Radio Opole » Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa » Zobacz zdjęcie, przeczytaj tekst » Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”…
2020-04-07, 12:41 Autor: Oprac.AL

Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zaglądajcie, codziennie nowe zdjęcie! (2)

Zdjęcie 2. Sekcja wodna LPŻ Opole, początek lat 50. Może ktoś ze słuchaczy rozpozna kogoś na tym zdjęciu? [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Zdjęcie 2. Sekcja wodna LPŻ Opole, początek lat 50. Może ktoś ze słuchaczy rozpozna kogoś na tym zdjęciu? [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać w starych pudłach i szufladach, zeskanować stare zdjęcia, slajdy, powybierać, co ciekawsze i zgłosić do konkursu? Zdjęcia można przesyłać do końca kwietnia! Więcej informacji o konkursie tu: „75 lat w żeglarskim obiektywie” - weź udział w konkursie!

Na zachętę wzięcia udziału w konkursie publikujemy w tym miejscu po jednym zdjęciu z różnych okresów opolskiego żeglarstwa. Najstarsze jest z 1947 roku! Zaglądajcie! Codziennie nowe zdjęcie wraz z opisem. Źródłem tekstu i zdjęć jest książka Ryszarda Sobieszczańskiego „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”
.

Zdjęcie 2.
Sekcja wodna LPŻ Opole, początek lat 50.
Opis (2):

Kiedy w 1950 roku Związek Harcerstwa Polskiego przestał formalnie istnieć i jego miejsce zajął Związek Młodzieży Polskiej, wzorowany na radzieckich pionierach, zdecydowana większość harcerzy starszych nie miała co ze sobą zrobić. Dlatego całe drużyny o profilu żeglarskim przechodziły w szeregi Ligi Morskiej, która została reaktywowana już w 1944 roku. W 1946 roku uznano Ligę Morską za stowarzyszenie wyższej użyteczności społecznej i zaczęto budować silne struktury organizacji w polskich miastach.

Powiatowa Liga Morska działała w Opolu już od października 1945 roku. Głównymi jej organizatorami byli Tadeusz Datoń i Szwarc (imię nieznane). Na nadzwyczajnym zjeździe Ligi Morskiej Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego, który odbył się 17 lutego 1947 roku w Katowicach, a do którego to okręgu były przypisane tereny późniejszej Opolszczyzny, stwierdzono przeprowadzenie latem 1946 roku szkoleń wodnych w Opolu nad Odrą i w Turawie.

Liga Morska pierwszą swoją siedzibę miała w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, a później na ulicy Kołłątaja 8. W tym samym roku powstała sekcja żeglarska w Opolu, a w kolejnych latach – w Brzegu, Turawie, Koźlu, Raciborzu, Ozimku i Otmęcie. Sekcja w Opolu miała swoją siedzibę na ul. Kowalskiej nad Odrą. Pierwszymi działaczami byli: Tadeusz Datoń, Robert Czarniecki, Myśliński w stopniu st. bosmana, Flądro w stopniu kapitana, Dyrczan, Baryszcziuk, Bronisław Petryszyn, Mieczysław Sokół, Jerzy Pawłowicz i Tadeusz Werschner.

Pierwszym sprzętem pływającym, jakim dysponowała sekcja, były tzw. płaskodenki, kajaki żaglowe P-7, szalupy sześciowiosłowe, kajaki i piękny duży jacht kabinowy „Panna Wodna” o powierzchni żagla 25 m², otrzymany ze Szczecina, a przejęty po niemieckich żeglarzach. Na P-7 pływano po Odrze już w 1947 roku. Kabinowy jacht trafił do Opola w 1949 roku. Jego nazwę zmieniono na „Bryza”. Pierwsze dwa lata pływał po Odrze w Opolu, dopiero 26 czerwca 1951 roku opolscy żeglarze popłynęli w swój pierwszy spływ jachtem „Bryza” do Wrocławia.

Cdn. Więcej w książce Ryszarda Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017".

Zobacz także

2020-04-24, godz. 09:14 Biesem dookoła Europy. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (12) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-23, godz. 09:14 Jacht Klub Opolski. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (11) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-22, godz. 09:10 Opolska Barka. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (10) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-21, godz. 10:20 Drugi opolski jacht pełnomorski s/y Bies. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!… Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-20, godz. 12:45 Opolskie bojery. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie! (8) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-17, godz. 10:20 Chorągwiany Ośrodek Wodny ZHP w Turawie. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!… Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-16, godz. 10:23 Fala Brzeg. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!(6) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-14, godz. 10:10 Jola Bryza - pierwszy kabinowy jacht na Opolszczyźnie. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz… Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-14, godz. 10:01 Darem Opola do Londynu. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!(4) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej 2020-04-08, godz. 12:43 Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zaglądajcie, codziennie nowe zdjęcie! (3) Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »