Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kto może głosować za granicą?
2019-09-24, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może głosować za granicą?

- Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą - wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Aby zagłosować za granicą, trzeba zgłosić ten zamiar właściwemu konsulowi. Należy to zrobić najpóźniej w trzecim dniu przed wyborami. W przypadku zbliżających się wyborów jest to więc czwartek 10 października.
Głsowanie za granicą
Głsowanie za granicą
Zgłoszenie konsulowi można przesłać mailem, faksem, listownie, można to zrobić ustnie, lub telefonicznie.

Imię, nazwisko, datę urodzenia, imię ojca, PESEL, adres zamieszkania za granicą, adres zamieszkania w Polsce, numer ważnego paszportu, datę i miejsce jego wydania a w państwach, do których można pojechać bez paszportu, można podać numer dowodu osobistego.

Za granicą można zagłosować także bez uprzedniego zgłoszenia tego zamiaru konsulowi.
Jeśli w kraju, w swojej gminie wyborca pobrał wcześnie zaświadczenie o prawie do głosowania możne, przedkładając to zaświadczenie zagłosować za granicą.

- Takie Zaświadczenia wydaje się do 11 października - przypomina dyrektor Tkacz.

W większości przypadków punkty głosowania są wyznaczone w ambasadach bądź konsulatach. Głosując za granicą w lokalu wyborczym otrzymamy listę kandydatów zarejestrowanych w okręgu Warszawa-Śródmieście.

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »