Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Rejestr wyborców
2019-09-11, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rejestr wyborców

Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą oddać głos w danym lokalu wyborczym w okręgu wyborców.
11 09g12 40 poradnik 15 rejestr wyb
Dobrze jest sprawdzić, czy jest się w spisie i w rejestrze wyborców, jeśli zmieniało się od ostatnich wyborów miejsce zameldowania lub jeśli w poprzednich wyborach wpisywało się do innego rejestru wyborców, niż ma się meldunek.

- Aby sprawdzić czy jesteśmy w rejestrze wyborców danej gminy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jestem zameldowany na pobyt stały i tu podkreślam tylko i wyłącznie pobyt stały, bo tam są nasze prawa wyborcze. Chyba, że mieszkamy w innym miejscu i tam są skoncentrowane nasze czynności życiowe, czyli na przykład praca, szkoła, dom, nieruchomość - wtedy można złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców danej gminy - wyjaśnia Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Z automatu nasze prawa wyborcze znajdują się tam, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, za meldunkiem czasowym nie idą prawa wyborcze.

Jeżeli chcemy sprawdzić, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców w danej gminie, trzeba złożyć w tej sprawie w urzędzie pisemny wniosek. Nie wystarczy zadzwonić do gminy, bo musimy podać szereg danych osobowych a urzędnik nie może ich odebrać od nas przez telefon, nie ma też pewności, czy jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy. Dlatego trzeba to załatwić osobiście w urzędzie.

Zobacz także

2019-09-06, godz. 10:00 Kto może zostać senatorem? 13 października wybierzemy stu senatorów z terenu całej Polski, która została podzielona na sto jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu… » więcej 2019-09-09, godz. 09:00 Dlaczego wybory odbędą się 13 października i inne ważne terminy Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. To najwcześniejszy z możliwych terminów wyborów, które mogły być zarządzone na niedzielę między… » więcej 2019-09-09, godz. 10:00 Kalendarz wyborczy - wszystkie ważne terminy przed wyborami parlamentarnymi - Data wyborów parlamentarnych, 13 października, determinuje konkretne czynności, które będą podejmowały organy wyborcze - mówi Cezary Obermajer, komisarz… » więcej 2019-09-10, godz. 09:00 Czym jest obwód głosowania i jak znaleźć swój lokal wyborczy? Obwody głosowania to stała jednostka terytorialna utworzona na obszarze gminy, w celu przeprowadzenia wyborów i referendów. Przed każdymi wyborami gmina ma… » więcej 2019-09-10, godz. 10:00 Obwodowa komisja wyborcza - co robi i kto w niej może pracować? 22 września mija termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Kandydatów do tych komisji, które przeprowadzają głosowanie w lokalu wyborczym… » więcej 2019-09-11, godz. 09:00 Rejestr wyborców Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą… » więcej 2019-09-11, godz. 10:00 Jak dopisać się do rejestru wyborców? Na podstawie rejestru wyborców tworzone są spisy wyborców, którymi posługują się komisje wyborce w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Jeśli od ostatnich… » więcej 2019-09-12, godz. 09:00 Kto może głosować korespondencyjnie Wyborca niepełnosprawny o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie w wyborach do Sejmu i Senatu. Aby w taki… » więcej 2019-09-12, godz. 10:00 Jak zagłosować korespondencyjnie? Po otrzymaniu pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego należ go wypełnić, włożyć do odpowiedniej koperty i odesłać. Jest także druga droga. -Wyborca… » więcej 2019-09-13, godz. 09:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania z zaświadczeniem o prawie do głosowania - Ci, którzy już tera zwiedzą, że chcą zagłosować 13 października, powinni wiedzieć gdzie będą przebywać w ten dzień - zwraca uwagę Rafał Tkacz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »