Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów…
2019-09-03, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata?

W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza? Że zwycięzca bierze wszystko. To dlatego, że okręgi są jednomandatowe, czyli w danym okręgu jeden z kandydatów zdobywa jedyny mandat.
Kandydaci na senatorów - jak zgłosić kandydata?
Ponieważ zwycięzca w okręgu może być tylko jeden, komitety wyborcze zgłaszają jednego swojego kandydata. Dużym błędem ze strony komitetu byłoby zaproponowanie dwóch lub więcej kandydatów w jednym okręgu wyborczym. Głosy zwolenników ugrupowania podzieliłyby się między nich, zmniejszając w sposób znaczny szansę na uzyskanie mandatu. Poza tym kodeks wyborczy jasno mówi, że w takim jednomandatowym okręgu jeden komitet może zgłosić tylko jednego kandydata.

Dzisiaj (3.09) upływa termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Do północy komitety wyborcze muszą przedłożyć komisjom wyborczym nazwiska kandydatów. Mogą to zrobić tylko wspomniane komitety wyborcze.

Dany kandydat na senatora może być zgłoszony tylko w jednym okręgu. Oznacza to, że kandydujący na Opolszczyźnie nie może jednocześnie być kandydatem w innym województwie i co więcej, ponieważ województwo opolskie jest podzielone na 3 okręgi, kandydat na senatora nie może kandydować również w innym okręgu naszego regionu.

Zgłoszenie każdego kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Aby podpis został uznany za ważny, oprócz imienia i nazwiska, musi zawierać adres zamieszkania wraz z numerem domu i mieszkania, a także numer PESEL podpisującego się no i własnoręczny podpis wyborcy.

Oprócz podpisów poparcia, do zgłoszenia kandydata należy dołączyć pismo organu statutowego partii politycznej potwierdzające poparcie partii dla kandydata.

Osoba zgłaszająca kandydata na senatora musi w zgłoszeniu wskazać w jakim okręgu kandydat chce ubiegać się o mandat i z ramienia jakiego komitetu. Wymagana jest także pisemna zgodę kandydata na kandydowanie na senatora ze wskazaniem numeru okręgu wyborczego, w którym kandydat wyraża zgodę na kandydowanie oraz nazwy komitetu wyborczego, z którego kandydat zgadza się kandydować.

Kandydat musi także oświadczyć na piśmie, że posiada prawo wybieralności, a kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 roku, musi złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o wcześniejszym złożeniu takiego oświadczenia.

Po zgłoszeniu kandydata na senatora niedopuszczalna jest zmiana kandydata.
A termin - przypomnę - mija dzisiaj, 3 września o północy.

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »