Radio Opole » Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa » Zobacz zdjęcie, przeczytaj tekst » Fala Brzeg. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego…
2020-04-16, 10:23 Autor: Oprac. AL

Fala Brzeg. Wyrusz w „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”. Zobacz nowe zdjęcie!(6)

Zdjęcie 6. Grzegorz i Wojtek Wionczkowie. Asy z klubu Fala Brzeg [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Zdjęcie 6. Grzegorz i Wojtek Wionczkowie. Asy z klubu Fala Brzeg [fot. z książki R. Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017"]
Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać w starych pudłach i szufladach, zeskanować stare zdjęcia, slajdy, powybierać, co ciekawsze i zgłosić do konkursu? Zdjęcia można przesyłać do końca kwietnia! Więcej informacji o konkursie tu: „75 lat w żeglarskim obiektywie” - weź udział w konkursie! Na zachętę wzięcia udziału w konkursie publikujemy w tym miejscu po jednym zdjęciu z różnych okresów opolskiego żeglarstwa. Najstarsze jest z 1947 roku! Zaglądajcie, zobaczyć kolejne nowe zdjęcie wraz z opisem. Źródłem tekstu i zdjęć jest książka Ryszarda Sobieszczańskiego „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”.

Zdjęcie nr 6
Grzegorz i Wojtek Wionczkowie. Asy z klubu Fala Brzeg


Opis (6):

Rozwój Ligi Morskiej w Opolu w 1945 roku, dał pozytywny przykład do zakładania kolejnych oddziałów w największych miastach przyszłego województwa opolskiego. Tam gdzie była woda, tam były warunki do tego, by takie oddziały zakładać. Szczególny walor stanowiła rzeka Odra, która przepływa przez Opole, Kędzierzyn-Koźle i Brzeg. Uwarunkowanie geograficzne tych miast, położonych nad rzeką stanowiło doskonałe podłoże do zakładania klubów żeglarskich w tych miastach. Tak było również i w Brzegu. Trzech miłośników sportów wodnych: Kalarus, Szymanski oraz Barsak utworzyli 1 października 1948 roku Klub Wodny Ligi Morskiej w Brzegu. Pierwsza siedziba miała miejsce na prawym brzegu, czystej jeszcze wtedy Odry, w pobliżu śluzy. Początki działalności klubu to przede wszystkim spotkania, prace w klubie oraz wioślarstwo na Odrze, bo klub mógł poszczycić się dwoma kajakami.


W 1952 roku członkowie klubu: Szymczak i Wiatrowski, jako pierwsi zdobyli stopnie żeglarskie. Rok później, 25 lipca Walek Kozieł i Zbigniew Kuczyński na obozie w ośrodku LPŻ w Turawie zdobyli pierwsze stopnie sternika jachtowego III klasy. W tamtym czasie klub specjalizował się w dwóch dyscyplinach: wioślarstwie i żeglowaniu. W wojewódzkich Zawodach Kajakowych, na których przedstawiciele klubu wystąpili po raz pierwszy, zdobyto drugie miejsce co było wielkim klubowym sukcesem. Warto nadmienić, że członkowie klubu regularnie jeździli do Turawy zdobywać stopnie, a przede wszystkim brać udział w wielu spartakiadach, Wieloboju Morskim, a także w regatach organizowanych przez klub LPŻ Turawa.

W 1962 roku w Fabryce Siewników w Brzegu, w którym pracowało wielu klubowiczów podjęto decyzję o organizacji ośrodka zakładowego w Sarnowicach nad Jeziorem Otmuchowskim. Mimo zmian i ogromnej pracy na rzecz rozbudowy ośrodka, żeglarze „Fali” Brzeg poszerzali swoje umiejętności żeglarskie. Pierwszym sternikiem morskim został Zbyszek Kuczyński i to on razem z Walkiem Koziełem zaszczepiali żeglarstwo morskie w klubie, doprowadzając do tego, że w 1967 roku brzescy żeglarze wyruszyli na swój pierwszy klubowy rejs na „Darze Opola.”

Klub Fala nadal ma swoją bazę w Sarnowicach nad Jeziorem Otmuchowskim


Cdn. Więcej w książce Ryszarda Sobieszczańskiego "Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017".
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »