Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto może zostać posłem?
2019-09-06, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może zostać posłem?

13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto może zostać posłem.
Bierne prawo wyborcze do Sejmu, przysługuje każdej osobie, która posiada czynne prawo wyborcze - tak stanowią przepisy. A tłumacząc to w prostych słowach, prawo do bycia wybranym na posła ma każda osoba, która może głosować w wyborach parlamentarnych. Jest jednak tutaj jedna różnica.
Kto może zostać posłem
Prawo do głosowania ma osoba, która ukończyła 18 lat, ale prawo do kandydowania na posła ma osoba, która ukończyła 21 lat, nawet jeśli 21-sze urodziny ma w dniu wyborów.

Kandydat nie może być jednak pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu – czyli kandydatem na posła, a tym samym posłem, nie mogą zostać osoby skazane, wobec których sądy stosują jako dodatkowy środek karny pozbawienie praw publicznych, w tym pozbawienie czynnego prawa wyborczego.

Kandydować na posłów nie mogą także osoby pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, a trybunał ten może wydać taki wyrok w stosunku do pełniących najwyższe funkcje w państwie czyli: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, ministrowie, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, posłowie i senatorowie w związku z naruszeniem przez nie Konstytucji lub ustaw.

Biernego prawa wyborczego nie mają także ubezwłasnowolnieni orzeczeniem sądu – osoby częściowe lub całkowite pozbawione zdolności do czynności prawnych.

Jest jeszcze jedna kwestia, kwestia lustracji. Kandydować nie mogą kłamcy lustracyjni, czyli ci, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, na podstawie ustawy lustracyjnej.

Ponadto nie mają prawa wybieralności osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe.

Żeby kandydować trzeba być zgłoszonym przez komitet wyborczy. Nie można starać się o mandat posła indywidualnie. Zgłoszenia kandydatury posła może dokonać komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców lub koalicyjny komitet wyborczy. Ale żeby mógł to zrobić, pod listą kandydatów na posłów musi zebrać 5 tys. podpisów, a do listy popartej podpisami musi dołączyć pisemne zgody kandydatów na kandydowanie, oświadczenia lustracyjne lub oświadczenie o wcześniejszym złożeniu takiego dokumentu i pisemne oświadczenie kandydata o posiadaniu prawa wybieralności,czyli biernego prawa wyborczego.

Jest więc trochę wymogów i formalności do spełnienia, ale nie jest to takie trudne liczbę zgłoszonych kandydatów.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »