowienia, bez udziału i zgody przedstawicieli Państwa Polskiego, narzucają Polsce ciężkie i krzywdzące warunki.

1945 - Zmarł Eric Liddell, lekkoatleta szkocki, mistrz olimpijski, a później chrześcijański misjonarz w Chinach. Historię startu Liddella na paryskich igrzyskach opisuje nagrodzony czterema Oscarami film "Rydwany ognia" w reżyserii Hugh Hudsona z 1981 roku, a z kolei film "Na skrzydłach orłów" z 2016 roku przedstawia jego dalsze życie, jako misjonarza. Urodził się 16 stycznia 1902 roku.

1946 - Powstała Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej. Była to paramilitarna organizacja, która w szczytowym okresie liczyła około 400 tysięcy członków.

1946 - Urodził się Anthony Daniels, angielski aktor telewizyjny i filmowy, najbardziej znany z roli robota C-3PO w serii filmów "Gwiezdne wojny". Anthony Daniels to jedyny aktor, który wystąpił we wszystkich dziewięciu filmach gwiezdnej sagi grając tę samą postać.

1946 - Urodził się Alan Rickman, brytyjski aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i scenarzysta.

1947 - We wsi Ostrowsko pod Nowym Targiem otoczony przez funkcjonariuszy UB i KBW Józef Kuraś "Ogień", próbował popełnić samobójstwo. Śmiertelnie ranny, zmarł następnego dnia w szpitalu w Nowym Targu.

1947 - W Nowym Jorku zaprezentowano aparat do fotografii błyskawicznej Polaroid.

1947 - Urodził się Zygmunt Cezary Szlązak, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. W drugiej połowie lat 60. XX wieku współpracował z grupami: Warszawskie Kuranty i Pięciu.

1948 - Urodziła się Małgorzata Potocka, tancerka, reżyser, choreograf i pedagog baletu. W latach 70. stworzyła zespół baletowy "Naya-Naya”, który później zmienił nazwę na "Sabat”.

1951 - Zmarła Katarzyna Kobro, rzeźbiarka, pochodzenia niemiecko-rosyjskiego, autorka kubistycznych aktów i kompozycji przestrzennych z metalu i szkła. Zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie.

1952 - Urodził się Jean-Jacques Burnel, brytyjski basista, wokalista, kompozytor, członek zespołu The Stranglers.

1955 - Otwarto po odbudowie gmach Filharmonii Narodowej w Warszawie. Poprzednia siedziba została spalona przez Niemców w 1939, a podczas walk Powstania Warszawskiego w 1944 zbombardowana uległa dalszemu zniszczeniu.

1956 - Zmarł Jake Guzik, amerykański gangster żydowskiego pochodzenia, urodzony w Polsce. Pełnił rolę skarbnika mafii chicagowskiej, bliski przyjaciel Al Capone, spec od liczenia i lokowania zarobionej przez gang gotówki.

1958 - Zmarł Henryk Arctowski, podróżnik, geofizyk, geograf, pionier polskich badań arktycznych.

1960 - Urodził się Krzysztof "Jary” Jaryczewski, muzyk rockowy, kompozytor, założyciel, lider i pierwszy wokalista grupy "Oddział Zamknięty”.

1965 - Został zastrzelony Malcolm X, właściwie Malcolm Little, jedna z kluczowych postaci w walce Afroamerykanów o równouprawnienie w Stanach Zjednoczonych.

1967 - Urodziła się Bogna Świątkowska, dziennikarka i promotorka kultury, określana, jako "matka chrzestna polskiego hip-hopu”.

1968 - Zmarł Howard Florey, angielski chemik, patolog. Razem z Ernstem Chainem zdołał wyizolować odkrytą przez Alexandra Fleminga penicylinę i opracować metodę jej masowej produkcji.

1973 - Izraelskie myśliwce zestrzeliły nad półwyspem Synaj samolot pasażerski należący do Libyan Airlines, w wyniku czego zginęło 108 osób. 50. rocznica

1975 - Premiera filmu "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Obraz zyskał nominację do Oskara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

1976 - W szwedzkiej miejscowości Örnsköldsvik rozpoczęły się I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie.

1978 - Zmarł ksiądz Mieczysław Żywczyński, historyk, profesor KUL, członek i założyciel Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Związany z ruchem tak zwanych "księży patriotów" i środowiskiem PAX.

1981 - Zmarł Wojciech Wiszniewski, scenarzysta, reżyser, autor filmów dokumentalnych, między innymi: "Robotnicy '71", "Elementarz" i "Stolarz".

1984 - Zmarł Michaił Szołochow, rosyjski pisarz, autor powieści: "Oni walczyli za ojczyznę”, "Los człowieka”, "Znamię”. Bohaterowie utworów Szołochowa - zwykli ludzie rzuceni w wir wielkich przemian społecznych i politycznych - pokazani są z dużą psychologiczną wiarygodnością.

1989 - W Krakowie i Warszawie odbyły się studenckie manifestacje w obronie więzionego Vaclava Havla.

1990 - Na Dolnym Śląsku i ziemi lubuskiej temperatura osiągnęła najwyższą wartość w lutym w historii pomiarów. We Wrocławiu i w Legnicy zanotowano +19,7 °C, w Jeleniej Górze +19,5 °C, a w Zielonej Górze +19,0 °C.

1992 - Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję o utworzeniu sił pokojowych UNPROFOR. Miały one powstrzymać eskalację konfliktu, który rozpoczął się w 1991 po rozpadzie byłej Jugosławii.

1993 - Zmarła Inge Lehmann, duńska geofizyk, sejsmolog, wykładowca w Royal Society w Londynie. W 1936 roku odkryła wewnętrzne jądro Ziemi na podstawie rozchodzenia się fal sejsmicznych, spowodowanych trzęsieniem ziemi w południowej części Oceanu Spokojnego, w pobliżu Nowej Zelandii.

1995 - Amerykański miliarder Steve Fossett po wylądowaniu w Kanadzie został pierwszym człowiekiem, który samotnie przeleciał balonem nad Pacyfikiem.

1999 - Zmarła Gertrude Elion, amerykańska farmakolog. Laureatka Nagrody Nobla w roku 1988 za osiągnięcia naukowe, które doprowadziły do powstania nowych leków przeciwnowotworowych.

2000 - Zmarła Halina Auderska, pisarka i publicystka, żołnierz AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Autorka powieści: "Poczwarki Wielkiej Parady”, "Jabłko granatu”, "Ptasi gościniec”, "Smok w herbie”, "Babie lato” oraz ponad 50 słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Przez wiele lat redaktor "Słownika języka polskiego”.

2000 - Zmarła Krystyna Pawlaczyk-Baśkiewicz, wokalistka zespołu Filipinki. Występowała w podstawowym składzie zespołu do jesieni 1974 - wraz z jej odejściem grupa przestała istnieć. Śpiewała charakterystycznym, matowym altem.

2005 - W swoim mieszkaniu w Warszawie został zamordowany wybitny malarz i rzeźbiarz Zdzisław Beksiński. Zajmował się także fotografią, rysunkiem i grafiką komputerową. Zabójcą artysty okazał się 19-latek, który wraz z rodzicami i siostrą pracował dla artysty. Motywem morderstwa miało być to, że Zdzisław Beksiński odmówił udzielenia mężczyźnie pożyczki pieniędzy.

2005 - Zmarł Guillermo Cabrera Infante, kubański pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i krytyk filmowy. Postać symboliczna kubańskiej opozycji intelektualnej wobec reżimu Fidela Castro.

2008 - Zmarła profesor Maria Jaczynowska, historyk, badaczka dziejów starożytnego Rzymu.

2008 - Uszkodzony satelita szpiegowski "USA 193" został zestrzelony przez krążownik USS "Lake Erie". Cel i zakres działania satelity były utajnione.

2010 - Zmarł Jacek Karpiński, elektronik i informatyk, nazywany "polskim Billem Gatesem".

2011 - Zmarł Jerzy Nowosielski, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Znany głównie, jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze oraz w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

2012 - Członkinie rosyjskiej grupy muzycznej Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.

2014 - W Kijowie, po negocjacjach między zachodnimi mediatorami, opozycją a prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem podpisano porozumienie przewidujące między innymi ograniczenie praw prezydenta do tych z konstytucji z 2004 roku, stworzenie nowego rządu w ciągu 10 dni i wcześniejsze wybory prezydenckie.

2017 - Zmarł Stanisław Skrowaczewski, kompozytor i dyrygent światowej sławy. W wieku siedmiu lat skomponował swój pierwszy utwór, dawał koncerty fortepianowe, już jako 11 latek.

2018 - We własnym domu w Velkiej Macy na Słowacji zostali zastrzeleni dziennikarz śledczy Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnirova. Zabójstwo spowodowało masowe demonstracje.

2019 - Zmarł Alojzy Orszulik, duchowny rzymskokatolicki, pallotyn, biskup pomocniczy siedlecki w latach 1989-1992, biskup diecezjalny łowicki w latach 1992-2004, od 2004 biskup senior diecezji łowickiej. Brał udział w rozmowach w Magdalence i w obradach Okrągłego Stołu.

2019 - Zmarł Stanley Donen, amerykański reżyser filmowy, jedna z najbardziej znaczących postaci złotej hollywoodzkiej epoki musicali. Reżyserował, a także grywał w znanych do dziś klasykach kinematografii, między innymi w "Deszczowej piosence", "Małym Księciu" i "Królewskim weselu".

2021 - Zmarł Jan Lityński, polityk, publicysta, obrońca praw człowieka, dysydent i więzień polityczny. W 1968 roku uczestniczył w protestach po zdjęciu "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego.

2022 - Federacja Rosyjska uznała niepodległość Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu w 1952. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, ustanowiony w 1989 roku podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych w Nikozji na Cyprze.

21 lutego - Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym.

21 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, trwający od 20 do 26 lutego..

21 lutego - Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, trwający od 19 do 25 lutego.

Zobacz także

2024-02-07, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 7 lutego - Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią - z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej. 7 lutego - Święto narodowe Grenady, obchodzone w rocznicę… » więcej 2024-02-06, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 6 lutego - Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych, proklamowany przez Światową Organizację Zdrowia w 2006… » więcej 2024-02-05, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 5 lutego - Tydzień Zgody między Wyznaniami, trwający od 1 do 7 lutego. 5 lutego - Dzień Meteorologa. » więcej 2024-02-04, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem. 4 lutego - Międzynarodowy Dzień Braterstwa Międzyludzkiego. 4 lutego - Światowy Tydzień Zgody między… » więcej 2024-02-03, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 3 lutego - Światowy Tydzień Zgody między Wyznaniami, trwający od 1 do 7 lutego. 3 lutego - Dzień Podlaskiej Muzyki. 3 lutego - Międzynarodowy Dzień… » więcej 2024-02-02, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 2 lutego - Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. 2 lutego -… » więcej 2024-02-01, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 1 lutego - Światowy Dzień Wyborów, ustanowiony przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych w 2005 roku. Ma przypominać o powszechnym prawie obywateli… » więcej 2024-01-31, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 31 stycznia - Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 31 stycznia - Dzień Zebry » więcej 2024-01-30, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 30 stycznia 1018 - Bolesław I Chrobry i niemiecki cesarz Henryk II podpisali w Budziszynie traktat pokojowy, na mocy którego Polska dostała na własność… » więcej 2024-01-29, godz. 01:18 Kartka z kalendarza 29 stycznia - Międzynarodowy Dzień Puzzli. 29 stycznia - Dzień Składanki i Łamigłówki. » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »