Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Cisza wyborcza
2019-09-26, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie 21-szej, jeśli czas na głosowanie nie zostanie przedłużony - mówi Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy
Cisza wyborcza
- To nic innego jak przerwa w dostawie bodźców dotyczących kandydatów. Wszystko to, co zawisło na mieście, (plakaty, banery) wszystkie ulotki, które trafiły do naszych skrzynek już zostają - mówi komisarz wyborczy.

W czasie ciszy wyborczej nie mogą pojawić się jednak nowe materiały wyborcze. Kandydaci nie mogą zorganizować konferencji prasowej.

- Cisza wyborcza została wprowadzona dość dawno, kiedy nie było jeszcze internetu. Organy ścigania są zasypywane doniesieniami o tym, że pojawiła się w internecie nowa treść i trudno jest im sprawdzić, kiedy dany materiał się pojawił i czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej.
Apel do kandydatów. Wybory to proces, trwał przez dłuższy czas. Kandydaci mieli wystarczająco dużo czasu, żeby kampanię prowadzić, i przez dwa dni mogą uszanować ciszę wyborczą - mówi komisarz Joanna Maksymowicz-Szczepańska.

To, czy doszło do złamania ciszy wyborczej oceniają organy ścigania. Nie tylko kandydaci i komitety mogą naruszyć ciszę wyborczą.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »