Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2024-03-22, godz. 11:15 Jak pogodzić mobilność społeczną z rezygnacją z paliw kopalnych? Czym będziemy się poruszać za kilkadziesiąt lat? Czy kosmicznymi pojazdami jak z filmów s-f, a może, ze względu na ochronę środowiska, wrócimy do staroświeckich… » więcej 2024-03-21, godz. 11:14 "Jest wiele gałęzi życia, które hotel załatwia za gościa" - Tomasz Kunstler o trendach w branży hotelarskiej Tęsknimy za ciszą i kontaktem z naturą, ale nie chcemy rezygnować z wygód. Stąd mnożą się hotele typu SPA w małych miejscowościach. Czy to taki rodzimy… » więcej 2024-03-20, godz. 16:30 Jak ważną rolę może pełnić teatr w różnych problemach psychicznych? Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Włoch Jak pomóc dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi, nie traktując ich jak pacjentów? Jednym ze sposobów jest wciągnięcie ich w świat sztuki przez… » więcej 2024-03-19, godz. 10:51 Jak uczyć dzieci ekologii, aby motywować je do działania? „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - po lekkiej korekcie, te słowa Jana Zamoyskiego, sprzed 400 lat, pasują jak ulał do naszych… » więcej 2024-03-15, godz. 09:26 "Mogę się podpisać pod każdą z decyzji" - Dariusz Romanowski o werdykcie Akademii Filmowej w sprawie Oscarów Już dawno nie było takiej zgodności, jeśli chodzi o decyzje Amerykańskiej Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej! Obrazy nagrodzone Oscarami podobały się zarówno… » więcej 2024-03-14, godz. 13:40 "Widać zdecydowaną różnicę w podejściu do tego, jak są realizowane lokalna sprawy" - koordynatorka akcji "Masz … Czy samorządność jest istotą demokracji? Ile samorządności jest w naszym kraju i czy Polakom zależy, żeby władza była blisko nich? O to zapytaliśmy… » więcej 2024-03-13, godz. 14:25 "Zgubiłam ją" - Agata Suchocka o szczęśliwie odnalezionej po 25 latach powieści, której premiera już wkrótce Niedawno było głośno o ostatniej powieści Gabriela Garcii Márqueza, która miała być zniszczona, ale jednak trafiła do księgarni. Podobnie ciekawa historia… » więcej 2024-03-12, godz. 17:35 Co z podwórkami, które pozostały w starym budownictwie? Pytamy architekta i urbanistę Czasy, gdy dzieci spędzały wolny czas na podwórkowym trzepaku minęły bezpowrotnie. Co prawda na nowych osiedlach powstają place zabaw, ale co z podwórkami… » więcej 2024-03-11, godz. 09:00 "Marilyn Monroe przyłożyła rękę do stereotypu, że mężczyźni wolą blondynki" - Grzegorz Bortnik "Naiwna, ale najlepiej doradzi. Słaba, ale udźwignie... Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most" - o kobiecie można powiedzieć wszystko, tak jak zrobiła Wisława… » więcej 2024-03-08, godz. 10:01 "Ptaki nie mają nerek i dawanie im solonego pieczywa uszkadza ich układ pokarmowy" - Tomasz Fronckiewicz Wg rządowych danych, każdego dnia znika z naszej planety co najmniej 20 gatunków zwierząt i roślin z winy człowieka! Podejmowane są co prawda także akcje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »