Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do…
2019-09-05, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu)

W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach do Senatu nie są takie same, nie pokrywają się. Każdy okręg wyborczy w posiada określoną liczbę mandatów, które określane są na podstawie liczby ludności zamieszkujących dany okręg.
Okręgi jednomandatowe i okręgi wielomandatowe
Każdy region będzie reprezentowany przez inną liczbę polityków. W wyborach do Sejmu całe województwo opolskie to jeden okręg wyborczy na który przypada 12 mandatów, czyli wybieramy w nim 12 posłów.

- A w wyborach do Senatu mamy na terenie naszego województwa 3 okręgi wyborcze. - wyjaśnia politolog dr Błażej Choroś. - Te wybory są inaczej zorganizowane bo mamy do czynienia z wyborami większościowymi. W wyborach do Senatu okręg jest jednomandatowy, więc mandat dostaje ten kandydat, który dostał najwięcej głosów. Zwycięzca bierze wszystko.

Może dojść do sytuacji, że dwóch lub więcej polityków otrzymało taką samą liczbę głosów. Co wtedy? O pierwszeństwie decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden kandydat uzyskał przewagę. Jeśli takie rozstrzygnięcie nie jest możliwe, o przyznaniu mandatu decyduje losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej.

Opolszczyzna jest w grupie województw z najmniejszą liczbą mandatów senatorskich. Wynika to z liczby ludność. Trzech sanatorów, tak jak my mają również: województwo lubuskie, podlaskie, świętokrzyskie. Najwięcej, bo 13 mandatów senatorskich mają województwa mazowieckie i śląskie. Zazwyczaj okręgi wyborcze do Senatu obejmują obszar całego miasta lub poszczególnych części województwa. Granice tych okręgów nie mogą naruszać okręgów wyborczych do Sejmu. Miasta powyżej 500 tysięcy mieszkańców mogą zostać podzielone na kilka jednostek. Obowiązujące okręgi wyborcze zostały wyznaczone w 2011 roku.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »