Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?
2019-10-09, 10:54 Autor: Joanna Matlak

Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?

Karta do głosowania do sejmu jest jednostronicowa i dość długa. Nie jest to książeczka więc głosowanie będzie dużo łatwiejsze, ponieważ obywatel ma w zasięgu wzroku wszystkie listy i wszystkich kandydatów.

- W górnej części znajdują się trzy listy kandydatów, są to listy komitetu nr 1 PSL-Koalicja Polska, komitetu nr 2 Prawo i Sprawiedliwość oraz komitetu nr 3 Sojusz Lewicy Demokratycznej. W dolnej części znajdują się trzy pozostałe listy w naszym okręgu, a więc jest to lista nr 4 komitetu Konfederacja „Wolność i niepodległość”, lista nr 5 komitetu Koalicja Obywatelska i lista nr 10 KWW Mniejszość Niemiecka – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Jak wygląda karta do głosowania do sejmu?
Każda karta ma na dole odciśniętą czarną pieczęć Okręgowej Komisji Wyborczej, ale aby karta była ważna, musimy zwrócić uwagę, czy tuż obok czarnej pieczęci znajduje się mała, czerwona pieczęć obwodowej komisji wyborczej. – Wtedy możemy być pewni, że karta jest ważna i że jeśli nasz głos zostanie poprawnie oddany, to zostanie wzięty pod uwagę – dodaje dyrektor Tkacz.

Z lewej strony karty na dole znajdują się informacje dotyczące tego jak powinniśmy głosować, tzn. poprzez znalezienie listy kandydatów, postawienie znaku X przy kratce z nazwiskiem kandydata i informacje o tym, że znak X to co najmniej dwie przecinające się linie w kratce.

Dodajmy, że karta do sejmu z prawej strony na górze posiada wycięte kółeczko. – To jest ułatwienie dla osób niewidomych, które posługują się alfabetem Braille’a. Będą mogły dzięki temu nałożyć specjalną nakładkę – mówi dyrektor Tkacz.

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »