Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-02-20, 07:00 Autor: IAR/D.Panek/dok.

Kartka z kalendarza

1054 - Zmarł Jarosław I Mądry, wielki książę kijowski. Za jego rządów rozbudowano wiele grodów ruskich, a w szczególności Kijów.

1530 - Dziewięcioletni Zygmunt II August, ostatni męski przedstawiciel dynastii Jagiellonów, został koronowany "vivente rege" w katedrze wawelskiej na króla Polski.

1387 - Z okazji chrztu Litwy, król Polski i wielki książę litewski Władysław II Jagiełło nadał szlachcie litewskiej przywilej - ochrzczeni szlachcice pełniący służbę wojskową otrzymali na własność ziemie inflanckie, prawo do swobodnego rozporządzania nimi oraz swobodne zarządzanie małżeństwem córek i innymi sprawami.

1578 - Przed kościołem Świętej Anny w Warszawie Jerzy Fryderyk Hohenzollern von Ansbac, książę karniowski, książę opolsko-raciborski, opiekun księcia Prus, złożył hołd lenny królowi Stefanowi Batoremu. 445. rocznica

1651 - Powstanie Chmielnickiego: rozpoczęła się bitwa pod Krasnem. Starcie wojsk polskich pod dowództwem hetmana polnego koronnego Marcina Kalinowskiego a wojskami kozackimi pod wodzą pułkownika Daniło Nieczaja trwało cztery dni. Zakończyło się całkowitym zwycięstwem Polaków, a straty Kozaków mogły wynieść nawet do 10 tysięcy ludzi.

1729 - Urodził się Fiodor Wołkow, rosyjski aktor, zwany ojcem teatru rosyjskiego. Pierwszy w kraju stały teatr publiczny założył w 1750 roku w Jarosławiu. Zmarł 15 kwietnia 1763 roku.

1771 - Konfederaci barscy odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi w bitwie o Lanckoronę.

1778 - Zmarła Laura Maria Bassi, włoska fizyk, filozof i anatom. Pierwsza w historii Europy kobieta, zatrudniona, jako wykładowca wyższej uczelni i to zaledwie w wieku 21 lat.

1797 - Zmarł Dominik Merlini, włoski architekt i budowniczy. Do Polski przyjechał, jako 20-latek, 10 lat później został architektem królewskim Augusta III Sasa, potem pracował dla Stanisława Augusta Poniatowskiego, był też naczelnym architektem Rzeczypospolitej.

1809 - W wojnie z Hiszpanią wojska francusko-polskie, pod dowództwem generała José de Palafoxa, po dwumiesięcznym oblężeniu, zdobyły Saragossę.

1810 - Zmarł Marcin Poczobutt-Odlanicki, matematyk, astronom, jezuita, rektor Szkoły Głównej Litewskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk i brytyjskiej Królewskiej Akademii Nauk. W czasie powstania kościuszkowskiego podpisał akt powstania narodu litewskiego.

1814 - Urodził się Maciej Bogusz Stęczyński, podróżnik, poeta, rysownik, znawca Tatr, autor między innymi albumów "Okolice Galicji" i "Tatry w dwudziestu czterech obrazach".

1816 - W Rzymie, na deskach Teatro Argentina odbyła się premiera opery Gioacchino Rossiniego "Cyrulik sewilski". Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna z najczęściej wystawianych oper.

1831 - Powstanie listopadowe: zwycięstwo powstańców w I bitwie pod Wawrem.

1841 - Zmarł Friedrich Wilhelm Adam Sertürner, niemiecki farmaceuta. Znany dzięki odkryciu morfiny.

1844 - Urodził się Joshua Slocum, kanadyjski żeglarz, który jako pierwszy odbył samotny rejs dookoła świata.

1849 - Urodził się Leon Barszczewski, topograf, geolog, etnograf, archeolog, przyrodnik, glacjolog, badacz kultury Środkowej Azji, pułkownik armii Imperium Rosyjskiego. Zostawił po sobie zbiór unikatowych na skalę światową fotografii dokumentujących ginący świat dawnej Buchary, Samarkandy, pamirskich koczowników i chanatów Dachu Świata.

1856 - Otwarto pierwszy odcinek Kolei Galicyjskiej - dwutorową trasę Kraków-Dębica. Odcinek liczył ponad 110 kilometrów.

1861 - Zmarł Augustin Eugene Scribe, francuski dramaturg i librecista, jeden z najbardziej wpływowych i płodnych w historii opery.

1875 - Urodził się Bolesław Hryniewiecki, botanik i pedagog. Profesor uniwersytetów w Odessie i Warszawie. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Botanicznego, a także Ligi Ochrony Przyrody.

1877 - Urodził się Antoni Wiwulski, rzeźbiarz, architekt, autor Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i Pomnika Trzech Krzyży w Wilnie.

1888 - Urodził się Georges Bernanos, francuski pisarz katolicki, prawnik, monarchista. W twórczości podejmował przede wszystkim problem duchowej walki, jaką toczy człowiek z grzechem.

1894 - Urodził się Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz, pseudonim "Kopa" i "Morawski", generał brygady Wojska Polskiego, żołnierz Legionów, armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".

1894 - Urodził się Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz, poeta, eseista, tłumacz, dyplomata, poseł na Sejm PRL. Wydał ponad 20 tomików poezji oraz około 30 powieści i zbiorów opowiadań, wśród nich między innymi: "Panny z Wilka”, "Matka Joanna od Aniołów” i "Brzezina”.

1895 - Urodził się hrabia Louis Zborowski, brytyjski konstruktor i kierowca wyścigowy polskiego pochodzenia.

1899 - Urodził się Leon Wójcikowski, tancerz, choreograf, solista Les Ballets Russes Sergiusza Diagilewa i baletu Anny Pawłowej, kierownik Polskiego Baletu Reprezentacyjnego, profesor warszawskiej PWST.

1900 - Urodził się Bolesław Kamiński, aktor, piosenkarz, kabareciarz i parodysta. Występował w wielu polskich kabaretach, między innymi w słynnym warszawskim kabarecie Qui Pro Quo. W swoim dorobku artystycznym miał również kilka ról filmowych, najbardziej znaną była rola "Malutkiego” w Hydrozagadce Andrzeja Kondratiuka.

1907 - Urodził się Leon Pietraszkiewicz, aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog. Zagrał, między innymi w filmach: "Zakazane piosenki", "Miłość Chopina", "Pasażerka" i "Brylanty pani Zuzy". Występował również w Teatrze Telewizji.

1907 - Zmarł Ferdinand Frederic Henri Moissan, francuski chemik i farmaceuta, laureat Nagrody Nobla w 1906 roku. Jego najważniejsze dokonania to otrzymanie między innymi fluoru i jego związków, karbidu, czystego molibdenu, wolframu, uranu i wanadu.

1907 - Urodził się Edmund-Leon Odorkiewicz, dziennikarz radiowy i publicysta, polityk, poseł do Krajowej Rady Narodowej. Na długo przed dojściem do władzy NSDAP przestrzegał przed zagrożeniem ze strony nazistów.

1912 - Urodził się Pierre Boulle, pisarz francuski, dyplomata. W czasie II wojny światowej służył po stronie aliantów, jako tajny agent. Największą popularność zdobyły jego powieści: "Most na rzece Kwai" i ''Planeta Małp''.

1915 - Zmarł Edward Likowski, arcybiskup gnieźnieński i poznański, prymas Polski. Opracował w języku polskim katechizm dla młodzieży, który doczekał się kilku wydań. Podczas kulturkampfu przez kilka miesięcy przebywał w więzieniu.

1916 - Urodził się Anatol Radziwonik, pseudonim "Olech”, podporucznik Wojska Polskiego, od 1943 roku w strukturach Armii Krajowej, jeden z dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, ostatni dowódca zorganizowanych struktur polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi nowogródzkiej. Poległ 12 maja 1949 roku podczas próby przebicia się przez pierścień sowieckiej obławy.

1918 - Zmarł Mikołaj Witczak, lekarz, zasłużony dla rozwoju uzdrowiska w górnośląskim Jastrzębiu-Zdroju.

1919 - Sejm Ustawodawczy uchwalił Małą Konstytucję. Oddawała ona władzę ustawodawczą w ręce jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego, zaś wykonawczą w ręce Naczelnika Państwa, którym został Józef Piłsudski.

1920 - Zmarła Hiacynta Marto, portugalska pastuszka, świadek objawienia maryjnego w Fátimie, święta Kościoła katolickiego. Urodziła się 11 marca 1910 roku. W objawieniach Maryja przykazała jej i jej starszemu bratu Franciszkowi, by zachęcali innych do odmawiania różańca, jako zadośćuczynienie za grzechy i w intencji nawrócenia grzeszników.

1922 - Sejm Wileński przyjął uchwałę o przyłączeniu Litwy Środkowej do Polski.

1925 - Urodził się Robert Altman, amerykański pisarz, reżyser i producent filmowy. Laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości. Reżyser między innymi filmów: "M.A.S.H”, "Buffalo Bill i Indianie”, "Trzy kobiety”, "Quintet”, "Vincent i Theo”, "Pret a porte”, "Na skróty” i "Ostatnia audycja”.

1926 - Urodziła się Alicja Czerwińska, pseudonim "Małgorzata”, starszy strzelec, łączniczka dowództwa w batalionie "Parasol” Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Zginęła 14 września 1944 podczas walk na Powiślu. Miała 18 lat.

1927 - Urodził się Sidney Poitier, amerykański aktor i reżyser, a także dyplomata. W 1964 zdobył Oscara za pierwszoplanową rolę w "Polne lilie". Zagrał też między innymi w filmach: "Ucieczka w kajdanach", 'W upalną noc", "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad".

1927 - Urodził się Ibrahim Ferrer, kubański muzyk i wokalista. Międzynarodową sławę zyskał Ibrahim Ferrer dzięki płycie "Buena Vista Social Club" nagranej wraz z Ryem Cooderem w 1997 roku oraz filmowi pod tym samym tytułem w reżyserii Wima Wendersa, który powstał w 1999 roku.

1933 - Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął 21. poprawkę do konstytucji znoszącą prohibicję, pozwalającą na produkcję i sprzedaż niektórych rodzajów napojów alkoholowych.

1935 - Żona kapitana norweskiego statku wielorybniczego Caroline Mikkelsen została pierwszą kobietą, która postawiła nogę na Antarktydzie. Urodziła się 20 listopada 1906 roku, a zmarła 15 września 1998.

1937 - Urodził się Ryszard Kowalczyk, jeden z dwóch braci, którzy 6 października 1971 roku przeprowadzili zamach w Opolu, w budynku Wyższej Szkoły Pedagogicznej, przed obchodami Święta Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Za udział w zamachu został skazany na karę 25 lat więzienia, w 1983 roku został ułaskawiony.

1938 - Język retoromański został czwartym, obok niemieckiego, francuskiego i włoskiego, językiem państwowym w Szwajcarii.

1939 - Urodził się Ryszard Marek Groński, satyryk, poeta, pisarz i dziennikarz. Współpracował z warszawskimi kabaretami literackimi: Szpak, Wagabunda, Dudek i Pod Egidą.

1939 - Urodziła się Antonina Girycz, aktorka teatralna i filmowa. Wystąpiła w ponad 60 filmach i serialach, między innymi w "Rozmowy kontrolowane", "07-zgłoś się", "Samo życie", "Tygrysy Europy" i "M jak miłość".

1940 - Urodziła się Emilia Krakowska, aktorka, filmowa i teatralna. Największą popularność przyniosła jej rola Jagny w "Chłopach", w reżyserii Jana Rybkowskiego z 1972 roku.

1940 - W Zakopanem rozpoczęła się trzecia metodyczna konferencja Gestapo-NKWD. Przedstawiciele Hitlera i Stalina rozmawiali o eksterminacji społeczeństwa polskiego i zwalczaniu polskiego ruchu oporu.

1942 - Z inicjatywy Wacława Krzeptowskiego, przedwojennego lidera Stronnictwa Ludowego, w Nowym Targu powstał proniemiecki, kolaboracyjny Komitet Góralski. Komitet miał stać się zalążkiem przyszłego "Państwa Góralskiego”. Po zajęciu przez Niemców we wrześniu 1939 roku Podhala przedwojenny działacz Obozu Zjednoczenia Narodowego Henryk Szatkowski zaczął przy wsparciu okupanta propagować ideę, jakoby górale byli pochodzenia niemieckiego. Kolaboranci byli zwalczani przez polski ruch oporu.

1942 - W szpitalu więziennym Moabit w Berlinie, według innych źródeł w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, zmarł ksiądz biskup Juliusz Bursche, teolog, działacz narodowy, superintendent Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

1943 - W niemieckim obozie zagłady na Majdanku zmarł Kazimierz Kolbuszewski, historyk literatury. Przed II wojną światową był dziekanem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a także kierownikiem Katedry Historii Literatury Polskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

1943 - Rada Narodowa RP w Londynie podjęła jednomyślnie uchwałę, w której oświadczała, "że integralność obszaru Rzeczypospolitej Polskiej w jej granicach z dnia 1 września 1939 roku oraz jej suwerenność są nienaruszalne i niepodzielne".

1943 - W Warszawie ukazało się pierwsze wydanie "Walki Młodych”, konspiracyjnego organu prasowego Związku Walki Młodych.

1944 - W niemieckim obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen zginął Florian Marciniak, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów.

1944 - Członkowie norweskiego ruchu oporu zatopili na jeziorze Tinnsja prom SF "Hydro” z ładunkiem 16 ton ciężkiej wody, niezbędnej do produkcji niemieckiej bomby atomowej. Wcześniej Brytyjczycy i Amerykanie próbowali bezskutecznie zniszczyć norweską fabrykę produkującą ciężką wodę.

1946 - W wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego w Bergkamen w niemieckim Zagłębiu Ruhry zginęło 405 górników.

1947 - Urodził się Peter Strauss, amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Debiutował na dużym ekranie w 1969 roku w filmie "Cześć, bohaterze! ", a rok później zagrał główną rolę w westernie "Niebieski żołnierz". Największą popularność zdobył za role w serialach telewizyjnych, między innymi w "Pogodzie dla bogaczy".

1947 - Wystrzelona przez Amerykanów rakieta V2 po raz pierwszy w historii wyniosła w przestrzeń kosmiczną, na wysokość 109 kilometrów, zwierzęta. Były to muszki owocowe. Celem misji była ekspozycja żywych organizmów na promieniowanie kosmiczne.

1948 - Urodził się Radosław Piwowarski, reżyser i scenarzysta oraz aktor filmowy. Jest twórcą między innymi filmów: "Pociąg do Hollywood", "Kochankowie mojej mamy", "Kolejność uczuć", "Marcowe migdały", "Autoportret z kochanką", "Yesterday" oraz serialu "Jan Serce".

1957 - Pierwsze posiedzenie Sejmu PRL II kadencji: Aleksander Zawadzki objął stanowisko przewodniczącego Rady Państwa; misję utworzenia nowego rządu powierzono Józefowi Cyrankiewiczowi.

1962 - John Glenn na pokładzie statku Mercury 6, jako pierwszy amerykański astronauta, okrążył Ziemię w locie orbitalnym. Po pięciu godzinach lotu i trzech okrążeniach Ziemi, wodował w specjalnej kapsule na Atlantyku.

1963 - W Nairobi zmarł Eustachy Sapieha, ziemianin, dyplomata, minister spraw zagranicznych II RP, poseł na Sejm z list BBWR.

1965 - Zmarł Michał Waszyński, reżyser filmowy, montażysta i scenarzysta. W okresie międzywojennym wyreżyserował niemal 40 filmów, między innymi: "Znachora", "Gehennę", "Co mój mąż robi w nocy", "Antka policmajstra" i ''Dodka na froncie".

1965 - Amerykańska sonda kosmiczna Ranger 8 po wykonaniu siedmiu tysięcy zdjęć Księżyca rozbiła się o jego powierzchnię. Jej misja trwała prawie 65 godzin.

1966 - Urodziła się Cindy Crawford, amerykańska supermodelka i aktorka. W latach 90. XX wieku stała się częścią "Wielkiej Szóstki” modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną.

1966 - Krzysztof Jasiński założył w Krakowie Teatr STU, od lipca 1997 roku działający, jako Krakowski Teatr Scena STU.

1966 - Zmarł Chester William Nimitz, amerykański admirał, oficer okrętów podwodnych i nawodnych, szef Operacji Morskich, dowódca floty Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku w latach 1941-1945 podczas II wojny światowej.

1967 - Urodził się Kurt Cobain, amerykański wokalista, gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel zespołu Nirvana.

1967 - Urodził się Paweł Mąciwoda-Jastrzębski, gitarzysta basowy, od stycznia 2004 członek niemieckiego zespołu Scorpions.

1968 - Urodził się Paweł Wypych, w latach 2005-2006 sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w 2007 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w latach 2009-2010 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zginął w katastrofie smoleńskiej.

1968 - Wyemitowano pilotowy odcinek amerykańskiego kryminalnego serialu telewizyjnego "Columbo". Rolę główną grał Peter Falk. Łącznie powstało prawie 60 odcinków opowiadających o pracy porucznika Columbo z wydziału zabójstw policji w Los Angeles.

1971 - Wszedł do służby okręt hydrograficzny ORP "Kopernik”. Był w Marynarce Wojennej pierwszym z prawdziwego zdarzenia okrętem o I klasie międzynarodowej i nieograniczonym zakresie pływania.

1972 - Zmarła Maria Goeppert-Mayer, amerykańska fizyczka pochodzenia niemieckiego, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za "odkrycia dotyczące struktury powłokowej jądra atomowego”.

1974 - Na filipińskiej wyspie Lubang został odnaleziony japoński żołnierz Hiro Onoda, ukrywający się w dżungli od zakończenia II wojny światowej. Po powrocie do Japonii Hiro Onoda założył sieć szkół przetrwania.

1976 - Zmarł René Samuel Cassin, francuski polityk i prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W 1944 był współtwórcą UNESCO, w latach 1946-58 był szefem Komisji Praw Człowieka ONZ, a także głównym autorem Powszechnej deklaracji praw człowieka.

1977 - Zmarł Józef Mazur, fizyk, specjalista fizyki niskich temperatur, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kapitan lotnictwa i squadron leader RAF, współautor systemu intensywnego rozpraszania mgły FIDO. W 1960 naukowcy pod jego kierownictwem po raz pierwszy w Polsce skroplili hel.

1981 - Rada Ministrów powołała Komitet do spraw Współpracy ze Związkami Zawodowymi, na jego czele stanął wicepremier Mieczysław F. Rakowski.

1981 - Urodził się Adrian Lamo, amerykański informatyk, programista, jeden z najbardziej znanych członków społeczności hakerów.

1982 - Stan wojenny: Wznowiono wydawanie tygodnika "Polityka".

1987 - Zmarł Jan Ciecierski, aktor teatralny i filmowy, autor pamiętników "Zwyczajne życie aktora". Związany z Polskim Radiem, popularność zdobył, jako Józef Matysiak w popularnej powieści radiowej "Matysiakowie".

1987 - W sklepie komputerowym w Salt Lake City w stanie Utah wybuchła bomba wysłana przez Theodore’a Kaczynskiego "Unabombera”. W ciągu prawie 18 lat od jego bomb zginęły trzy osoby, a 29 zostało rannych. Zamierzał walczyć w ten sposób ze złem wynikającym - w jego mniemaniu - z postępu technicznego.

1991 - W stolicy Albanii Tiranie wielotysięczny tłum obalił pomnik komunistycznego dyktatora Envera Hodży. Było to zwieńczenie trwających od 1990 roku antyrządowych protestów, które doprowadziły do rozpoczęcia procesu demokratyzacji kraju.

1992 - Powstała najwyższa zawodowa angielska liga piłkarska Premier League.

1993 - Zmarł Ferruccio Lamborghini, włoski konstruktor. Od jego nazwiska pochodzi nazwa samochodów sportowych produkowanych w Bolonii.

1993 - Podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego zginął w wypadku swojego auta w Lądku Zdroju kierowca rajdowy Marian Bublewicz. Jego samochód wpadł z zakrętu i uderzył w drzewo.

1995 - Zmarł Robert Bolt, brytyjski dramaturg i scenarzysta filmowy. Zasłynął, jako autor scenariuszy do kostiumowych superprodukcji brytyjskiego kina lat 60. XX wieku: "Lawrence z Arabii", "Doktor Żywago" i "Oto jest głowa zdrajcy".

2002 - 383 osoby zginęły w pożarze pociągu na trasie Kair-Asuan w Egipcie. Do tragedii doszło w nocy. Około godziny 2 zapaliło się jedenaście wagonów. Przerażeni pasażerowie wyskakiwali przez okna. Według oficjalnych źródeł przyczyną pożaru była eksplozja butli gazowej w jednej z kuchenek używanych przez pasażerów podczas podróży.

2003 - Zmarł Jerzy Passendorfer, reżyser, znany z filmów o tematyce okupacyjno-wojennej, takich jak: "Zamach", "Barwy walki", "Skąpani w ogniu”, "Kierunek Berlin", a także popularnego serialu telewizyjnego "Janosik". Urodził się 8 kwietnia 1923 roku. 20. rocznica

2006 - Zmarł Lucjan Wolanowski, dziennikarz, reporter, pisarz, podróżnik, autor między innymi książek: "Klejnot Korony. Reporter w Hongkongu w godzinach zarazy", "Dalej niż daleko", "Poczta do Nigdy - Nigdy", "Upał i gorączka", "Westchnienie za Lapu - Lapu".

2012 - Zmarł Józef Uznański, narciarz, ratownik TOPR i przewodnik tatrzański. Legendarny kurier Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Wsławił się ucieczką przed Niemcami, skacząc z wagonika kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Po wojnie był ścigany przez NKWD.

2013 - NASA ogłosiła odkrycie najmniejszej znanej planety pozasłonecznej Kepler-37b. 10. rocznica

2014 - Ukraińscy milicjanci obrzucili koktajlami Mołotowa zajęty przez opozycję budynek konserwatorium muzycznego w Kijowie. Zerwany został krótkotrwały rozejm i doszło do najbardziej gwałtownych starć rewolucji, zwanej Euromajdanem, pomiędzy demonstrantami a siłami milicji i Berkutu. Zginęło 75 osób, a 567 odniosło obrażenia.

2017 - Zmarł Tadeusz Przemysław Szafer, architekt i urbanista, historyk sztuki, wykładowca akademicki. W latach 1983-85 był zaangażowany w odnowienie Zamku Królewskiego na Wawelu.

2018 - Zmarła Agnieszka Kotulanka, aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Największą popularność przyniosła jej rola Krystyny Lubicz w serialu "Klan".

2020 - Zmarł Andrzej Kasten, żołnierz Armii Krajowej zgrupowania "Ponury", rzeźbiarz, autor pomników, między innymi "Kościuszkowców" w Warszawie. W latach 1943-1944 był żołnierzem Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury” i I batalionu AK "Nurt". Walczył pod pseudonimem "Zulejka”.

2020 - Zmarł Jan Bystrek, botanik, profesor nauk przyrodniczych, specjalista w zakresie: botaniki, florystyki, lichenologii, systematyki, ochrony środowiska, biogeografii, ekologii, lichenoindykacji, ochrony przyrody i krajobrazu. Popularyzator wiedzy o przyrodzie.

2021 - Zmarł profesor Mieczysław Chorąży, lekarz onkolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, Powstaniec Warszawski. Jest autorem wielu publikacji z zakresu biologii nowotworów, między innymi wydanej w 1973 wspólnie z Kazimierzem Duxem książki "Wstęp do biologii nowotworów".

2022 - Zmarła Krystyna Meissner, reżyser teatralny, twórczyni Międzynarodowych Festiwali Teatralnych "Kontakt" i "Dialog". Dyrektor naczelny i artystyczny teatrów w Zielonej Górze, Toruniu, Krakowie i Wrocławiu.

20 lutego - Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

20 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, trwający od 20 do 26 lutego..

20 lutego - Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, trwający od 19 do 25 lutego.

20 lutego - Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę.

Zobacz także

2024-02-24, godz. 23:44 Kartka z kalendarza 24 lutego - Święto narodowe Estonii - Dzień Niepodległości, upamiętniający podpisanie deklaracji o niepodległości w 1918 roku po zakończeniu Rewolucji… » więcej 2024-02-23, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. 23 lutego - Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. 23 lutego - Święto Geografii Wojskowej. 23… » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Kartka zkalendarza 22 lutego - Dzień Myśli Braterskiej - symboliczne święto przyjaźni między skautami a harcerzami, obchodzone w rocznicę urodzin Roberta Baden-Powella, twórcy… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 21 lutego - Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, ustanowiony w 1989 roku podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych… » więcej 2024-02-20, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 20 lutego - Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 20 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem… » więcej 2024-02-19, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 19 lutego - Dzień Nauki Polskiej. 19 lutego - Światowy Dzień Ochrony Ssaków Morskich. 19 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem… » więcej 2024-02-18, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 18 lutego - Dzień Plutona. 18 lutego - Dzień Baterii. » więcej 2024-02-17, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 17 lutego - Dzień Służby Cywilnej. 17 lutego - Światowy Dzień Kota. » więcej 2024-02-16, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 16 lutego - Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. 16 lutego - Dzień Poczty Polskiej. 16 lutego - Święto narodowe Litwy - Dzień… » więcej 2024-02-15, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 15 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Wydarzenie zainaugurowane przez Childhood Cancer International (CCI) w 2002 roku, aby działać… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »