Radio Opole » Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa » Zobacz zdjęcie, przeczytaj tekst » Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”…
2020-04-06, 11:49 Autor: Oprac.AL

Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zaglądajcie, codziennie nowe zdjęcie! (1)

Zdjęcie 1. [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Zdjęcie 1. [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać w starych pudłach i szufladach, zeskanować stare zdjęcia, slajdy, powybierać, co ciekawsze i zgłosić do konkursu? Zdjęcia można przesyłać do końca kwietnia! Więcej informacji o konkursie tu: „75 lat w żeglarskim obiektywie” - weź udział w konkursie!

Na zachętę publikujemy w tym miejscu po jednym zdjęciu z różnych okresów opolskiego żeglarstwa. Najstarsze jest z 1947 roku! Zaglądajcie! Codziennie nowe zdjęcie wraz z opisem. Źródłem tekstu i zdjęć jest książka Ryszarda Sobieszczańskiego „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”.

Zdjęcie 1.
Obóz II Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej drużyny w Łebie, 1947. Członkowie: Leszek Grodzki, Zenek Held, Rysiek Pająk, Sałaciak, Jerzy Kubicha, Marian Wawrzynek, Stanisław Stefański, Jerzy Pelc, Mietek Sokół, Henio Dąbrowski, Olek Jakimow, Rysio Starczew
Opis (1):
8 kwietnia 1945 roku w Opolu została zorganizowana Komenda Opolskiego Hufca Harcerzy, która mieściła się w budynku dzisiejszej redakcji „Nowej Trybuny Opolskiej”. Już w lipcu w składzie komendy hufca powołany został referat drużyn żeglarskich, za który odpowiedzialny był Tadeusz Pietrucha oraz Szwarc (imię nieznane). Na Śląsk Opolski zjeżdżali również polscy harcerze, instruktorzy, członkowie Szarych Szeregów, przedwojenni żeglarze, wodniacy. Ale też ujawniali się opolscy skauci tworzący Związek Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Między innymi Ignacy i Eugeniusz Weberowie-Kuźniewscy. Już wiosną 1945 roku Tadeusz Datoń, Mrocheń (imię nieznane) i Tadeusz Pietrucha założyli Harcerską Drużynę Żeglarską. Niestety z niewiadomych powodów drużyna nie przetrwała i wiosną 1946 roku przestała istnieć.

W tym samym czasie, wiosną 1945 z inicjatywy Jana Frączaka powstała I Drużyna Harcerska im. Bronisława Koraszewskiego. Nowa drużyna była kontynuatorką przedwojennej drużyny z Opola, której założycielem w roku 1924 był Ignac Weber-Kuźniewski. Jego syn Eugeniusz w maju 1945 roku został przybocznym. Drużyna rozrastała się dynamicznie i w następnym roku nastąpił podział na trzy drużyny samodzielne. Wtedy oficjalnie powstała II Harcerska Drużyna Żeglarska im. Mariusza Zaruskiego, której stery przejął Andrzej Drapella – warszawiak, członek Szarych Szeregów. Młody Drapella już jesienią 1945 roku skupiał wokół siebie harcerzy zainteresowanych tematyką wodniacką. Kolejno drużynowymi byli Jerzy Pawłowicz i Tadeusz Werschner. Drużynę tworzyli repatrianci z Kresów Wschodnich, warszawiacy, ale też Ślązacy. Wielu z tych starszych harcerzy działało w AK, co skupiło zwiększoną uwagę UB, które traktowało drużynę jako „podchorążówkę” AK.

W dniach 4 stycznia – 25 kwietnia 1947 odbył się pierwszy kurs na żeglarza i sternika śródlądowego, który został przeprowadzony na terenie harcerskiej przystani w Opolu nad Odrą. Latem harcerze zorganizowali swój pierwszy obóz szkoleniowy w Centrum Wychowania Morskiego w Łebie. Instruktorem był Andrzej Drapella Na obóz drużyna pojechała w jednolitych białych mundurach, zakupionych przez Hufiec Opole. Tam po raz pierwszy młodzi żeglarze z Opola zetknęli się z pływaniem na dużych łodziach wiosłowo-żaglowych. Obóz był kamieniem milowym w rozwoju harcerzy.

Cdn. Więcej w książce Ryszarda Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017".
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »