Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są…
2019-09-02, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą?

26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana przed wyborami parlamentarnymi - mówi Cezary Obermajer, komisarz wyborczy. PKW przyjmuje zgłoszenia i po sprawdzeniu złożonych dokumentów decyduje o rejestracji bądź też nie. A rejestracja powoduje, że komitet wyborczy może podejmować określone czynności - wyjaśnia.
Komitety wyborcze
Nie można zaistnieć w wyborach bez komitetu wyborczego. To komitet wyborczy zgłasza kandydatów na posłów i na senatorów, to komitet wyborczy zbiera podpisy poparcia pod listami kandydatów, to komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą i to komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą. Oznacza to, że nie można się samemu zgłosić na posła lub senatora, nie można samemu wydrukować sobie ulotek i tak dalej. Wszystko to robi komitet. Także komitet wyborczy zgłasza swoich przedstawicieli do obwodowych komisji wyborczy, które pracują w dniu wyborów w lokalach wyborczych.

- Może być to komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców, lub koalicyjny komitet wyborczy - zaznacza komisarz Cezary Obermajer.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. W skład koalicyjnego komitetu wyborczego wchodzi co najmniej 10 osób wskazanych przez partie tworzące komitet, a komitet wyborczy wyborców może utworzyć co najmniej 15 obywateli, mających prawo wybierania. Utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi być poparte tysiącem podpisów obywateli mających prawa wyborcze. Aby zarejestrować komitet wyborczy w nazwie komitetu muszą być zawarte odpowiednio słowa: komitet wyborczy, koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców. W pierwszym przypadku, przy komitecie wyborczym partii musi pojawić się nazwa partii politycznej lub skrót nazwy tej partii, wynikające z wpisu do ewidencji partii politycznych.
W przypadku koalicyjnego komitetu kusi pojawić się nazwa koalicji bądź jej skrót a przy rejestracji komitetu wyborczego wyborców trzeba podać nazwę tego komitetu, która odróżnia się wyraźnie od nazw innych komitetów.
Państwowa Komisja Wyborcza miała kilka dni, na sprawdzenie wszystkich dokumentów składanych przez komitety, później dokonała ich rejestracji.

Do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.

57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.

W 5 przypadkach PKW odmówiła rejestracji ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a 1 komitet został rozwiązany).

Zobacz także

2019-10-08, godz. 10:39 Jak się ustala wyniki wyborów do sejmu? Na czym polega słynna metoda D’Hondta? W pierwszej kolejności komisje wyborcze zliczają wszystkie głosy (dla wszystkich komitetów wyborczych i wszystkich kandydatów) na poziomie okręgów. Następnie… » więcej 2019-10-08, godz. 10:55 Jak się ustala wyniki wyborów do senatu? Ustalenie wyników w wyborach do senatu jest dużo prostsze niż ustalenie wyników w wyborach do sejmu. W przypadku senatu mamy do czynienia z jednomandatowymi… » więcej 2019-10-09, godz. 10:54 Jak wygląda karta do głosowania do sejmu? Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma… » więcej 2019-10-09, godz. 11:04 Jak wygląda karta do głosowania do senatu? Karta do głosowania do senatu jest dwukrotnie mniejsza od karty do głosowania do sejmu. Trzeba pamiętać, że w wyborach do senatu nasze województwo jest podzielone… » więcej 2019-10-11, godz. 09:37 Jak się zachować w lokalu wyborczym? Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto przygotować już w domu dokument tożsamości. - Kiedyś były takie zasady, że jeżeli co najmniej 2-3 członków… » więcej 2019-10-11, godz. 09:46 Jak prawidłowo zagłosować? Takim książkowym, prawidłowym głosem jest znak X. Dopuszczalne są również wszelkie formy pokrewne do znaku X, czyli +, czy też nie do końca prostopadły… » więcej 2019-10-11, godz. 10:24 Przypomnienie o ciszy wyborczej Kiedy się zaczyna cisza wyborcza, a kiedy kończy? - Niemal od początku wyborów demokratycznych w Polsce jest to ten sam czas czyli od północy w piątek do… » więcej 2019-10-11, godz. 11:02 Kiedy poznamy wyniki wyborów parlamentarnych? W pierwszej kolejności powinniśmy w poniedziałek nad ranem poznać wyniki wyborów do senatu, w naszym województwie to okręgi numer 51, 52 i 53, następnie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »