Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są…
2019-09-02, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą?

26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana przed wyborami parlamentarnymi - mówi Cezary Obermajer, komisarz wyborczy. PKW przyjmuje zgłoszenia i po sprawdzeniu złożonych dokumentów decyduje o rejestracji bądź też nie. A rejestracja powoduje, że komitet wyborczy może podejmować określone czynności - wyjaśnia.
Komitety wyborcze
Nie można zaistnieć w wyborach bez komitetu wyborczego. To komitet wyborczy zgłasza kandydatów na posłów i na senatorów, to komitet wyborczy zbiera podpisy poparcia pod listami kandydatów, to komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą i to komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą. Oznacza to, że nie można się samemu zgłosić na posła lub senatora, nie można samemu wydrukować sobie ulotek i tak dalej. Wszystko to robi komitet. Także komitet wyborczy zgłasza swoich przedstawicieli do obwodowych komisji wyborczy, które pracują w dniu wyborów w lokalach wyborczych.

- Może być to komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców, lub koalicyjny komitet wyborczy - zaznacza komisarz Cezary Obermajer.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. W skład koalicyjnego komitetu wyborczego wchodzi co najmniej 10 osób wskazanych przez partie tworzące komitet, a komitet wyborczy wyborców może utworzyć co najmniej 15 obywateli, mających prawo wybierania. Utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi być poparte tysiącem podpisów obywateli mających prawa wyborcze. Aby zarejestrować komitet wyborczy w nazwie komitetu muszą być zawarte odpowiednio słowa: komitet wyborczy, koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców. W pierwszym przypadku, przy komitecie wyborczym partii musi pojawić się nazwa partii politycznej lub skrót nazwy tej partii, wynikające z wpisu do ewidencji partii politycznych.
W przypadku koalicyjnego komitetu kusi pojawić się nazwa koalicji bądź jej skrót a przy rejestracji komitetu wyborczego wyborców trzeba podać nazwę tego komitetu, która odróżnia się wyraźnie od nazw innych komitetów.
Państwowa Komisja Wyborcza miała kilka dni, na sprawdzenie wszystkich dokumentów składanych przez komitety, później dokonała ich rejestracji.

Do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.

57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.

W 5 przypadkach PKW odmówiła rejestracji ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a 1 komitet został rozwiązany).

Zobacz także

2019-09-06, godz. 10:00 Kto może zostać senatorem? 13 października wybierzemy stu senatorów z terenu całej Polski, która została podzielona na sto jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu… » więcej 2019-09-09, godz. 09:00 Dlaczego wybory odbędą się 13 października i inne ważne terminy Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. To najwcześniejszy z możliwych terminów wyborów, które mogły być zarządzone na niedzielę między… » więcej 2019-09-09, godz. 10:00 Kalendarz wyborczy - wszystkie ważne terminy przed wyborami parlamentarnymi - Data wyborów parlamentarnych, 13 października, determinuje konkretne czynności, które będą podejmowały organy wyborcze - mówi Cezary Obermajer, komisarz… » więcej 2019-09-10, godz. 09:00 Czym jest obwód głosowania i jak znaleźć swój lokal wyborczy? Obwody głosowania to stała jednostka terytorialna utworzona na obszarze gminy, w celu przeprowadzenia wyborów i referendów. Przed każdymi wyborami gmina ma… » więcej 2019-09-10, godz. 10:00 Obwodowa komisja wyborcza - co robi i kto w niej może pracować? 22 września mija termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Kandydatów do tych komisji, które przeprowadzają głosowanie w lokalu wyborczym… » więcej 2019-09-11, godz. 09:00 Rejestr wyborców Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą… » więcej 2019-09-11, godz. 10:00 Jak dopisać się do rejestru wyborców? Na podstawie rejestru wyborców tworzone są spisy wyborców, którymi posługują się komisje wyborce w lokalach wyborczych w dniu głosowania. Jeśli od ostatnich… » więcej 2019-09-12, godz. 09:00 Kto może głosować korespondencyjnie Wyborca niepełnosprawny o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie w wyborach do Sejmu i Senatu. Aby w taki… » więcej 2019-09-12, godz. 10:00 Jak zagłosować korespondencyjnie? Po otrzymaniu pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego należ go wypełnić, włożyć do odpowiedniej koperty i odesłać. Jest także druga droga. -Wyborca… » więcej 2019-09-13, godz. 09:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania z zaświadczeniem o prawie do głosowania - Ci, którzy już tera zwiedzą, że chcą zagłosować 13 października, powinni wiedzieć gdzie będą przebywać w ten dzień - zwraca uwagę Rafał Tkacz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »