Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Rejestr wyborców
2019-09-11, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rejestr wyborców

Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą oddać głos w danym lokalu wyborczym w okręgu wyborców.
11 09g12 40 poradnik 15 rejestr wyb
Dobrze jest sprawdzić, czy jest się w spisie i w rejestrze wyborców, jeśli zmieniało się od ostatnich wyborów miejsce zameldowania lub jeśli w poprzednich wyborach wpisywało się do innego rejestru wyborców, niż ma się meldunek.

- Aby sprawdzić czy jesteśmy w rejestrze wyborców danej gminy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jestem zameldowany na pobyt stały i tu podkreślam tylko i wyłącznie pobyt stały, bo tam są nasze prawa wyborcze. Chyba, że mieszkamy w innym miejscu i tam są skoncentrowane nasze czynności życiowe, czyli na przykład praca, szkoła, dom, nieruchomość - wtedy można złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców danej gminy - wyjaśnia Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Z automatu nasze prawa wyborcze znajdują się tam, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, za meldunkiem czasowym nie idą prawa wyborcze.

Jeżeli chcemy sprawdzić, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców w danej gminie, trzeba złożyć w tej sprawie w urzędzie pisemny wniosek. Nie wystarczy zadzwonić do gminy, bo musimy podać szereg danych osobowych a urzędnik nie może ich odebrać od nas przez telefon, nie ma też pewności, czy jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy. Dlatego trzeba to załatwić osobiście w urzędzie.

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »