Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-04-24, 12:27

"To moja najlepsza książka" - Sławomir Koper o "Niezwykłej Toskanii"

Toskania [fot. pixabay.com/pl/]
Toskania [fot. pixabay.com/pl/]
Sławomir Koper [fot. archiwum prywatne]
Sławomir Koper [fot. archiwum prywatne]
Sławomir Koper "Niezwykłą Toskanię", jak na siebie, pisał bardzo długo. W efekcie powstał literacki przewodnik po najciekawszych zakątkach tego regionu Włoch z osobistymi wrażeniami na temat dzieł znakomitych artystów epoki średniowiecza i renesansu. Z autorem rozmawiamy także o tym, co, oprócz zabytków, pociąga go w dawnym Księstwie Medyceduszy.
2024-04-23, 13:30

O staropolskiej higienie w czasach brudu rozmawiamy z Kubą Pokojskim

Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Mamy, zaskakujący dla wielu, powód do dumy. Gdy w XVII i XVIII wieku Europa tonęła w nieczystościach a ludzie, nawet z wyższych sfer, po prostu śmierdzieli, w Polsce częste mycie było normą. Gdy w innych krajach zamykano łaźnie i brakowało toalet, nawet w Wersalu, u nas wprowadzano pionierskie rozwiązania, np. drewniane rury z ciepłą wodą.

O staropolskiej higienie w czasach brudu rozmawialiśmy z Kubą Pokojskim, który poświęcił temu zagadnieniu rozdział swojej książki.
2024-04-22, 13:31

Po sukcesie w San Remo, Adrian Dwornicki (AdriatiQ) wydał drugi singiel

Po sukcesie w San Remo, gdzie zdobył pierwsze miejsce, Adrian Dwornicki wydał swój drugi singiel
Po sukcesie w San Remo, gdzie na jednym z festiwali zdobył pierwsze miejsce, Adrian Dwornicki wydał swój drugi singiel. Jako AdriatiQ wykonuje utwór "Anytime", cover włoskiego zespołu Novecento. Nasz gość na co dzień zajmuje się działalnością kulturalną w Otmuchowie, ale nie ukrywa, że na obecnym etapie skupia się na swej pasji muzycznej. I o niej właśnie rozmawialiśmy.
2024-04-19, 10:59

"Mamy darmowe aplikacje do poruszania się po lesie. Zachęcam, by korzystać z tego" - Tomasz Fronckiewicz

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej ma wyrosnąć dodatkowych trzy miliardy drzew. W tym celu prowadzone są w nich coroczne akcje #sadziMY, w której każdy może wziąć udział. W Polsce rozdawanie sadzonek drzew rozpoczęto w ubiegłym tygodniu. O tym, jak ważna jest rola drzew w walce z ociepleniem klimatu i innych "dendrologicznych" zaletach, rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-04-18, 09:40

"Niestety, czas który mamy pokazuje, że przyszłość może być bardzo trudna, ale musimy się z nią zmierzyć" - dr Grzegorz Balawajder

Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Szwecja mierzy się z problemem rosnącej przestępczości, zwłaszcza wśród migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Co jakiś czas docierają do nas tego typu informacje z różnych krajów europejskich. Nie negując ich prawdziwości, rodzi się jednak pytanie, czy nie jesteśmy w pewien sposób manipulowani, aby straszyć nas obcymi albo w innym celu. Rozmawialiśmy o tym z politologiem dr. Grzegorzem Balawajderem.
2024-04-16, 11:34

Dlaczego husaria była tak skuteczna? Posłuchaj rozmowy z autorem "Wielkiej księgi husarii"

Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Obok ułanów, husaria to chyba najbardziej malownicza formacja wojskowa, obrosła legendami i uwieczniona w literaturze i malarstwie. Już wkrótce na naszym rynku ukaże się "Wielka księga husarii" Kuby Pokojskiego, z którym rozmawialiśmy między innymi o tym, dlaczego skrzydlaci żołnierze byli tak skuteczni i tak niewiele ponosili strat.
2024-04-15, 11:37

"Kobiet walczących z bronią w ręku w historii trochę było" - Grzegorz Bortnik

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kto słyszał o Matyldzie Ogórkównej urodzonej 12 kwietnia 1897 roku? Poza historykami zajmującymi się powstaniami śląskimi, pewnie niewielu. Tymczasem była to prawdopodobnie jedyna kobieta, która walczyła w jednym z nich z bronią w ręku. O niej i innych zapomnianych bohaterkach polskiej historii rozmawialiśmy z Grzegorzem Bortnikiem.
2024-04-12, 12:02

Kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony - dlaczego polskie filmy mają takie niedostatki?

Dariusz Romanowski i Barbara Białowąs [fot. Beata Granatowska]
Dariusz Romanowski i Barbara Białowąs [fot. Beata Granatowska]
Polskie filmy zyskują nagrody i, dzięki platformom, dużą oglądalność. Jednak jeden zarzut utrzymuje się od lat - kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony. Dlaczego, mimo sukcesów na innych filmowych odcinkach, wciąż jest problem, by widzowie rozumieli, co mówią aktorzy?Sprawą zajęliśmy się z reżyserką Barbarą Białowąs i ekspertem filmowym Dariuszem Romanowskim.
2024-04-10, 15:20

"My innych takich parków w województwie w zasadzie nie mamy" - Iwona Solisz o zabytkowym parku w Pokoju

Iwona Solisz [fot. Marcin Skomudek]
Iwona Solisz [fot. Marcin Skomudek]
Park w Mosznej zyskał poważną konkurencję! W Pokoju brakuje co prawda pałacu, bo został doszczętnie zniszczony, ale nowo otwarty park imponuje połączeniem historii z nowoczesnością . O jednym i drugim rozmawialiśmy z Iwoną Solisz, jedną z patronek tego przedsięwzięcia.
1234567

Zobacz także

2024-02-22, godz. 09:46 "Fenomenalny umysł" - dr. hab. Kazimierz Ożóg o Zdzisławie Beksińskim "Jakie życie, taka śmierć " - te słowa piosenki Edyty Geppert pasują do Zdzisława Beksińskiego. Jego życiorys, zarówno artystyczny, jak i prywatny, przenikał… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 "Tę listę lektur naprawdę trzeba zmienić" - Magdalena Góra, nauczycielka języka polskiego Spis lektur ponownie pod lupą! Tym razem, jak zapewnia ministra edukacji, nie będzie rewolucji tylko lekka korekta, a konkretnie "odchudzenie" listy książek… » więcej 2024-02-20, godz. 12:00 „Wierzę, że obejmie się ubezpieczeniem społecznym artystów i uważam, że wybitne postaci powinny mieć ministerialne… Ministerstwo kultury wznawia prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego - tak brzmi rządowa informacja. Ale kim właściwie jest zawodowy artysta i jak mu… » więcej 2024-02-19, godz. 11:30 "Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem, zachwyciłem się" - Dariusz Romanowski o "Kajś. Opowieść o Górnym… Gdzieś, to po śląsku "Kajś" i ten tytuł książki Zbigniewa Rokity jest znaczący. Autor pokazuje skomplikowane losy tego regionu, rozdartego przez wieki… » więcej 2024-02-15, godz. 13:07 Dlaczego Ameryka Łacińska stała się kontynentem nadziei dla tysięcy niemieckich nazistów? Posłuchaj rozmowy z autorem… Jak to się stało, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych, Jozef Mengele dożył spokojnie późnej starości? Z Mirosławem Olszyckim Olsensisem, autorem… » więcej 2024-02-15, godz. 09:08 Czy uczucia były ważne dla mieszkańców wsi, pytamy etnolog z Muzeum Wsi Opolskiej Miłość i przyjaźń, opiewana we literaturze i sztuce, przez wieki zarezerwowana była dla "dobrze urodzonych", nawet mieszczanie rzadko stawali się bohaterami… » więcej 2024-02-14, godz. 14:57 "Chęci to za mało!" - tak uważają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego apelują do rządu o konkretne i szybkie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z postulatów jest jak… » więcej 2024-02-12, godz. 13:24 Czego boją się i czym fascynują w baśniach nasi wschodni sąsiedzi? Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czaplą Choć jesteśmy narodem słowiańskim, bardziej znamy baśnie Duńczyka Andersena czy Niemców, braci Grimm niż ukraińskie czy rosyjskie. Tę lukę wypełnia… » więcej 2024-02-12, godz. 10:10 Czy da się dziś żyć bez pestycydów i detergentów? Okazuje się, że tak! Był czas, gdy nie wyobrażaliśmy sobie życia bez detergentów, zawierających substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Dziś coraz częściej pojawiają… » więcej 2024-02-09, godz. 14:27 "Koszt wykonania kary śmierci to ponad 3 mln dolarów" - prof. Tomasz Grzyb Prawie połowa Polaków popiera karę śmierci! Czy to jedynie deklaracja słowna czy rzeczywista radykalizacja postaw? Z badań wynika, że surowych kar domagają… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »