Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-04-23, 13:30

O staropolskiej higienie w czasach brudu rozmawiamy z Kubą Pokojskim

Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Mamy, zaskakujący dla wielu, powód do dumy. Gdy w XVII i XVIII wieku Europa tonęła w nieczystościach a ludzie, nawet z wyższych sfer, po prostu śmierdzieli, w Polsce częste mycie było normą. Gdy w innych krajach zamykano łaźnie i brakowało toalet, nawet w Wersalu, u nas wprowadzano pionierskie rozwiązania, np. drewniane rury z ciepłą wodą.

O staropolskiej higienie w czasach brudu rozmawialiśmy z Kubą Pokojskim, który poświęcił temu zagadnieniu rozdział swojej książki.
2024-04-22, 13:31

Po sukcesie w San Remo, Adrian Dwornicki (AdriatiQ) wydał drugi singiel

Po sukcesie w San Remo, gdzie zdobył pierwsze miejsce, Adrian Dwornicki wydał swój drugi singiel
Po sukcesie w San Remo, gdzie na jednym z festiwali zdobył pierwsze miejsce, Adrian Dwornicki wydał swój drugi singiel. Jako AdriatiQ wykonuje utwór "Anytime", cover włoskiego zespołu Novecento. Nasz gość na co dzień zajmuje się działalnością kulturalną w Otmuchowie, ale nie ukrywa, że na obecnym etapie skupia się na swej pasji muzycznej. I o niej właśnie rozmawialiśmy.
2024-04-19, 10:59

"Mamy darmowe aplikacje do poruszania się po lesie. Zachęcam, by korzystać z tego" - Tomasz Fronckiewicz

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej ma wyrosnąć dodatkowych trzy miliardy drzew. W tym celu prowadzone są w nich coroczne akcje #sadziMY, w której każdy może wziąć udział. W Polsce rozdawanie sadzonek drzew rozpoczęto w ubiegłym tygodniu. O tym, jak ważna jest rola drzew w walce z ociepleniem klimatu i innych "dendrologicznych" zaletach, rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-04-18, 09:40

"Niestety, czas który mamy pokazuje, że przyszłość może być bardzo trudna, ale musimy się z nią zmierzyć" - dr Grzegorz Balawajder

Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Szwecja mierzy się z problemem rosnącej przestępczości, zwłaszcza wśród migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Co jakiś czas docierają do nas tego typu informacje z różnych krajów europejskich. Nie negując ich prawdziwości, rodzi się jednak pytanie, czy nie jesteśmy w pewien sposób manipulowani, aby straszyć nas obcymi albo w innym celu. Rozmawialiśmy o tym z politologiem dr. Grzegorzem Balawajderem.
2024-04-16, 11:34

Dlaczego husaria była tak skuteczna? Posłuchaj rozmowy z autorem "Wielkiej księgi husarii"

Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Kuba Pokojski [fot. archiwum prywatne]
Obok ułanów, husaria to chyba najbardziej malownicza formacja wojskowa, obrosła legendami i uwieczniona w literaturze i malarstwie. Już wkrótce na naszym rynku ukaże się "Wielka księga husarii" Kuby Pokojskiego, z którym rozmawialiśmy między innymi o tym, dlaczego skrzydlaci żołnierze byli tak skuteczni i tak niewiele ponosili strat.
2024-04-15, 11:37

"Kobiet walczących z bronią w ręku w historii trochę było" - Grzegorz Bortnik

Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kto słyszał o Matyldzie Ogórkównej urodzonej 12 kwietnia 1897 roku? Poza historykami zajmującymi się powstaniami śląskimi, pewnie niewielu. Tymczasem była to prawdopodobnie jedyna kobieta, która walczyła w jednym z nich z bronią w ręku. O niej i innych zapomnianych bohaterkach polskiej historii rozmawialiśmy z Grzegorzem Bortnikiem.
2024-04-12, 12:02

Kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony - dlaczego polskie filmy mają takie niedostatki?

Dariusz Romanowski i Barbara Białowąs [fot. Beata Granatowska]
Dariusz Romanowski i Barbara Białowąs [fot. Beata Granatowska]
Polskie filmy zyskują nagrody i, dzięki platformom, dużą oglądalność. Jednak jeden zarzut utrzymuje się od lat - kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony. Dlaczego, mimo sukcesów na innych filmowych odcinkach, wciąż jest problem, by widzowie rozumieli, co mówią aktorzy?Sprawą zajęliśmy się z reżyserką Barbarą Białowąs i ekspertem filmowym Dariuszem Romanowskim.
2024-04-10, 15:20

"My innych takich parków w województwie w zasadzie nie mamy" - Iwona Solisz o zabytkowym parku w Pokoju

Iwona Solisz [fot. Marcin Skomudek]
Iwona Solisz [fot. Marcin Skomudek]
Park w Mosznej zyskał poważną konkurencję! W Pokoju brakuje co prawda pałacu, bo został doszczętnie zniszczony, ale nowo otwarty park imponuje połączeniem historii z nowoczesnością . O jednym i drugim rozmawialiśmy z Iwoną Solisz, jedną z patronek tego przedsięwzięcia.
2024-04-09, 16:50

"Przed nami dużo do zrobienia" - Łukasz Wielgosz o nowym Ministerstwie ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

Łukasz Wielgosz [fot. https://www.fundacjaavalon.pl]
Łukasz Wielgosz [fot. https://www.fundacjaavalon.pl]
Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego działa od niedawna i ma wiele do zrobienia, bo "obywatelskość" nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Jednym z jej przejawów jest dbałość o tych najsłabszych i tym zajmie się Łukasz Wielgosz z Fundacji Avalon. Z ekspertem nowego resortu rozmawialiśmy o najważniejszych zadaniach, jakie go czekają.
1234567

Zobacz także

2024-03-06, godz. 12:45 "Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego" - posłuchaj rozmowy z autorem książki O tym, że życie to nie bajka, wie każdy, ale chyba niewielu zna jego najciemniejsze strony. Tymczasem są takie zawody, które zmuszają do tego, jak np. kurator… » więcej 2024-03-05, godz. 13:44 "Polityka to jest coś, co wyróżnia człowieka od świata zwierząt" - Zbigniew Bujak Polityka, na ogół, źle się nam kojarzy, również ci, którzy ją uprawiają. Stąd deklaracje "polityka to bagno", "polityk kłamie i myśli tylko o kolejnych… » więcej 2024-03-04, godz. 11:07 "Widać, że to jest porażka, ale bardzo ambitna porażka" - Dariusz Romanowski o filmie "Sami swoi. Początek" Jaki jest sens dopisywania początków, końców czy pobocznych wątków do kultowych filmów? Pytanie to jest aktualne, bo polscy widzowie mają właśnie okazję… » więcej 2024-03-01, godz. 11:38 "Właściwy człowiek na właściwym miejscu" - prof. Adam Drosik o Radosławie Sikorskim Głośno się zrobiło o Radosławie Sikorskim, tym razem, prawie bez kontrowersji, pozytywnie. Minister Spraw Zagranicznych zyskał podziw na świecie swoim wystąpieniem… » więcej 2024-02-28, godz. 13:04 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Jak do tego doszło? Dziś, kiedy kolejki ustawiają się co najwyżej przed modnymi lokalami, no i oczywiście do lekarza, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś stało się... po wszystko… » więcej 2024-02-28, godz. 10:39 O kondycji piosenek dla dzieci rozmawiamy z Darią Pakosz Kiedyś każde pokolenie miało swoich idoli muzycznych, także to najmłodsze. A czego dziś słuchają dzieci i gdzie próbują swoich sił? Według niektórych… » więcej 2024-02-27, godz. 11:11 "Każde zakłócenie w funkcjonowaniu psychicznym jest zawsze sprawą indywidualną" - Jacek Lekki Kiedy pojawiają się problemy psychiczne, pomoc potrzebna jest od zaraz, podobnie jak właściwa diagnoza. A z tym w Polsce jest kiepsko! Jeśli nie stać cię… » więcej 2024-02-26, godz. 11:40 Przedwiośnie - czas trudny, jak radzić sobie ze spadkiem energii? O co chodzi z tym ugorowaniem, przeciw któremu tak protestują rolnicy? I jak zregenerować organizm po zimie, bo chyba wielu z nas czuje znużenie i różne… » więcej 2024-02-23, godz. 14:00 "Im młodsze pokolenie, tym krótsze wypowiedzi, takie wręcz... monosylaby" - Mirosław Oczkoś O język ojczysty zawsze warto dbać, nie tylko z jakiejś konkretnej okazji. Dlatego, dzień po Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, rozmawialiśmy z Mirosławem… » więcej 2024-02-22, godz. 09:46 "Fenomenalny umysł" - dr. hab. Kazimierz Ożóg o Zdzisławie Beksińskim "Jakie życie, taka śmierć " - te słowa piosenki Edyty Geppert pasują do Zdzisława Beksińskiego. Jego życiorys, zarówno artystyczny, jak i prywatny, przenikał… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »